Ασθένειες Καναρίνι έχει ένα θέμα στο μάτι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Και πάλι εδώ! Το καναρινακι μάλλον πήρε σερί τα προβληματα υγείας...πέρα από τα ποδαράκια του που έχουν ακάρεα, και του βάζουμε αλοιφή δύο μέρες τώρα, σήμερα παρατηρήσαμε και ένα θέμα στο μάτι του. IMG_20200806_152109~2.jpg
Κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι μόλυνση από το τρίψιμο του ματιού στην πατιθρα και δεδομένου ότι πιθανότατα υπήρχε κάποιος μύκητας εκεί... από το μεσημέρι και μετά άλλαξε και η διάθεση του...
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! Τα έχω χάσει! Αλλά δεν μπορώ να το αφήσω να πεθάνει! Όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Βρήκα μόνο ένα κτηνίατρο που ΙΣΩΣ να μπορεί να βοηθήσει αλλά κι αυτός από βδομάδα μου είπε...
 
Αυτή που έχω ανεβάσει είναι η πιο καθαρή... Αν δεν εμφανίζεται..την στέλνω πάλι...IMG_20200806_152109~2.webp
Ορίστε! 🙂
ΥΓ. Παίζει να τρελαίνομαι και χωρίς λόγο. Ζητώ συγνώμη! Αλλά όσα καναρινακια είχα ποτέ, δεν είχαν εμφανίσει τέτοια ζητήματα και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση τώρα...
[automerge]1596738226[/automerge]
Επιπλέον, κάπου διάβασα ότι το tobrex και οι κομπρεσες με χαμομήλι είναι καλή αρχή... ισχύει;
 
Δεν μου την φορτωνε απο το κινητο,sorry!

Δεν φαινεται για κατι σοβαρο καο δεν προκύπτει για την ωρα προσβολη καποιου μύκητα.
Εχεις δει να το ξυνει στην πατηθρα?
 
Κοιτα αν το δεις και επιμενει και μεγαλωνει το προβλημα μπορεις να βαλεις στο ματακι tobrex αλοιφη χωρις κορτιζονη.
Το πρωτο ομως που πρεπει να διασφαλίσεις ειναι καθαρες πατηθρες.
 
Τις πατιθρες τις αποστηρωνω κάθε μέρα ούτως ή άλλως, όπως και ο,τι άλλο πατάει, λόγω του θέματος με τα πόδια του...λες να το αφήσω για την ώρα να δω πως θα πάει; Γιατί γενικά με έχει μπερδέψει λίγο και η συμπεριφορά της, υπέθεσα λοιπόν ότι είναι κάτι σοβαρό... γιατί όσο ήταν στο μπαλκόνι το συγκεκριμένο ματάκι ήταν κάπως κλειστό... τώρα όχι και τόσο...
 
Από χθες το ματάκι της νομίζω έχει αρχίσει να χειροτερεύει... είναι διαρκώς λίγο πιο κλειστό από τ άλλο.
IMG_20200808_095011~3.webp
Επίσης ξεκίνησε το ίδιο πρόβλημα και στο άλλο μάτι. Σε λίγο πιο ήπια μορφή για την ώρα...
Της το καθάρισα χθες με λίγο χαμομήλι αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει πλέον να της βάλω τομπρεξ.
Καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι εν τέλει;!
[automerge]1596871139[/automerge]
Υπάρχει περίπτωση να έχουν ερεθιστεί τα μάτια της από την αλοιφή που της βάζω στα πόδια, μένει στ πατιθρα και τρίβει το κεφάλι της εκεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει περίπτωση να έχουν ερεθιστεί τα μάτια της από την αλοιφή που της βάζω στα πόδια, μένει στ πατιθρα και τρίβει το κεφάλι της εκεί;
Ναι μπορεί. Να αλλάζεις συχνά τις πατήθρες.
 
@ΜΑΡΙΑαα τελικά την πήγαμε στο κτηνίατρο γιατί παρουσίασε και κάποια ζητήματα με την αναπνοή της και φοβήθηκα...της έδωσε πουλμοσαν (με το σκεπτικό ότι θα σκότωνε τόσο τα ακάρεα εσωτερικά, αν είχε, όσο και εξωτερικά). Πάνε δυο μέρες οπότε είναι κάπως νωρίς νομίζω για τραγικά αποτελέσματα...τα ματάκια της όμως είναι πολύ καλύτερα! Το ένα είναι όπως πριν μια χαρά και το άλλο παρουσιάζει αργή και σταθερή βελτίωση!
ΥΓ. Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον, κι η Φριγανια και εγώ! 🙂
 
Back
Top