Ασθένειες Καναρίνι έχει στα φτερά του 2 κόκκινα εξογκώματα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafaella
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τέλεια Ευχαριστώ ευχαριστώ παρα πολυ για τη βοήθεια. Για αρχή τι χρειάζεται να παρω;
Νυστέρι (και τη βάση του που ενδεχομένως μπορεί και να μη χρειαστεί), αλλά λάμες πάρε οπωσδήποτε 2-3.
Γάντια από το φαρμακείο, οπωσδήποτε 3+1* ζευγάρια, κοίταξε να είναι στο νούμερο του χεριού σου
Βοηθό: κάποιος θα πρέπει να είναι μαζί σου φορώντας ένα ζευγάρι γάντια κι αυτός*, να σου δίνει πράγματα
Μπενταντίν solution για αποστείρωση χειρουργικών εργαλείων και μπενταντιν διάλυμα (ρώτα στο φαρμακείο αν υπάρχει για αποστείρωση των περιοχών του πουλιού - δεν ξέρω αν κάνει το solution)
Τσιμπιδάκι φρυδιών (κι αυτό θα το αποστειρώσεις) που μπορεί να χρειαστεί για να αποσπαστούν τμήματα της μάζας
Γάζες αποστειρωμένες, ίσως εμποτισμένες με αντιβιοτικό
Χαρτί λευκό απορροφητικό για να στρώσεις στον πάγκο
Φως από ένα πορτατιφ, για να βλέπετε καλά
Σταθερό χέρι, με νύχια κομμένα, ψυχραιμία, αποφασιστικότητα και καλή παρέα (εμψυχωτική), τη θετική μας ενέργεια (που την έχεις) και λίγη τύχη.
Ελπίζω να μην μου διαφεύγει κάτι.
Καλή επιτυχία!
 
Ωραία και τις Κύστες τις ανοίγω η ή τις κόβω από το φτερό;
 
Ωραία και τις Κύστες τις ανοίγω η ή τις κόβω από το φτερό;
Χαράζεις και αφαιρείς ρίξε μια ματιά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Θα κανεις μια γραμμη καθετη και θα καθαρισει. Εγώ νόμιζα ειναι κρεας απο μεσα και εχει λιγα φτερα. Δεν ειναι ετσι. Απο μεσα εχει μονο φτερα. Παρε αιμοστατικό βαμβάκι ή καποιο σπρέι (δεν εχω καποιο να σου συστήσω. Αν βγαλει αιμα το πιεζεις εκει και σταματα. Εγω προσωπικά δεν εχω δει αιμα πολυ. Για το πουλι ισως να ηταν πολυ αιμα.
 
Ωραία και τις Κύστες τις ανοίγω η ή τις κόβω από το φτερό;
Δες και αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Αν θες βοήθεια.. εδώ είμαστε.
Ακόμη και τμηματικά.. ένα ένα, αρχίζοντας από τα εύκολα.

Γιάννη μήπως επειδή είναι σε μεγάλη έκταση ήδη χρειαστεί προληπτικά να χορηγήσει κονακιον;
 
χρειαστεί προληπτικά να χορηγήσει κονακιον;
Το σκέφτηκα κι εγώ, αν της κάνει μεγάλη αιμορραγία. Ας έχει και αν δει αίμα, να δώσει για δύο μέρες μόνο. Δεν θυμάμαι δοσολογία ας την γράψει όποιος ξέρει. Δεν είναι ακριβό, όλοι πρέπει να έχουμε για ώρα ανάγκης.
 
Είδα και τα 2 βιντεάκια ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί οι Κύστες του είναι τεραστιες
 
Παιδιά αν γίνει σταδιακά και ένα ένα δε θα χρειαστεί τίποτε.. κι ο χρόνος της κάθε προσπάθειας θα είναι μικρός... 1-2 λεπτά...
Rafaella πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσεις από το πιο εμφανές... Το πιο μεγάλο.
Τα μικρότερα χρειάζονται μεγαλύτερη εμπειρία.
01.webp
Να ξεκινήσεις με αυτό κατά τη γνώμη μου...
Μια μικρή τομή 3-4 χιλιοστά πάνω στο πιο άσπρο τμήμα του.
Με ένα αιχμηρό αντικείμενο θα καρφώσεις καλά τη μάζα που ασφαλώς δεν υπάρχει ούτε πόνος ούτε αίμα. Θυμίζω πως είναι πούπουλα συμπιεσμένα.
Με λίγη προσπάθεια θα φύγει ο όγκος όλος μαζί.
Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί και εσωτερικό καθάρισμα των υπολειμμάτων με μπατονέτα βουτηγμένη σε υγρό betadine . Για απολύμανση της πληγής.
Μη δειλιάσεις, μην κάνεις πίσω και μη φοβηθείς.
Δεν είναι δα και ανοιχτή καρδιά.
Μετά την αφαίρεση του αρχικού όγκου ενδεχομένως να υπάρχει μικρή αιμορροή από τους θύλακες των φτερών που ήταν εγκλωβισμένα.
Πάλι με μια μπατονέτα κι αφού καθαρίσεις καλά την περιοχή θα βάλεις λίγο betadine κρέμα για να μείνει πάνω στην πληγή.
Μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα.
φοβάμαι ότι θα του κάνω μεγαλύτερη ζημιά ή ότι θα πονέσει και θα μου μείνει στον τόπο
Μεγαλύτερη ζημιά θα γίνει αν παραμείνουν όλα αυτά πάνω του.
Με προσοχή και ένα ένα κάθε φορά (ακόμη και με απόσταση ημέρας) πρέπει να καθαρίσουμε εντελώς το καναρίνι σου.
Ξεκίνα... σε χρειάζεται.
 
