Ασθένειες Καναρίνι έχει στα πόδια του κάτι σαν σπυράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panvel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panvel

PB New Member
Εγγραφή
20 Νοε 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Ανάβυσσος
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλά και στην ενασχόληση με τη φροντίδα των καναρινιών.
Εχω 2 καναρινάκια (αρσενικό και θηλυκό) τα οποία τα είχα ξεχωριστά μέχρι που είχαν δείγματα αναπαραγωγής και δοκιμαστικά τα είχα βάλει και τώρα έχω αυγουλάκια, αλλάτο πρόβλημα δεν είναι αυτό.
Το αρσενικό στα ποδαράκια του έχει βγάλει κάτι σαν λέπια ή και εγώ δεν ξέρω πως να το περιγράψω και επιπρόσθετα εμφανίστηκε προχθές κάτι σαν σπυράκι αλλά φαίνεται κόκκινο σαν να έχει αίμα μέσα αλλά δεν βγάζει τίποτα... Όταν θα πάω σπίτι θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω.
 
Δεν ξέρω τι έχουν τα καναρίνια

Καλώς όρισες στο PetBird, Παρακαλούμε γράψε αναλυτικότερα, γενική κατάσταση καναρινιών, από πότε παρατήρησες τα λέπια και το σπυράκι, αν είναι και στα δύο, ούτως ώστε σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες να λάβουν γνώση οι ειδικοί και πιό έμπειροι πού βρίσκεται το πρόβλημα, να τεθούν διαγνώσεις και να δοθούν απαντήσεις. Ευχαριστούμε, περιμένουμε.
 
Τα λέπια και το σπυράκι είναι μόνο στο αρσενικό. Τα λέπια σε συνδυασμό με ανέβασμα κατα διαστήματα του ποδιού το είχα παρατηρήσει πρίν περίπου 1,5 μήνα΄, το μόνο που μου είχαν πει ήταν ότι δεν έχει τίποτα το ανησυχητικό αλλά μου είχαν προτείνει να σταματήσω την πολύχρωμη πολυβηταμίνη και μου είχαν δώσει προληπτικά μετά από 2η ερώτηση που είχα κάνει ένα σαν φάρμακο σε σκόνη που το έβαζα στο νερό του και το κιτρίνιζε. Μετά από λίγο καιρό σταμάτησε να σηκώνει το πόδι του.
Οι ακαθαρσίες του φαίνονται φυσιολογικές, και το φαγητό του είναι αυτό που αποκαλείται στα πετ σοπ κελαηδίνη και τώρα επειδή γενούσε η θηλυκιά και αυγοτροφή.
Σύμφωνα με μια φωτογραφία-σκίτσο που βρήκα μέσα στο φόρουμ για ασθένειες ποδιών μοιάζει περισσότερο με μυκητες-ακαραια αν κατάλαβα καλά. Ετοιμάζονται και οι φωτογραφίες.
 
φιλε γεια σου τα λεπια στα ποδια οφειλονται η στην ηλικια του πτηνου η εχει ποδαγρα η ποδαγρα αντιμετωπιζετε πολυ ευκολα με την προσθηκη καποιου φαρμακου αλλα αμα ειναι ηλικιας δεν φευγουν τα λεπια. (αν μπορεις πες μας την ηλικια του). Τωρα για το σπυρακι σε πιο μερος του σωματος βρισκετε;
 
Το αρσενικό τον Αύγουστο που το είχα πάρει μου είχαν πεί ότι ήταν της τελευταίας γέννας, και σε σύγκριση με κάποιο ενός γνωστού που ήξερα ότι είναι πάνω απο 1 χρόνου τα ποδαράκια του στον κορμό τους ήταν πιο λεπτά (μου είχαν πει ότι είναι ένδειξη ηλικίας). Το σπυράκι βρίσκεται στη δεξιά πατούσα του από το πάνω μέρος ανάμεσα από 2 "δάχτυλα" του.
 
πρωτα κοιτα μηπως εχει χτυπησει καπου και αυτο το σπυρακι ειναι πληγη και μολυνθηκε παντως μια καλη φωτο θα μας βοηθουσε αρκετα.
 
Θα βγεί και φωτογραφία υπολογίζω μέχρι το βράδυ να την έχω ανεβάσει. Οσο για την πληγή το μόνο μέρος που μπορώ να φανταστώ είναι στη φωλίτσα που είν αι τισ τελευταίες μέρες μέσα... Κατα τα άλλα στο πάτωμα έχω εφημερίδα αρα δεν πατάει στη σχάρα και τα μπαστουνάκια του είναι τα ίσια που από ότι διάβασα εδώ μέσα είναι καλύτερα.
 
