Γενικά Καναρίνι δεν τραγουδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aris2dan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aris2dan

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα και απο μενα. Εχω εδω και 2 χρόνια ένα γερμανικό σκουφάτο. Το πήρα απο ένα μαγαζι χωρίς δαχτυλίδι. Γλώσσα δεν έβαζε μέσα του. Ακόμα και το βράδυ που άναβα το φως αυτό έλεγε.
Οταν έφευγα για την δουλειά τον κατέβαζα κάτω στην μάνα μου να έχει παρέα το πουλί και να τραγουδάει και το μεσημέρι που ερχόμουν τον ανέβαζα πάνω στο δωμάτιό μου. Mετά από λίγο καιρό σταμάτησε να τραγουδάει και άρχιζε να χάνει πούπουλα. Τον πήγα σε έναν γιατρό και μου είπε ότι τον έπιασε κάτι ψυχολογικό (😉 και μου έδωσε κάτι για το φτέρωμα μόνο.
Από τότε μέχρι τώρα έχει περάσει ένας χρόνος και κάνει μόνο ένα Πρρ και αυτό με το ζόρι. Το φτέρωμά του έχει φτιάξει όμως. Όπου έχω πάει όλοι μου δίνουν μόνο σταγόνες για την φωνή αλλά τίποτα.
Αυγοτροφή φτιάχνω.
Τι άλλο μπορεί να φταίει;
Τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ πολύ.
 
Άρη καλησπέρα τα καναρίνια είναι σύνηθες να σταματούν το κελα'ι'δισμα τους σε περίοδο πτερόροιας μέχρι τον Σεπτέμβρη(ίσως και λίγο παραπάνω χρονικό διάστημα),το γεγονός του να μήν κελα'ι'δάει 1 χρόνο όμως είναι περίεργο σκέψου μήπως φταίει η συνεχής αλλαγή περιβάλλοντος;(το πηγαίνεις αναφέρεις στην μητέρα σου) ίσως στρεσάρεται, απο θέμα διατροφής καλά κάνεις και βάζεις αυγοτροφή(τη φτιάχνεις μόνος σου τα υλικά;) επίσης κάνε ένα έλεγχο για τα ακάρεα της τραχείας (πλησίασε το πουλάκι και άκου αν κάνει έναν ήχο σαν να σπάει σπόρους) υπάρχουν και πιό έμπειρα μέλη θα σε καθοδηγήσουν σίγουρα 🙂 ( ο γιατρός ήταν πτηνίατρος;)
 
Αρη αν μπορεις συμπληρωσε αυτο. Εγω παντως θα σου συνιστουσα να ξαναπας το πουλι στον γιατρο ξανα να το εξετασει να σου πει σιγουρα αν εχει κατι.
 
απο τοτε που τον πηγα στον κτηνιατρο (οχι πτηνιατρο) και μου ειπε τα σχετικα δε τον ξανακατεβασα. Ειναι στον δωματιο μου. Τον βγαζω εξω στο μπαλκονι το μεσημερι οταν ερχομαι μεχρι ο βραδυ.
στην αυγοροφη βαζω το τσοφλι, φτυγανια τριμενα αυτα και ζαχαρη. Το ειχα διαβασει σε forum αυτο.
τον ηχο σαν σπαει σπορακια δεν το κανει αυτος. Το κανει ενα αλλο καναρινι που εχω καφε που ουτε αυτο κελαιδαει.
θα σας πω απο την αρχη.1) εχω τον σκουφατο οπως ειπαμε παραπανω.
2) εναν καφε που αυτος μου τον εδωσε ο πατερας τις δικιας μου. Της τον εδωσε για μενα και τον ειχε δυο μερες στο σπιτι της και οταν τον εφερα εγω στο σπιτι μου εδω και 8 μηνες κανει ενα μονο μπρ. Αυτος ηταν σαλονιου και δεν εβαζε γλωσσα μεσα του λεει. Τα πουπουλα του τα εχει ολα και αυτος ειναι που κανει σα να σπαει σπορακια.
3)μια κιτρινη θυληκια που δεν βαζει γλωσσα μεσα της και την εχω 1 χρονο. Και αυτη μου την εδωσε ο πατερας της. Οντως ειναι θυληκια για τι την εχω ζευγαρωσει με τον σκουφατο αλλα και τις δυο φορες ηταν ασπορα. Αυτη εχει χασει τα πουπουλα της,της δινω σταγονες και αυγοτροφη αλλα δεν σταματαει να κελαιδαει.
4)μια καρδερινα που κελαιδαει σχετικα καλα που αυτη τωρα χανει τα πουπουλα της.
αυτα εχω τωρα και αυτα ειναι τα προβληματα τους.
οποιος μπορει ας με συμβουλεψει για τα παιδακια μου. Πιο πολυ με ποναει ο σκουφατος μου.
 
