Ασθένειες Καναρίνι δεν κελαηδάει και δεν είναι πολύ κινητικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eli5avet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eli5avet

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2017
Μηνύματα
27
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα και επανέρχομαι! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Τον έχω μόνιμα έξω σε μέρος χωρίς ρεύματα, κανένα πια πουπουλακι, στην αρχή έκανε δειλά τσίου με ψιλοκελαιδισμα για 3-4". Τωρα όμως ούτε τσίου σαν θηλυκό δεν κάνει (μόνο λίγο το πρωί και όταν τρώει σπορακια) ενώ έχουμε στην πολυκατοικία 2 που κελαηδανε πολύ καλά. Επίσης δεν έχει κινητικότητα, και πολλές φορές κάθεται στην πατηθρα σαν να κλωσαει. Δραστηριο είναι μόνο όταν το βάζω μέσα να περιποιηθω το κλουβάκι και τον βάζω κάτω και παίζουμε, μου τσιμπάει το δάχτυλο όταν το πλησιάζω και έρχεται στο χέρι μου να το χαϊδέψω στο λαιμό που του αρεσει. Μέσα στο κλουβί τίποτα, σαν βαλσαμωμενο που λέει και ο άντρας μου. Από διατροφή ότι μου είπατε. Δε με πειράζει που δεν κελαηδάει αλλά που δεν είναι πολύ κινητικό...
 
Έτσι όπως είναι, καλύτερο είναι να το πάρεις μέσα γιατί αν όντως έχει κάτι σίγουρα θα κρυώνει κιολας.
Θέλει ζεστουλα και ησυχία.
Αν μπορείς καν του και ένα τσαγάκι χαμομηλιού πχ https://community.petbirds.gr/threa...ραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/#comment-429
για λίγες ημέρες, να δεις μήπως υπάρξει κάποια βελτίωση.
Και φυσικά ρίξε μια ματιά εδώ να το πας σε ένα γιατρό να το δει απο Δευτέρα. Γιατί αυτό είναι το καλύτερο.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Επίσης δεν έχει κινητικότητα, και πολλές φορές κάθεται στην πατηθρα σαν να κλωσαει
Προφανώς το πουλάκι σου είναι αρσενικό, γιατί στα πρώτα μηνύματα σου έγραφες ότι παλαιότερα κελαϊδούσε πολύ. Αλλά για να είμαστε βέβαιοι, την επόμενη φορά που θα το πιάσεις, φύσηξέ το στην περιοχή της αμάρας, και δες το γεννητικό του όργανο, τι είδους κλίση έχει. Δες και φωτός από πριν για να είσαι σίγουρη, αλλά αν η κλίση είναι κάθετα στο επίπεδο της κοιλιάς πρόκειται για αρσενικό και αν είναι σχετικά παράλληλη προς την κοιλιά είναι θηλυκό. Αυτό θα έκανα στην πρώτη φάση για να σιγουρευτώ.
Έπειτα, τίθεται το θέμα με την πατήθρα... Τα πόδια του είναι σε καλή κατάσταση; Έχει λέπια ή φαίνονται ξηρά; Κάτω στην πατούσα βλέπεις να είναι κάποιο πόδι ερεθισμένο, κόκκινο, ελαφρώς πρησμένο, έστω με κάποια δυσχρωμία σε σχέση με το υπόλοιπο δέρμα;
Εφόσον θα το πιάσεις, κοίτα και την κοιλιά του, ψηλάφισε το στήθος, και έλεγξε το λαιμό του. Η κοιλιά είναι καθαρή; Τι χρώμα έχει; Είναι ομοιόμορφο ή βλέπεις σκούρες περιοχές; Επίσης κοιλιά, λαιμός : κοίτα αν κιτρινίζει κάπως ή έχει μια κάπως πορτοκαλί απόχρωση, κι αν ναι τότε είναι λίπος. Καρίνα (στήθος). ψηλαφώντας το θα καταλάβεις αν το πουλάκι είναι πολύ αδύνατο ή όχι. Αν είναι αδύνατο, βλέπουμε.
Πήγαινε επίσης κοντά του την ώρα που κοιμάται και άκου προσεκτικά την αναπνοή του. Ελπίζω να μην την ακούς.
Η όψη των κουτσουλιών του έχει αλλάξει το τελευταίο διάστημα;
Πόσες ημέρες είναι έτσι υποτονικό;
 