ολα καλα τα αφαιρεσαμε σημερα βρηκα κτηνιατρο που ασχολειται με πτηνα βεβαια δεν του ειχε τυχει παλι κατι τετοιο αλλα τα καταφεραμε ελπιζω να μην βγουν παλι
 
ολα καλα τα αφαιρεσαμε σημερα βρηκα κτηνιατρο που ασχολειται με πτηνα βεβαια δεν του ειχε τυχει παλι κατι τετοιο αλλα τα καταφεραμε ελπιζω να μην βγουν παλι
Καταπληκτικά!
Γράψε μας και τα στοιχεία του Κτηνιάτρου, ώστε να καταχωρηθούν στη βάση δεδομένων μας: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Έχε υπόψη σου, εκτός κι αν ο γιατρός σου είπε κάτι το διαφορετικό, ότι μετά από τις επόμενες (ετήσιες) πτερόρροιες που θα έχει το καναρίνι, είναι πιθανό να δημιουργηθούν πάλι κύστες, όχι απαραίτητα στα ίδια σημεία, οπότε:
το ψάχνεις το πουλάκι αμέσως μετά την ολοκλήρωση της πτερόρροιας και
αφαιρείς, αν υπάρχει όποια κύστη βρεις.
Πώς είναι το πουλάκι τώρα; Ζωηρό; Πεσμένο; Συζητήσατε με τον γιατρό για τροφές που θα πρέπει / δεν θα πρέπει να καταναλώνει;
 
ολα καλα τα αφαιρεσαμε
Σε λίγες μέρες που θα κλείσουν και οι πληγές θα μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες για να δούμε κι εμείς την εξέλιξη;
 
Όχι δεν μου ειπε τίποτα γτ και αυτός πρώτη φορα έβλεπε κάτι τέτοιο οπότε δεν ήξερε και πολλα έκατσε διάβασε άρθρα και ειδε βίντεο για να κάνουμε δουλειά μας

Τις αφαίρεσαν και τις 2 και τώρα που πήγα να τον δω παλι είδα ένα πολύ μικρό εξογκώματακι και αυτό με ανησυχεί πριν δεν υπήρχε ήταν καθαρός
 
Τις αφαίρεσαν και τις 2 και τώρα που πήγα να τον δω παλι είδα ένα πολύ μικρό εξογκώματακι και αυτό με ανησυχεί πριν δεν υπήρχε ήταν καθαρός
Ίσως μια νέα κύστη φτερών που αρχίζει να αναπτύσσεται τώρα. Να το παρακολουθήσεις...
 
Ίσως μια νέα κύστη φτερών που αρχίζει να αναπτύσσεται τώρα. Να το παρακολουθήσεις...
Στην περίπτωση νέας κύστης...
την αφαιρούμε όσο είναι μικρή ή πρέπει να περιμένουμε να εκδηλωθεί;
 
Την αφαιρούμε όσο είναι μικρή.
Γιάννη όταν είναι μικρή η κύστη, υπάρχει κίνδυνος η αιμορραγία να είναι μεγαλύτερη και σε ένταση και σε διάρκεια κυρίως από το ασχημάτιστο των φτερών.
Όλοι γνωρίζουμε πως στα πρώτα στάδια δημιουργίας των φτερών υπάρχει υπερσυγκέντρωση αίματος στο θύλακα ώστε να δημιουργηθεί το φτερό.
Μέσα στην κύστη ακολουθείται ακριβώς η ίδια διαδικασία.
Δηλαδή... ένα φτερό ξεκινά να δημιουργείται, αναπτύσσεται και ολοκληρώνεται...
Μπορούμε να επέμβουμε χωρίς πολύ φόβο στο τελευταίο, δυσκολότερα στο δεύτερο και με μεγάλη επισφάλεια στο πρώτο στάδιο ανάπτυξης του φτερού - κύστης.
Γνώμη μου είναι να αποφεύγουμε τις βιαστικές επεμβάσεις...
Υπάρχει μάλιστα στην κύστη που έχει "ωριμάσει" (ας μου επιτραπεί ο αδόκιμος όρος) λευκές περιοχές...
Εκεί και το δέρμα είναι πιο έτοιμο να "ανοίξει" και η περίπτωση εμφάνισης αίματος, περιορίζεται.
Γνώμη μου είναι... Να περιμένει 10 μέρες ίσως και λίγο περισσότερο.
 
Back
Top