Γενικά Καναρίνι Αρλεκίνος

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Τα τελευταια 15 χρονια εχει παρουσιαστει ενα νεο ειδος καναρινιου εμφανισης. Το οποιο προσπαθει να καθιερωθει... Οι φιλοι μας Πορτογαλοι ''θυμωσαν'' που ενω ο τοπος καταγωγης των καναρινιων ηταν πορτογαλικες αποικιες (Αζορες.. Καναριοι Νησοι)ωστοσο καμια απο τις ρατσες των πουλιων δεν ηταν δικια τους. Υπαρχουν, αγγλικα, γαλλικα, βελγικα,ιαπωνικα, γερμανικα,
αμερικανικα,ιταλικα... Κ. Α.
Ετσι σκεπτομενοι σοβαρα.. Και θελοντας να μεινουν πιστοι στα διεθνη στανταρντς (melanicos και lipocromos), με βασικα χρωματα το.. Κιτρινο και πρασινο... Τεφρα και λευκο... Και βλεποντας πως τα τελευταια χρονια πουλια με μεγαλη ομορφια και με μιξ χρωματων οπως χαλκος.. Πορτοκαλι... λευκο και γκρι.. Και ωραιο σωματοτυπο κανουν εμφανιση στις εκθεσεις, αποφασισαν να δουλεψουν πανω σε αυτο προσεκτικα. Καταφεραν λοιπον να παρουσιασουν ενα καναρινι πολυχρωμο με μια ποικιλια με συνολικα 6 χρωματα.Αν και ακομη δεν εχει αναγνωριστει.. Και στις εκθεσεις τα στανταρτ για τα πουλια τυπου και εμφανισης ειναι αλλα...ωστοσο πολλοι ελπιζουν οτι θα λαβει μια θεση μετα τα lizard. Ο καιρος και οι κριτες θα αποφασισουν... Αν το εν λογο καναρινακι θα λαβει την θεση που του αξιζει.
Ειναι το πολυχρωμο Πορτογαλεζικο καναρινι Αρλεκινος και ειναι κουκλι.
 

Συνημμένα

  • arleq6g.webp
    arleq6g.webp
    20,2 KB · Προβολές: 861
  • arleq4g.webp
    arleq4g.webp
    19 KB · Προβολές: 939
  • arleq1g.webp
    arleq1g.webp
    11 KB · Προβολές: 499
  • arleq3g.webp
    arleq3g.webp
    11,2 KB · Προβολές: 520
  • arleq2g.webp
    arleq2g.webp
    11,6 KB · Προβολές: 589
:DΤελειο! Τελικα οι Πορτογαλοι πηραν το αιμα τους πισω με αυτο το καναρινι... 😀
 
Η Σοφία που δημοσίευσε το θέμα ίσως ξέρει λεπτομέρειες... Π.χ. αν ήδη εισάγεται..
 
Μαλλον θα πρεπει να κοιταξουμε σε καποια απο τις εκθεσεις καναρινιων που θα γινουν προσεχως οσοι ενδιαφερομαστε γι'αυτην την συγκεκριμενη ρατσα. Οποιος εχει υποψην του καποια εκθεση ας μας πληροφορησει.
 
Πάντως μια ματιά που έριξα στην Ιταλία η τιμή τους είναι από 15 έως 30 € ανάλογα με τον χρωματισμό.
 
Ναι υπαρχουν καποια πουλια στην Ελλαδα οχι σε μεγαλο αριθμο,
Και το 95% από αυτά για να μην πω το απόλυτο... είναι εκτός χαρακτηριστικών της ράτσας. Γιατί προέρχονται από αναπαργωγικές "βλακείες" κάποιων... Που τις βαφτίζουν "αρλεκίνους".
 
Και το 95% από αυτά για να μην πω το απόλυτο... είναι εκτός χαρακτηριστικών της ράτσας. Γιατί προέρχονται από αναπαργωγικές "βλακείες" κάποιων... Που τις βαφτίζουν "αρλεκίνους".
Ναι θα συμφωνησω απολυτα σε αυτο γιατι πολυ πιθανον να μην ητανε καν πιστοποιημενα πουλια ''Αρλεκινοι'' κ καποιοι επιτηδειοι επειδη καπως χρωματικα να εμοιαζαν σαν Αρλεκινοι πανε να τα πλασαρουν σαν τετοια.
 