Έτσι όπως είναι, καλύτερο είναι να το πάρεις μέσα γιατί αν όντως έχει κάτι σίγουρα θα κρυώνει κιολας.
Θέλει ζεστουλα και ησυχία.
Εύα δε χρειάζεται να μείνει μέσα... Είναι πολύ καλός ο καιρός.
 
Εφόσον θα το πιάσεις, κοίτα και την κοιλιά του, ψηλάφισε το στήθος, και έλεγξε το λαιμό του. Η κοιλιά είναι καθαρή; Τι χρώμα έχει; Είναι ομοιόμορφο ή βλέπεις σκούρες περιοχές; Επίσης κοιλιά, λαιμός : κοίτα αν κιτρινίζει κάπως ή έχει μια κάπως πορτοκαλί απόχρωση, κι αν ναι τότε είναι λίπος. Καρίνα (στήθος). ψηλαφώντας το θα καταλάβεις αν το πουλάκι είναι πολύ αδύνατο ή όχι. Αν είναι αδύνατο, βλέπουμε.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, υποτονικό είναι απο όταν άρχισε η πτεροροια πριν 1 χρόνο, η πτεροροια κράτησε πολλούς μήνες. Πριν 1μιση μήνα που το έχω μόνιμα έξω τις πρώτες μέρες άρχισε να αλλάζει προς το καλύτερο αλλά ξαναεπανηλθε. Όταν μας το πρώτο φέρανε κελαηδουσε από τις 6 το πρωί ως τις 10 το βράδυ για 4 μήνες και πηδουσε συνέχεια από πατηθρα σε πατηθρα ως που ξεκίνησε η πτεροροια και από τότε είναι έτσι. Το τελευταίο 3μηνο έγινε πιο νωχελικο. Για την προσωπική καθαριότητα του αφιερώνει πολύ χρόνο, πάει στην ποτίστρα και βουτάει τα πόδια και προσπαθεί να βραχεί, έβαλα μπανιεριτσα αλλά δεν πλησίασε, όταν το ψεκάζω λίγο μπορεί να ασχολείται ώρες με τα φτερά. Τον τελευταίο μηνα που είναι έξω απαντάει σε κάνα πουλάκι ειδικά τα πρωινά αλλά με τσίου μόνο. Έβγαλα φώτο όπως μου είπατε. Είναι αγοράκι και το ποδαράκι που καμιά φορά δεν πατάει είναι όπως το βλέπετε το δεξί. Εκει που αρχίζει το στήθος ο λαιμός του είναι λίγο πορτοκαλί.

Και φυσικά ρίξε μια ματιά εδώ να το πας σε ένα γιατρό να το δει απο Δευτέρα. Γιατί αυτό είναι το καλύτερο.

