Ασθένειες Καναρίνι έχει πρόβλημα στην ισορροπία του

Δέλτα

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
40
Πόλη
Άνω Λιόσια
Έχω ένα καναρίνι το οποίο έχει πρόβλημα να ισορροπήσει στο κλαδάκι. Πριν λίγους μήνες ήχε ακαριαση στα ποδαράκια του και λόγο της έκτασης της ασθένειας τα δάκτυλακια του είναι ακρωτηριασμένα η ακαριαση πέρασε άλλα έχει πρόβλημα στην ισορροπία. Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;

Έχει σκινακια 0.5mm αν δεν κάνω λάθος (αλλά το λέω με επιφύλαξη)
Κελαηδάει κανονικά
Βρησκω μερικά φτερά στο κλουβι δεν είμαι σίγουρη αν είναι λόγο πτεροριας
 
Καλημέρα. Όποτε με λίγα λόγια εννοείς πως έχει αστάθεια.
Ανέβασε μας μερικές ολόκληρες φωτο να το δούμε σε παρακαλώ.
Εκτός τα σκοινακια τι άλλου είδους πατηθρες έχεις;
Το πουλάκι το έχεις σε εσωτερικό χώρο;
Πόσα δάχτυλα του είναι ακρωτηριασμένα; Γιατί άφησες να προχωρήσει τόσο η κατάσταση;
 
Καλημέρα. Όποτε με λίγα λόγια εννοείς πως έχει αστάθεια.
Ανέβασε μας μερικές ολόκληρες φωτο να το δούμε σε παρακαλώ.
Εκτός τα σκοινακια τι άλλου είδους πατηθρες έχεις;
Το πουλάκι το έχεις σε εσωτερικό χώρο;

Μόνο σκινακια. Είναι σε εξωτερικό χώρο εκτός αν κάνει πολύ κρύο έξω οπότε το φέρνω μέσα το βράδυ. Φωτογραφίες ενός ολίγου
 
Μόνο σκινακια. Είναι σε εξωτερικό χώρο εκτός αν κάνει πολύ κρύο έξω οπότε το φέρνω μέσα το βράδυ. Φωτογραφίες ενός ολίγου
Η θα το έχεις μέσα η μόνιμα έξω. Δεν κάνει να τα έχουμε μια έξω μια μέσα γτ αρρωσταίνουν εύκολα. Μπορείς να το έχεις έξω και πολύ απλά να είναι προστατευμένο απ'το κρύο και τα αρπαχτικά.
 
Η θα το έχεις μέσα η μόνιμα έξω. Δεν κάνει να τα έχουμε μια έξω μια μέσα γτ αρρωσταίνουν εύκολα. Μπορείς να το έχεις έξω και πολύ απλά να είναι προστατευμένο απ'το κρύο και τα αρπαχτικά.

Κατά κύριο λόγο έξω είναι αλά δεν μπορώ να το αφήσω έξω άμα χιονίζει η άμα έχει 3 βαθμούς οπότε το βάζω στη σκάλα που δεν έχει μεγάλη διάφορα θερμοκρασίας
20161019_111717_zpsnin4f79n.jpg

20161019_111710_zpstcpfz1pv.jpg
 
Είναι όμορφος να τον χαίρεσαι.
Βρε αν τον έχεις προστατευμένο δεν παθενει τίποτα. Πολλοί έχουν εξωτερικές εκτροφες.
Πόσο χρονών είναι το πουλάκι;
Πόσο το έχεις εσύ;και τι διατροφή του κάνεις;
Δεν μου είπες όμως γτ προχώρησε σ'αυτό το σημείο;τόσο προχωρημένη ήταν η ποδαγρα και δεν γινόταν καλά;
 
Τα καναρινακια νιωθουν ασφαλεια με το να ειναι σε ενα σταθερο μερος.
Καλυτερα να τα αφηνεις εξω και να εχει κρυο να τα σκεπαζεις.
Γενικα προστασια απο αερα και αρπακτικα εχεις βαλει;

Οταν εγραψες ανισορροπο περιμενα οτι θα ειναι κανενα με ψυχολογικα προβληματα 😛

Μηπως να βαλεις πιο χοντρες πατηθρες μηπως το βοηθησουν;
Βασικα η @alicedros εχει μια εμπειρια επ αυτου αλλα χωρις να ειμαι σιγουρη.
Κατσε να μπει να σου δωσει συμβουλες και φυσικα ολοι οι καναριναδες.
 