Ορίστε και οι φωτογραφίες, το βράδυ που επέστρεψα σπίτι είχε σκάσει το μπιμπικάκι και είχε βγάλει λίγο αίμα πάνω στα κλαράκια...
Επλυνα τα κλαράκια τις ταϊστρες και τις αυγοθήκες και τις πέρασα και με οινοπνευμα και ελπίζω ότι δεν έκανα χαζομάρα, του έβαλα στο ποδαράκι του λίγο Betadine, είδα από κάποια άλλα θέματα ότι προτείνεται και ότι δεν δμιουργεί κάποιο πρόβλημα.
Γενικά πάντως η εικόνα τουδεν δείχνει κάτι παράξενο τρώει κανονικά κινείται φυσιολογικά και κελαηδά πολύ το μόνο που φαίνεται είναι τα ποδαράκια του λίγο περίεργα (άσχετος) και το ότι σηκώνει το πόδι του.
Κάτι που θημύθηκα είναι ότι παλιότερα όταν σηκωνε το πόδι του σήκωνε και το αριστερό και το δεξί τώρα σηκώνει και τα δύο αλλά περισσότερο το χτυπημένο.
Να του βάλω τη μπανιέρα; Γιατι μου είχαν πει το χειμώνα μη τη βάζω και κρυώσουν, την είχα βάλει το ΣΚ που έκανε ζέστη, και μήπως πρέπει να βάλω κανα διάλυμα μέσα στο νερό της μπανιέρας;
 

Συνημμένα

  • podarakia1.webp
    podarakia1.webp
    7,1 KB · Προβολές: 438
  • podarakia2.webp
    podarakia2.webp
    6,7 KB · Προβολές: 644
  • podarakia3.webp
    podarakia3.webp
    31,4 KB · Προβολές: 1.028
ποδια

βαλε σε ενα φλυτζανι χλιαρο νερο και μπετατιν σε σαπουνι. κρατα το πουλι στη φουχτα σου, ετσι ωστε να περισευουν εξω τα ποδια του και κρατατα μεσα στο νερο για 5 λεπτα. μετα αν ξυσεις με το νυχι σου τα λεπια απο κατω προς τα πανω, τα πιο πολλα θα φυγουν. Με 2-3 φορες σε μια βδομαδα θα εχεις καθαρα ποδια
 
η καλυτερη λυση ειναι πλυσιμο με χλιαρο νερο και στην συνεχεια επαλειψη με αλοιφη epithol για 5-6 ημερες 1-2 φορες την ημερα ελαχιστη ποσοτητα πιθανολογο οτι ειναι ακαρεα το ποδιον knemidocoptes jamaicencis και εκτος απο την αλοιφη θα χρειαστη και η χορηγηση διαλυματος ivermectin0.1% σε δυο δοσεις με διακοπη μιας εβδομαδας αναμεσα τους
 
Σαπούνι; Τι σαπούνι και πόσο;
Δεν πειράζει την πληγούλα που έχει;
δε πειραζει. Ολα τα φαρμακεια εχουν μπεταντιν σε σαπουνι(υγρο σε μπουκαλι). το χρησιμοποιουν στα χειρουργεια οι γιατροι για απολυμανση. Οταν φυγουν τα λεπια, βαλε και κατι απο τα φαρμακα που υπαρχουν, οπως σου λεν και τα αλλα παιδια για τυχων ακαρεα
 
Οκ θα ξεκινήσω με 2 φορές τη μέρα βάπτιση σε χλιαρό νερό με μπενταντιν και να πάρω και το ivermectin0.1%? Αυτό διαλύεται στο νερό του;
Καλύτερα μπενταντιν ή την κρέμα;
 
Οκ θα ξεκινήσω με 2 φορές τη μέρα βάπτιση σε χλιαρό νερό με μπενταντιν και να πάρω και το ivermectin0.1%? Αυτό διαλύεται στο νερό του;
Καλύτερα μπενταντιν ή την κρέμα;

μετα το πλυσιμο και στεγνωμα βαζε την κρεμα
 
Παιδιά τελικά του πλένω τα πόδια με χλιαρό νερό και μετά του βάζω και την κρέμα.
Να του βάζω και μέρα παρά μέρα τη μπανιέρα μέσα να πλένεται; Και αν ναι υπάρχει πρόβλημα αν δεν του βάζω εντελώς κρύο της βρύσης; Γιατί στο σπίτι βγαίνει πολύ κρύο το νερό επειδή είναι εκτεθειμένοι οι σωλήνες.
 
Καλησπέρα σε όλους,
Το πουλάκι πάει πολύ καλά δεν έχουν φύγει όμως εντελώς, έχει ανοίκσει λίγο και το χρώμα των ποδιών του νομίζω. Για να καθαρίσουν τα πούπουλα του πάνω από τα πόδια του που ακουμπάνε έτσι όπως κάθεται, τι θα κάνω; Να προσπαθήσω να του βάλω μήπως στη μπανιέρα χλιαρό νερό με Βενταντιν σαπούνι;
 
Back
Top