Καλησπέρα Εύα, από Τρίτη θα επικοινωνήσω με μια στον Πειραιά που είδα. Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • 20170430_235915-1651x929-1238x697.webp
    20170430_235915-1651x929-1238x697.webp
    30,1 KB · Προβολές: 57
  • 20170430_235635-1651x929-1238x697.webp
    20170430_235635-1651x929-1238x697.webp
    26,2 KB · Προβολές: 55
  • 20170501_002911-677x691.webp
    20170501_002911-677x691.webp
    15,9 KB · Προβολές: 51
  • 20170501_002847-677x902.webp
    20170501_002847-677x902.webp
    32,5 KB · Προβολές: 52
Ελισάβετ, τα πόδια του έχουν ακάρεα, χρειάζεται καθημερινή, λίγο πριν το σούρουπο, επάλειψη με ελάχιστη κρέμα επιθόλ, για 7-10 ημερες, μεχρι να φτιάξουν, και καθημερινή καθαριότητα του κλουβιού και των πατηθρων συμπεριλαμβανομένων αυτών στις οποίες πατά όταν τρώει.
Έχει καρινα; Στην 1 η φωτό φαίνεται να εχει στην επόμενη πάλι φαίνεται όχι. Ειναι αδύνατο στο στήθος;
Απο κοιλιά, αμάρα δεν παραμερίστηκαν τα πούπουλα οποτε δεν μπορούμε να δούμε κατι. Για να βγουν τέτοιες φωτό, θα πρεπει να υγράνεις τα πούπουλα και να τα παραμερίσεις, ώστε να φαίνεται το δέρμα της κοιλιάς και της αμάρας.
Εφόσον θα πας σε γιατρό σύντομα, δεν νομιζω οτι ειναι απαραίτητο να πούμε κατι άλλο. Όμως μια και θα πας, συζήτα και την πιθανότητα μυκήτων. Καμιά φορά μια μυκητιάση έχει αργή εξέλιξη και δίνει συμπτώματα καταστολής.
Ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.
Σε ποιον γιατρό θα πας;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχω την εντύπωση ότι και τα νύχια του είναι πολύ μεγάλα.
 
Έχω την εντύπωση ότι και τα νύχια του είναι πολύ μεγάλα.

Του τα έχω κόψει κιολλας! Μετά το κόκκινο τη φλεβιτσα τα έχω κόψει 3 εκ. Φοβάμαι πιο πολύ, μπορεί να νεκρώσει μου είπαν το δάχτυλο αν το κόψω πολύ...
 
Μετά το κόκκινο τη φλεβιτσα τα έχω κόψει 3 εκ.
Υποθέτω πως μιλάς για χιλιοστά γιατί αν ήταν εκατοστά δεν έχει μείνει ούτε το μπούτι του...
 
Θεωρώ πως η παρατεταμένη πτερόρροια έχει αποδυναμώσει το συγκεκριμένο καναρίνι. Εφόσον πραγματοποιηθεί επίσκεψη στον πτηνίατρο και διαπιστωθεί πως δεν υπάρχει κάτι παθολογικό, με σωστή φροντίδα και διαχείριση θα επανέλθει στα φυσιολογικά του.
 
Υποθέτω πως μιλάς για χιλιοστά γιατί αν ήταν εκατοστά δεν έχει μείνει ούτε το μπούτι του...

:D Ναι σωστά... 🙄

Ξαναβγαλα μια να φαίνεται και η κοιλίτσα, όμως τρόμαξε πολύ και όταν το άφησα ήταν με φουσκωμένο λαιμό ακίνητο και κατεβασμένα τα φτερά έτσι όπως φαίνεται στη φώτο και με πολύ γρήγορη ανάσα που το ταρακουσε και φοβήθηκα.. Τώρα είναι οκ που το έβγαλα και πηδηξε από πατηθρα σε πστηθρα ευτυχώς...
Επειδή άκουσα τρελές τιμές για κτηνίατρο θα περιμένω αναγκαστικά 10 μερες όταν θα πληρωθώ. Αντε να δούμε...
 

Συνημμένα

  • 20170501_115441-580x1031.webp
    20170501_115441-580x1031.webp
    26,1 KB · Προβολές: 40
  • 20170501_115844-580x1031-435x773.webp
    20170501_115844-580x1031-435x773.webp
    23,1 KB · Προβολές: 49
Ξαναβγαλα μια να φαίνεται και η κοιλίτσα, όμως τρόμαξε πολύ και όταν το άφησα ήταν με φουσκωμένο λαιμό ακίνητο έτσι όπως φαίνεται στη φώτο και με πολύ γρήγορη ανάσα που το ταρακουσε και φοβήθηκα..
Αν ήξερες πως η καρδία του σε τέτοιες καταστάσεις μπορεί να φτάσει τους 1000 παλμούς το λεπτό είμαι σίγουρος πως θα αραίωνες τα πιασίματα και τις επιπλέον φωτογραφήσεις...
 