Είναι όμορφος να τον χαίρεσαι.
Βρε αν τον έχεις προστατευμένο δεν παθενει τίποτα. Πολλοί έχουν εξωτερικές εκτροφες.
Πόσο χρονών είναι το πουλάκι;
Πόσο το έχεις εσύ;και τι διατροφή του κάνεις;
Δεν μου είπες όμως γτ προχώρησε σ'αυτό το σημείο;τόσο προχωρημένη ήταν η ποδαγρα και δεν γινόταν καλά;
Είναι αρκετά μεγάλο περίπου 8 μπορεί και παραπάνω το έχουμε 6 χρονιά αν δεν κανω λάθος. Το καναρίνι το ήχε ο παππούς μου αλλά τον τελευταίο καιρό το φροντίζω εγω. Εφτάσετε σε τέτοιο βαθμό λόγο άγνοιας είχα ανοίξει ένα θέμα λίγους μήνες πριν που αναφέρονται όλα δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να σε παραπέμψω στον σύνδεσμο τα παιδιά του forum με βοήθησαν πάρα πολύ
 
Θα πρότεινα να δείς αυτό το παρόμοιο θέμα. Υπάρχουν και πατήθρες με επικάλυψη νήματος, μπορεί να είναι πιο σταθερές απο ένα παλλόμενο σχοινί. Ο @Stavros στο μακρινό παρελθόν είχε ανεβάσει και φωτογραφία τέτοιου τύπου πατηθρών. Καλό θα είναι να τις βάλεις χαμηλά. Μπράβο που ενδιαφέρεσαι και το φροντίζεις.
 

Ναι για αυτή την περίπτωση μιλάμε. Δεν είναι τίποτα που το επηρεάζει σημαντικά περισσότερο για διευκόλυνση. Οπος μπορείτε να δείτε έχει και ένα στραβό δάχτυλο που δεν το βοηθάει και πολύ αλλά αυτό νομίζω πως δεν διορθώνει πλέον.

Θα πρότεινα να δείς αυτό το παρόμοιο θέμα. Υπάρχουν και πατήθρες με επικάλυψη νήματος, μπορεί να είναι πιο σταθερές απο ένα παλλόμενο σχοινί. Ο @Stavros στο μακρινό παρελθόν είχε ανεβάσει και φωτογραφία τέτοιου τύπου πατηθρών. Καλό θα είναι να τις βάλεις χαμηλά. Μπράβο που ενδιαφέρεσαι και το φροντίζεις.

Αν υπάρχει κάποιο link από το κατάστημα που μπορώ να τις αγοράσω θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο γιατί τοπικά μάλλον δεν θα τοις βρω.

Τα καναρινακια νιωθουν ασφαλεια με το να ειναι σε ενα σταθερο μερος.
Καλυτερα να τα αφηνεις εξω και να εχει κρυο να τα σκεπαζεις.
Γενικα προστασια απο αερα και αρπακτικα εχεις βαλει;

Οταν εγραψες ανισορροπο περιμενα οτι θα ειναι κανενα με ψυχολογικα προβληματα 😛

Μηπως να βαλεις πιο χοντρες πατηθρες μηπως το βοηθησουν;
Βασικα η @alicedros εχει μια εμπειρια επ αυτου αλλα χωρις να ειμαι σιγουρη.
Κατσε να μπει να σου δωσει συμβουλες και φυσικα ολοι οι καναριναδες.

Προστασία από αρπακτικά έχει αλλά από αέρα όχι απόλυτα
Εγώ νόμιζα ότι ποιο λεπτές θα το βοηθούσαν για να τοις "πιάνει" καλητερα. Λάθος σκέψη έκανα!

τι διατροφή του κάνεις;

Του δίνω Canary Best Premium της Manitoba
 
Ξαναδιαβασα και ξανά θυμήθηκα όλο το παλιό θέμα που είχες ανοίξει. Και βλέπω πως έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές στη διατροφή του και μπράβο σου γι αυτό!
Τα ποδαράκια του πως είναι; Συνεχισες τη θεραπεία με επιθολ; Είδες κάποια βελτίωση; Οι πληγές έφυγαν; Επίσης στο προηγούμενο θέμα δεν είχες αναφέρει κάτι για μη ισορροπία... Τι άλλαξε;
Γενικά στα καναρινια με θέματα στα πόδια θα πρέπει να δοκιμάζουμε πολλές και διάφορες πατηθρες ώστε να δούμε ποια κάνει για το κάθε καναρινακι. Θεωρώ και εγώ πως το σχοινί δεν ενδυκνειται. Καλύτερα πατηθρα πιο χοντρή σε διάμετρο. Αλλά μπορεί τελικά και η πιο παχιά να μην τον βολέψει. Θα πρέπει να δοκιμάσεις.