νσ σας πω και κατι αλλο. Ο πατερας της δικιας μου βγαζει πουλια και της εδωσε τωρα 2 θυληκιες. Μια κιτρινη και μια πορτοκαλη. Και οι δυο δεν βαζουν γλωσσα μεσα τους, αν δεν εβλεπα με τα ιδια μου τα ματια τα αυγα που ειχαν κανει θα ελεγα οτι ειναι ερσενικα. Δεν ξερω τι κανει αυτος ο ανθρωπος και τα θυληκα κελαιδανε καλυτερα απο τα αρσενικα.
η απορια μου ειναι η εξης...η δικια μου τους βαζει μονο νερο και φαι. Τιποτα αλλο. Και αυτα ουτε σταματανε ακομα και το βραδυ και ουτε ενα πουπουλο δεν εχουν χασει.
και τα δικα μου με τοση φροντιδα(μουσικη, νερο, βυταμινες, μπανιερες, αυγοτροφη) μου βγαζουν αυτα τα προβληματα;
 
ξερεις ποσες φορες τα εχω πει αυτα να βλεπεις αλλους που τους βαζουν φαι νερο 1 φορα την βδομαδα και να βγαζουν μικρα τεσσερα τεσσερα σε καθε γεννα και εγω με τα παντα 2-3 και πολλες να τα αφηνουν ετσι ειναι
 
Καλησπέρα και απο μενα. Εχω εδω και 2 χρόνια ένα γερμανικό σκουφάτο. Το πήρα απο ένα μαγαζι χωρίς δαχτυλίδι. Γλώσσα δεν έβαζε μέσα του. Ακόμα και το βράδυ που άναβα το φως αυτό έλεγε.
Οταν έφευγα για την δουλειά τον κατέβαζα κάτω στην μάνα μου να έχει παρέα το πουλί και να τραγουδάει και το μεσημέρι που ερχόμουν τον ανέβαζα πάνω στο δωμάτιό μου. Mετά από λίγο καιρό σταμάτησε να τραγουδάει και άρχιζε να χάνει πούπουλα. Τον πήγα σε έναν γιατρό και μου είπε ότι τον έπιασε κάτι ψυχολογικό (😉 και μου έδωσε κάτι για το φτέρωμα μόνο.
Από τότε μέχρι τώρα έχει περάσει ένας χρόνος και κάνει μόνο ένα Πρρ και αυτό με το ζόρι. Το φτέρωμά του έχει φτιάξει όμως. Όπου έχω πάει όλοι μου δίνουν μόνο σταγόνες για την φωνή αλλά τίποτα.
Αυγοτροφή φτιάχνω.
Τι άλλο μπορεί να φταίει;
Τι μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ πολύ.
η συχνες αλλαγες στη θεση του κλουβιου τα μεσα εξω ειναι οτι χειροτερο στρεσαρουν παρα πολυ το πουλακι και μπορει να δημιουργησουν πολλα προβληματα στην υγεια του!
δεν νομιζω να ειναι κατι παθολογικο
προσπαθησε να εχεις το κλουβι με το πουλακι σταθερα σε μια θεση ολη την ημερα! Καθαρο νερο και σπορους και λουτρο φρουτακι και πρασινο λαχανικο 1-2 φορες την εβδομαδα
νομιζω οτι η διαγνωση του κτηνιατρου εχει βαση!
 
ισως να χουν τελικα ακαρεα της τραχειας! Η θυληκια σου μαλλον τραγουδαει γιατι της δινεις αυγοτροφη κλπ και μαλλον εχει πυρωσει παρα πολυ! Την ζαχαρη καλυτερα να μην την βαζεις στο μειγμα σου γιατι δεν τους κανει καθολου καλο! Αυγοτροφη επισης μην δινεις καθε μερα! Μια φορα την βδομαδα ειναι καλα! Παρε Pulmosan για τα πουλια σου αν τελικα εχουν ακαρεα της τραχειας! Αλλα ακομα και να μην εχουν καντο προοληπτικα!
 
τα εξετασα τα μικρα μου και δεν εχουν τιποτα. Και ο καφε που κανει σαν να σπαει σπορακια
δεν εχει τιποτα. Μηπως ξερετε που υπαρχει πτηνιατρος να τα παω; Κερατσινι, νικαια, πειραιας εκει γυρω.
 
τα εξετασα τα μικρα μου και δεν εχουν τιποτα.και ο καφε που κανει σαν να σπαει σπορακια
δεν εχει τιποτα. Μηπως ξερετε που υπαρχει πτηνιατρος να τα παω; Κερατσινι, νικαια, πειραιας εκει γυρω.

Ακάρεα της Τραχείας
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
οταν λες τα εξετασες τι εννοεις. Αυτο μονο πτηνιατρος μπορει αν το κανει!
 
ισως να χουν τελικα ακαρεα της τραχειας! Η θυληκια σου μαλλον τραγουδαει γιατι της δινεις αυγοτροφη κλπ και μαλλον εχει πυρωσει παρα πολυ! Την ζαχαρη καλυτερα να μην την βαζεις στο μειγμα σου γιατι δεν τους κανει καθολου καλο! Αυγοτροφη επισης μην δινεις καθε μερα! Μια φορα την βδομαδα ειναι καλα! Παρε Pulmosan για τα πουλια σου αν τελικα εχουν ακαρεα της τραχειας!αλλα ακομα και να μην εχουν καντο προοληπτικα!