Εγώ έτυχα ένα τέτοιο ζευγάρι σε ένα μαγαζί και ρώτησα τιμή.
Μου είπαν 120Ε δεν το πίστευα και ρώτησα γιατί;
Γιατί είναι αρλεκίνοι.
Η άποψή μου είναι πως αφορά λίγο βαμμένα πουλιά λίγο μπερδεμένα λίγο απ όλα και τίποτα.
Σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν ωραία κινά καναρινιά και σε άλλη τιμή. 😉
 
Η στάση - κλίση του πουλιού είναι το πρωταρχικό που τα κάνει να ξεχωρίζουν από τις ελληνικές προσπάθειες "βαπτίσματος" αυτών των πουλιών. Ακολουθεί το ειδιαίτερο καπέλο τους...
Η άποψή μου είναι πως αφορά λίγο βαμμένα πουλιά λίγο μπερδεμένα λίγο απ όλα και τίποτα.
Ακριβώς όμως αυτό περιγράφει τον αρλεκίνο...
2.webp
Στο σύνδεσμο μπορούμε να δούμε μερικά αντιπροσωπευτικά πουλιά του είδους τους... http://www.ipb.pt/~joaopt/canarios/portugueseharlequin.html
 
Άρα με λίγα λόγια είναι πουλιά με δύσκολα πρότυπα και στάνταρ;
Γιατί από κάτι φωτό που χάζεψα εμένα μοθ έμοιαζαν με γερμανικά σκουφατα κάποια! Και αλλά με κοινά καναρίνια! Άμα είναι έτσι έχω τέτοια ένα σωρό βγάζω και σομόν 😀
 
Σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν ωραία κινά καναρινιά και σε άλλη τιμή. 😉
Είναι μια ράτσα ή οποία δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα και δεν ξέρω κατά πόσο και αν μπορεί να γίνει αυτό! Τα χρώματα που πρέπει να έχει απάνω (πλην του μωσαϊκού φτεροματος ), δεν μπορείς να τα προβλέψεις τι διάχυση θα έχουν στους απογόνους. Θέλουμε τα βασικά, κόκκινο, λευκόκαι μελανινηκα σημεία κατά 1/3 περίπου, συν ότι είναι παραδεκτό και το κίτρινο. Με λίγα λόγια σχεδόν (γιατι υπάρχει και το μωσαϊκό στη μέση)οπως ζευγαρονεις παρδαλα πουλιά, σίγουρα θα έχεις κάποια πολύ σκούρα και κάποια με ελάχιστα εμφανείς σημάδια μελανινης, συνεπώς και πουλιά εκτός στάνταρ της ράτσας τουλάχιστον χρωματικά !
Η στάση - κλίση του πουλιού είναι το πρωταρχικό που τα κάνει να ξεχωρίζουν από τις ελληνικές προσπάθειες "βαπτίσματος" αυτών των πουλιών.
Αυτό που δεν έχουμε αναφέρει καθόλου είναι το μέγεθος που πρέπει να έχει που αν δεν κάνω λάθος είναι στα 16 εκατοστά, εκτός δλδ όλα τα υπόλοιπα εγώ δεν έχω δει ακόμα τόσο μεγάλα πουλιά όχι μόνο από Έλληνες αλλά και από Ιταλούς παπατζήδες!
 
Είναι δύο τα πουλάκια Σταμάτη;
Έχουν χαρτιά, ότι δλδ είναι πράγματι αρλεκίνοι;
Σκοπεύεις να τα αναπαράγεις; (ρωτώ γιατί και τα δύο έχουν σκουφάκι)
Λαμβάνουν χρωστική κατά τη διατροφή τους, κι αν ναι, σε ποια περίοδο; Μόνο σε αυτήν της πτερόρροιας;
 
Back
Top