Προστασία από αρπακτικά έχει αλλά από αέρα όχι απόλυτα
Όσο γι αυτό καλύτερα να τον έχεις μόνιμα στα σκαλιά και να μην τον μπαινοβγαζεις. Με το μέσα έξω θα σου κρυώσει γιατί για τα καναρινια μας έστω και λίγοι βαθμοί διαφορά από μέσα έξω είναι αισθητοι. Μην ρισκαρεις κι άλλο την υγεία του. Καλύτερα στις σκάλες που είπες να είναι και πιο ζεστά. Αρκεί να κοιμάται όταν πέφτει ο ήλιος και να ξυπνάει όταν ανατελει. Έχει ανάγκη τον ύπνο!

Του δίνω Canary Best Premium της Manitoba
Τι άλλο του δίνεις; Βραστό αυγό; Βότανα; Και κάθε πότε;

Τα φτερακια από ποτέ τα βλέπεις στον πάτο του κλουβιου; Τραγουδάει καθόλου;
 
Ξαναδιαβασα και ξανά θυμήθηκα όλο το παλιό θέμα που είχες ανοίξει. Και βλέπω πως έχουν γίνει σημαντικές αλλαγές στη διατροφή του και μπράβο σου γι αυτό!
Τα ποδαράκια του πως είναι; Συνεχισες τη θεραπεία με επιθολ; Είδες κάποια βελτίωση; Οι πληγές έφυγαν; Επίσης στο προηγούμενο θέμα δεν είχες αναφέρει κάτι για μη ισορροπία... Τι άλλαξε;

Θεραπεία με επιθολ έκανα για αρκετούς μήνες (2-3) το καλοκαίρι κατά 90% πιστεύω πως θεραπευτικε. Τώρα βάζω περιστασιακά για προληπτικούς λόγους. Πληγές δεν έχει πια όπως ήχα αναφέρει και στο προηγούμενο θέμα μάλλον εγώ έφταιγα που του "πειραξα" τα ποδαράκια χωρίς να πρέπει. Στο θέμα ισορροπία δεν άλλαξε τίποτα δεν το ήχα αναφέρει γιατί δεν το θεώρησα σημαντικό την δεδομένη στιγμή.

Γενικά στα καναρινια με θέματα στα πόδια θα πρέπει να δοκιμάζουμε πολλές και διάφορες πατηθρες ώστε να δούμε ποια κάνει για το κάθε καναρινακι. Θεωρώ και εγώ πως το σχοινί δεν ενδυκνειται. Καλύτερα πατηθρα πιο χοντρή σε διάμετρο. Αλλά μπορεί τελικά και η πιο παχιά να μην τον βολέψει. Θα πρέπει να δοκιμάσεις.

Άρα να ξεκινήσω με ξύλινες χοντρες για παπαγάλος και βλέπω... Τι διάμετρο περίπου;

Όσο γι αυτό καλύτερα να τον έχεις μόνιμα στα σκαλιά και να μην τον μπαινοβγαζεις. Με το μέσα έξω θα σου κρυώσει γιατί για τα καναρινια μας έστω και λίγοι βαθμοί διαφορά από μέσα έξω είναι αισθητοι. Μην ρισκαρεις κι άλλο την υγεία του. Καλύτερα στις σκάλες που είπες να είναι και πιο ζεστά. Αρκεί να κοιμάται όταν πέφτει ο ήλιος και να ξυπνάει όταν ανατελει. Έχει ανάγκη τον ύπνο!

Νομίζω πως η τοποθεσία στο μπαλκόνι είναι αρκετά καλή με λίγες προσαρμογές πιστεύω ότι θα μπορέσει να βγάλει όλο τον χειμώνα έξω. Μέχρι ποία θερμοκρασία μπορεί όμως να αντέξει πότε γίνεται επικίνδυνο; Μέχρι τώρα το έβαζα μέσα όταν η θερμοκρασία έπεφτε κάτω από 5. Να σκεπάζω με πλαστικό τοις 3 πλευρές;

Τι άλλο του δίνεις; Βραστό αυγό; Βότανα; Και κάθε πότε;

Βραστό αυγό όχι πολύ συχνά πλέον μίας και η τροφή του περιέχει αυγοτροφή και δίνω και κινόα έτσι ώστε να έχει φυσική πρωτεΐνη έναντι ζωικής, γενικά δίνω 3 φορές τον μήνα αυγό
Βότανα και τσαγακια θα ξεκινάω πάλι να δίνω τώρα που χειμονιαζει

Τα φτερακια από ποτέ τα βλέπεις στον πάτο του κλουβιου; Τραγουδάει καθόλου;

Όταν άρχισα να το φροντίζω εγω έριχνε τα φτερά του συνέχεια σταμάτησε όμως καθώς τα ποδαράκια του καλυτερευαν. Τώρα ξεκίνησε κανονικά με τη περίοδο της πτεροριας και δενέχει σταματήσει ακόμα. Το καλό είναι ότι έχειαρχίσει να κελαηδάει οπος παλιά
 