Αν ήξερες πως η καρδία του σε τέτοιες καταστάσεις μπορεί να φτάσει τους 1000 παλμούς το λεπτό είμαι σίγουρος πως θα αραίωνες τα πιασίματα και τις επιπλέον φωτογραφήσεις...

Έχεις δίκιο, δεν το έχει ξανακάνει και για να βγάλω φώτο ήταν η δεύτερη φορά που το έκανα. Δεν έχω σκοπό να το ξανακάνω.

Επίσης αγαπητή @eli5avet, έχε υπόψη σου ότι το καναρίνι που έχεις είναι λευκό που σημαίνει ότι έχει αυξημένες απαιτήσεις για βιταμίνη Α.

Δεν το γνώριζα, σε πετσοπ την βρίσκω και αυτή; Ευχαριστώ
 
Δεν το γνώριζα, σε πετσοπ την βρίσκω και αυτή

Ναι. Μπορείς και διαδικτυακά να την παραγγείλεις
karderines.gr/shop/Πτηνά/Συμπληρώματα/Πρόληψης/Beaphar-Βιταμίνη-Α-1
 
Επίσης αγαπητή @eli5avet, έχε υπόψη σου ότι το καναρίνι που έχεις είναι λευκό που σημαίνει ότι έχει αυξημένες απαιτήσεις για βιταμίνη Α.
Δεν το γνώριζα, σε πετσοπ την βρίσκω και αυτή; Ευχαριστώ
@eli5avet το καναρίνι που έχεις στην κατοχή σου, ουδεμία σχέση έχει με εκείνα τα λευκά καναρίνια που εγγενώς χαρακτηρίζονται απο αδυναμία παραγωγής βιταμίνης Α. Τα εν λόγω πτηνά, είναι μόνο τα λευκά υπολειπόμενα, εσύ όμως έχεις λευκό κυρίαρχο.
Συνεπώς, αν είναι κάπου να επενδύσεις χρηματικά, καλύτερα αυτό να γίνει στα βασικά μέσα διαβίωσης, στο κέρασμα επιπρόσθετων λιπαρών σπόρων πολύτιμης αξίας,όπως είναι η κία και η περίλλα και μέχρι το πολύ της αγοράς ενός πολυβιταμινούχου σκευάσματος που με προσεκτική χρήση και για μικρό χρονικό διάστημα θα σε καλύψει να πείς οτι βοήθησες στην ανάκτηση του όποιου χαμένου δρόμου μέχρι και σήμερα.
 
Δραστηριο είναι μόνο όταν το βάζω μέσα να περιποιηθω το κλουβάκι και τον βάζω κάτω και παίζουμε, μου τσιμπάει το δάχτυλο όταν το πλησιάζω και έρχεται στο χέρι μου να το χαϊδέψω στο λαιμό που του αρεσει
Αυτό μην το θεωρείς δραστηριότητα. Είναι αντίδραση που ξεκινά από το ένστικτο της αυτοπροστασίας των πουλιών. Θα μπορούσε δηλαδή να είναι σοβαρά άρρωστο και να κάνει αυτό που περιγράφεις μέχρι να έχει μόνο όσες δυνάμεις χρειάζεται για να αναπνέει.

Πριν αρχίσουμε τις υποθέσεις για το την μπορεί να έχει, καλό θα ήταν να δούμε κοιλιά και κουτσουλιές. Χρησιμοποίησε αυτές τις φωτογραφίες ως οδηγό και ανέβασε μερικές αντίστοιχες από το πουλάκι σου.

Άλμπουμ: Εξέταση κοιλιάς και περιττωμάτων πουλιών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης δεν έχει κινητικότητα, και πολλές φορές κάθεται στην πατηθρα σαν να κλωσαει.
Aυτό σημαίνει ότι πονάει. Είτε στην κοιλιακή χώρα είτε σε κάποιο από τα πόδια.
 
Back
Top