Ασθένειες Καναρίνι έχει στα φτερά του 2 κόκκινα εξογκώματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafaella
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rafaella

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Άργος
Καλησπέρα εχω ενα καναρινακι στα φτερά του είχε 2 κόκκινα εξογκώματα στην αρχή Δεν έδωσα σημασία αλλα σιγά σιγα μεγαλώνουν τι μπορώ ν κανω;
 
Ραφαέλα, θα πρέπει να μας βάλεις καθαρές φωτογραφίες. Φοβάμαι ότι έχει κύστες φτερών. Αλλά ας μην προτρέχω...Βάλε φωτο να δούμε και θα σου πούμε τι πρέπει να κάνεις.
Επίσης πες μας πότε παρατήρησες τα εξογκώματα και πόσο έχουν μεγαλώσει στον χρόνο που μεσολάβησε.
 
Οταν τον βρήκα φαινόταν ένα κόκκινο πράγμα στο φτερό του σαν να του έχουν φύγει πούπουλα και για αυτό Δεν έδωσα σημασία μετα απο ενα μήνα μεγάλωσε και είναι αυτό στην πρώτη φώτο στην δεύτερη φώτο ειναι το άλλο του πλευρό που έτσι ήταν πριν ένα μήνα και τώρα Όχι μεγαλώσει όταν τον πήγα στον κτηνίατρο μου είπε ότι είναι κρεατοελια.

111358.webp 222028.webp
 
Δυστυχώς Rafaella είναι κύστες φτερών... και είναι μια κακή επίπτωση από λάθος εκτροφικές επιλογές γεννητόρων https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφική-πρόληψη-και-αντιμετώπιση-των-κύστεων-φτερών.17805/
Θα χρειαστείς τη βοήθεια κάποιου ειδικού να τις αφαιρέσει ή αν δεν υπάρχει κάποιου έμπειρου σε παρόμοια θέματα κατόχου πουλιών.
Αν δεν υπάρχει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Γράψε να κάνουμε μια προσπάθεια όλοι μαζί να σε βοηθήσουμε.
Δεν κινδυνεύει η ζωή του καναρινιού και όλο το εγχείρημα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ώστε να απομακρυνθούν από πάνω του τα διπλωμένα αυτά φτερά.
Πρέπει να φύγουν όμως γιατί όσο μένουν τόσο θα διογκώνονται.
 
Αργησες πολύ. Αυτά έπρεπε να έχουν αφαιρεθεί πολύ πρίν. Τώρα η ζημιά έχει πάρει έκταση και η αφαίρεση πρέπει να γίνει σταδιακά διότι η αιμορραγία σε κάποιες απο αυτές τις κύστες θα είναι μεγάλη μιας και υπάρχει μεγάλος αριθμός απο έγκλειστα φτερά. Χρειάζεσαι βοήθεια απο ειδικό,(γιατρό ή έμπειρο εκτροφικό χέρι) και όχι πάντως απο τον διαγνώσαντα κρεατοελιά στο κανάρι.
 
Έστειλα email στο σύλλογο δεν έκαναν καν τον κόπο να μου απαντήσουν να σώσω το καναρινακι έστω και τελευταία στιγμή αυτά τα πράγματα στα φτερά του έχουν γίνει τεράστια Δεν μπορεί να πετάξει

Επίσης σήμερα τον είδα πεσμένο ανάσκελα δυσκολευόταν να ανασάνει του έριξα λίγο νεράκι στο κεφάλι αναστήθηκε λίγο αλλά δενμπορει καθόλου Δεν ξέρω αν τη βγάλει τη σημερινή μέρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έστειλα email στο σύλλογο δεν έκαναν καν τον κόπο να μου απαντήσουν να σώσω το καναρινακι έστω και τελευταία στιγμή αυτά τα πράγματα στα φτερά του έχουν γίνει τεράστια Δεν μπορεί να πετάξει
Ραφαέλλα, μην καταθέτεις τα όπλα ακόμα. Στη σελίδα αυτή, https://community.petbirds.gr/threads/Πελοποννησιακός-Σύλλογος-Πτηνών-ΠΕΣΥΠ.18105/ είναι το τηλέφωνο επικοινωνίας του Προέδρου του Συλλόγου, και προφανώς πολλών μελών του όπως θα δεις.
Πάρε τηλέφωνο και μίλησέ τους.