Μπορεί να έχει έλλειψη δλδ; Πως θα το καταλάβω;
Έκανα την επισήμανση γιατί συχνά σε περιπτώσεις σαν την δική σου τα πόδια καταπονούνται περισσότερο απ'ότι συνήθως, με αποτέλεσμα να αποκτούν μικροτραύματα. Εάν έχει ισορροπημένη διατροφή με χόρτα,λαχανικά και φρούτα δεν χρειάζεται να ανησυχήσεις για κάτι.Ίσως μια φορά το χρόνο να δίνεις μια πολυβιταμίνη με αυτές τις ουσίες που ανέφερα.Ίδια διατροφή κάνουμε και ώς πρόληψη για να μην φτάσει κάθε πουλάκι στην κατάσταση που βρέθηκε και το δικό σου. Οι ουσίες αυτές ενδυναμώνουν το δέρμα και δεν αφήνουν περιθώριο να προσβληθεί εύκολα απο αρρώστιες.Φυσικά η καθαριότητα είναι το άλλο σκέλος της συνάρτησης.
 
...άλλα έχει πρόβλημα στην ισορροπία. Τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω;
... Έχει σκινακια 0.5mm αν δεν κάνω λάθος (αλλά το λέω με επιφύλαξη)

Δεν νομίζω ότι το σκοινάκι τον βοηθάει να ισορροπήσει, από την άποψη ότι δεν είναι σταθερό αλλά πάλλεται κάθε φορά που ο μικρός προσγειώνεται πάνω του. Ίσως μία ξυλινη πατήθρα 0.8 cm να είναι καλύτερη λύση. Μπορείς να πειραματιστείς με μία καβίλια, κομμένη στο επιθυμητό μήκος.
 
τι διάμετρο περίπου;
10 με 12 το πολύ. Πάρε μια με 10 cm διάμετρο και δοκίμασε. Μπορεί και να μην του κάνει.

Μέχρι ποία θερμοκρασία μπορεί όμως να αντέξει πότε γίνεται επικίνδυνο; Μέχρι τώρα το έβαζα μέσα όταν η θερμοκρασία έπεφτε κάτω από 5. Να σκεπάζω με πλαστικό τοις 3 πλευρές;
Αν δεν το πιάνει ο αέρας αντέχει ακόμα και 1,2 βαθμούς υπό του μηδενος. Εγώ το χειμώνα έχω φτιάξει κατασκευή και τα κλουβια από τις ππαινες μεριές έχουν πλεξιγκλας. Γενικά τα καναρινακια αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες. Αν πια κάνει τόσο κρύο μπορείς να ενισχύσεις τη διατροφή του με λίγο καναβουρι.

μίας και η τροφή του περιέχει αυγοτροφή
Σ αυτό διαφωνώ πολύ. Γιατί κάθε μέρα να τρώει και σπόρους και αυγοτροφη μέσω της τροφής; Ξέρεις Δελτα μου πως η υπερβολική κατανάλωση πρωτεΐνης δλδ αυγου προκαλεί αλλά πρόβλημα στο συκώτι ή και υπερκερατωση των ποδιών; Για μένα πάρε συσκευασμενη τροφή μόνο με σπόρους και αυγό ή αυγοτροφη να τους δίνεις 1 φορά την εβδομάδα. Αν αλλάζει φτερά 2 φορές και θα είναι οκ.

Το καλό είναι ότι έχειαρχίσει να κελαηδάει οπος παλιά
Αυτό είναι πολύ καλό δείγμα μπράβο!
 
Σ αυτό διαφωνώ πολύ. Γιατί κάθε μέρα να τρώει και σπόρους και αυγοτροφη μέσω της τροφής; Ξέρεις Δελτα μου πως η υπερβολική κατανάλωση πρωτεΐνης δλδ αυγου προκαλεί αλλά πρόβλημα στο συκώτι ή και υπερκερατωση των ποδιών; Για μένα πάρε συσκευασμενη τροφή μόνο με σπόρους και αυγό ή αυγοτροφη να τους δίνεις 1 φορά την εβδομάδα. Αν αλλάζει φτερά 2 φορές και θα είναι οκ.

Για την τροφή διάβασα στο forum ότι είναι αρκετά καλή και με αυτό το σκεπτικό την πήρα..Βλέποντας τα συστατικά παρατήρησα ότι έχει και αυγό και για αυτό τον λόγο σταμάτησα να δίνω μία φορά την βδομάδα όπως παλιά. Άρα να σταματησω να δίνω κινόα και αυγό η να αλλάξω τροφή;
 
Άρα να σταματησω να δίνω κινόα και αυγό η να αλλάξω τροφή;
Προσωπικά θα σου έλεγα να αλλάξεις τροφή. Πάρε μόνο μείγμα σπορων. Να μην περιέχει μέσα αυγό ή αυγοτροφη. :)
 
Back
Top