Προληπτικά δηλητήριο στα πουλιά;
 
Προληπτικά δηλητήριο στα πουλιά;
Και ομως γινεται! αλλα οχι σε φαση καραντινας τοτε που πρεπει δηλ να αφησουμε το πουλι να παρουσιασει αυτο που εχει, αν εχει κατι για να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε. Προληπτικα ειναι καλο να το εφαρμοζουμε στην εκτροφη μας στην εναρξη της προετοιμασιας της αναπαραγωγικης περιοδου μια και μονη φορα γιατι και μειωνουμε τις πιθανοτητες εμφανισης παρασιτων κατα την αναπαραγωγη ( μου ετυχε φετος - φρικη ) και τα πουλια σε αυτο το διαστημα λαμβανουν '' ενισχυμενη '' τροφη και βιταμινες ωστε ο οργανισμος τους να το περναει '' στο ντουκου '' .
 
Θα συμφωνήσω με τον Γρηγόρη. Δεν υπάρχει λόγος έστω και προληπτικά να δίνουμε διλητήριο χωρίς λόγο και συμπτώματα. Πολλά βιβλία αναφέρουν τη χορήγηση πριν την αναπαραγωγική περίοδο για πρόληψη μετάδωσης στους νεοσούς. Το τι κάνει ο καθένας είναι προσωπκή άποψη και ρίσκο.

Πάντως aris2dan αντί για πουλμοσάν αν έχουν άκαρι που νομίζω ότι έχουν (εποχή, πληθώρα μολυσμένων τροφών χ'υμα) δοκίμασε εναλλακτικά vetermec ή κάτι άλλο. Διάβασε αναλυτικά και εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Επαναληπτική-χορήγηση-pulmosan.4945/
 
μου ειπατε περαπανω να ελεξω κατω απο καλο φως τον λαιμο την πλατη την κοιλια για παρασιτα. Δεν εχουν
παντως με βοηθησατε πολυ στο θεμα πτηνιατρου. Ευτηχως υπαρχουν και καλοι ανθρωποι.
να εισαστε παντα καλα ρε παιδια.
 
μου ειπατε περαπανω να ελεξω κατω απο καλο φως τον λαιμο την πλατη την κοιλια για παρασιτα. Δεν εχουν
παντως με βοηθησατε πολυ στο θεμα πτηνιατρου. Ευτηχως υπαρχουν και καλοι ανθρωποι.
να εισαστε παντα καλα ρε παιδια.
Καλησπέρα θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός από τον εξωτερικό έλεγχο... Μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο το βραδύ... Να τα ακούσεις,Όλα τα συμπτώματα επιδεινώνονται κατά τη διάρκεια της νύχτας, διαταράσσοντας τον ύπνο! O λόγος είναι ότι η πνευμονική λειτουργία όλων των πουλιών βρίσκεται στο κατώτερο σημείο της το βραδύ. Τα αρσενικά πτηνά σταματούν το κελάηδισμακαι γενικά όλα τα πουλιά παρουσιάζουν δύσπνοια και χτυπούν πάνω στα κλαδάκια την ουρά τους. Σε πιο προχωρημένο στάδιο το πτηνό έχει το ράμφος του ανοιχτό και ακούγεται από μερικά μέτρα μακριά ο συριγμός του. Και ορισμένες φορές κάνoυν σαν να σπάνε σποράκια χωρίς να τρώνε.

Δες και εδω: Ακάρεα της Τραχείας
 
δεν τα πηγα ακομα στον γιατρο. Θα τα παω. Παντως ο σκουφατος δεν εχει τιποτα απο τα παραπανω συπτωματα, ουτε ενα. Μονο που δαγκωνει τα παντα στο κλουβι και ξυνεται.
ο καφε που εχω το μονο συπτωμα ειναι τα σπορακια που τρωει οτι ωρα του ερθει.
αυτος ομως οπως ειχα πει παραπανω κελαιδουσε μεχρι την ημερα που τον εφερα στο σπιτι μου.
αποτι καταλαβαινω πρεπει να ειναι ψυχολογικο το θεμα. Ο γιατρος τοτε που το ειχα παει μου ειπε οτι ακομα και τα ξυλαρακια που καθονται να τα αλλαξεις (τα εχω αλλαξει τα πλαστικα με αληθινα ξυλινα) μπορει να φανε φλας.
 
Και το δικό μου κελαϊδούσε κανονικά 3 μήνες μετά την προσβολή του από άκαρι και λόγω απειρίας δεν το κατάλαβα. "οταν πλέον το διαπίστωσα (από αυτομραυματισμό του λόγω κνήδωσης) ήταν πλέον αργά!
 
Back
Top