Επίσης αν δεις ότι τίποτα δεν γίνεται, και είναι αργά και το πουλάκι ετοιμάζεται να πεθάνει, και δεν βρίσκεις γιατρό που να ασχολείται με πουλιά, χορήγησέ του baytril oral solution 0.5%. H δόση αναγράφει ότι είναι ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ, ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΟΔΟΣ(ΟΙ) ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ Χορηγείται από το στόμα με το πόσιμο νερό. Ορνίθια και γαλοπούλες 10 mg ενροφλοξακίνη/kg σωματικού βάρους την ημέρα επί 3-5 διαδοχικές ημέρες. Θεραπεία επί 3-5 διαδοχικές ημέρες. Επί 5 διαδοχικές ημέρες για μικτές λοιμώξεις και χρόνιες εξελισσόμενες μορφές. Εάν εντός 2-3 ημερών δεν επιτευχθεί κλινική βελτίωση, πρέπει να εξετασθεί το ενδεχόμενο εναλλακτικής αντιμικροβιακής θεραπείας με βάση δοκιμή ευαισθησίας.
Αν μας πει κάποιος πόσο περίπου ζυγίζουν τα καναρίνια θα βρούμε και τη δόση που θα πρέπει να βάζεις στο νερό.,
Ωχ, sorry, μπέρδεψα τα θέματα. Μην χορηγείς το φάρμακο που σου έγραψα, αλλά μάλλον πρέπει η ίδια να βγάλεις την κύστη.
 
Μίλησα και με μέλος και με τον πρόεδρο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γτ Δεν είναι έμποροι στην αφαίρεση κυστων και να το αφήσω όσο είναι να ζήσει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ariadnh ή όποιος άλλος θυμάται, που βρίσκεται το θέμα εκείνο στο οποίο η Αριάδνη είχε κατευθυνθεί από μέλος μας στο πως να αφαιρέσει την κύστη;
 
Εγω χρησιμοποίησα αιμοστατικό βαμβάκι. Θα σου πρότεινα σπρέι που παγώνει την πληγη.

Εμένα έτρεξε αιμα μονο στις μικρές κυστες. Σε κάποιες δεν εβγαλε καθολου αίμα.
 
Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να τις βγάλω μόνη μου αλλα Δεν ξέρω πώς και φοβάμαι ότι θα του κάνω μεγαλύτερη ζημιά ή ότι θα πονέσει και θα μου μείνει στον τόπο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αφού το έχεις σκεφτεί, πάει να πει ότι μπορείς κιόλας να το κάνεις.
Οργανώσου πρώτα, μάζεψε τα προϊόντα που χρειάζεσαι, ρώτησε ό,τι χρειάζεται να μάθεις και όποιες απορίες έχεις και μέχρι τότε βάλε το πουλάκι σε πολύ ζεστό σημείο γύρω στους 30 βαθμούς αφού το βλέπεις να είναι άτονο.
Αν σήμερα-αύριο δεν είναι ζωηρό, μην το τολμήσεις.
Βάλτο στα ζεστά και αν μπορείς ζήτησε από κάποιο άτομο να είναι βοηθός στο εγχείρημα.
Να πάνε όλα καλά!
 
Έχω σκεφτεί άπειρες φορές να τις βγάλω μόνη μου αλλα
Ψυχραιμία χρειάζεται..
Καθαρό μυαλό..
Απόλυτο έλεγχο των αισθήσεών σου στις "ματωμένες" στιγμές
Και κυρίως μελέτη και σχέδιο κινήσεων.
Αν θες βοήθεια.. εδώ είμαστε.
Ακόμη και τμηματικά.. ένα ένα, αρχίζοντας από τα εύκολα.
Τι λες;
 
Back
Top