Ασθένειες Καναρίνι κάθεται κάτω και έχει το πόδι του στο πλάι γυρισμένο

lakispap1991

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2013
Μηνύματα
64
Πόλη
Ιωάννινα
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ! Γύρισα από τη δουλειά και βρήκα το καναρίνι μου να κάθεται κάτω και να έχει το πόδι του στο πλάι γυρισμένο. Το κοίταξα στο χέρι και μάλλον είναι σπασμένο. Υπάρχει τρόπος να το δέσεις; Τι μπορώ να κάνω;
 
Λογικα μπορεις να το δεσεις, μια οδοντογλυφιδα (οχι ολοκληρη) και την τυλιγεις γυρω γυρω με λευκοπλαστ. Αλλα δεν ξερω αν ειναι συνετο, μαλλον θελει γιατρο δεν ξερω αν πρεπει ή αν μπορεις να το κανεις μονος.
 
Μάνο, αν δεν έχεις σχετική εμπειρία το νάρθηκα θα πρέπει να τον φτιάξει κάποιος που γνωρίζει και αν είναι δυνατόν κτηνίατρος. Το πουλάκι πονάει και θα πρέπει η στήριξη να γίνει αύριο το πρωί κιόλας.
 
Αν στην περιοχή σου δεν υπάρχει γιατρός να μας πεις μήπως μπορέσεις να βοηθήσεις το πουλί με κάποιο νάρθηκα...
Σε ποιο ύψος είναι το πόδι σπασμένο;
Κουνιέται ανεξέλεγκτα;
 
Υπάρχουν κτηνίατροι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζουν για πουλιά. Το πόδι φαίνεται να είναι σπασμένο από τη βάση του. Δε φαίνεται κάποιο κάταγμα στην κνήμη. Το καναρίνι δε μπορεί να το κουνήσει καθόλου το πόδι του.
 
Υπάρχουν κτηνίατροι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζουν για πουλιά. Το πόδι φαίνεται να είναι σπασμένο από τη βάση του. Δε φαίνεται κάποιο κάταγμα στην κνήμη. Το καναρίνι δε μπορεί να το κουνήσει καθόλου το πόδι του.
Κάτω από το γόνατο;
Μια φωτογραφία μπορούμε να έχουμε;
 
Ναι, είναι επείγον, νομίζω πως έχει αρχίσει και μαυρίζει το ποδαράκι του ☹
Περαστικά εύχομαι!
 
Το αριστερό είναι όπως κοιτάμε τη φωτογραφία.
View attachment 33635
Αν ακόμη δεν πήγες σε γιατρό ή δε βρίσκεις γιατρό ή δεν γνωρίζουν σχετικά με τα πουλιά ή δεν αναλαμβάνουν τόσο ευαίσθητες περιπτώσεις (τα πιο συνήθη), τότε προσπάθησε να ακολουθήσεις τις οδηγίες... Θα χρειαστεί να επιστρατεύσεις και τη φαντασία σου.
Βλέπω πως είναι ψηλά στο μηρό... καλά πως έγινε;
Τέλος πάντων... Κόψε από ένα σπιρτόξυλο το μισό και χρησιμοποιώντας "τσιρότο" προσπάθησε να δημιουργήσεις ένα νάρθηκα που θα στερεώνει το σταθερό μέρος του ποδιού με το σπασμένο. Εδώ σίγουρα θα χρειαστείς βοήθεια. Δε χρειάζεται να το σφίξεις πολύ... ίσα που να κρατιέται ακίνητο.
Προσπάθησε με την αφή σου να φέρεις όσο πιο καλά γίνεται σε επαφή τα δυο σπασμένα τμήματα του οστού, φροντίζοντας ταυτόχρονα το υπόλοιπο πόδι να στέκεται ίσια και όχι στριμμένο ή στραβά.
Αν καταφέρεις και σταθεροποιήσεις το σπασμένο μηρό του πτηνού... (θα το καταλάβεις αν δεν κουνιέται ανεξέλεγκτα)... Τότε πάλι με τσιρότο θα μαζέψεις και το υπόλοιπο πόδι και θα το κολλήσει έτσι που να είναι μαζεμένο (την κνήμη κοντά στο μηρό), ώστε να μην το πατά και το επιβαρύνει.
Μοιάζει και είναι δύσκολο αλλά αν έχεις βοήθεια θα τα καταφέρεις...
Ελπίζω σύντομα να έρθεις και να μας πεις τις καλές εξελίξεις (και φωτογραφίες)
Αν θέλεις περισσότερο βοήθεια...ρωτάς.
Ελπίζω να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε.
 
Και από ότι φαίνεται Μάνο τα καταφέρνει και πάει και τρώει κιόλας σωστά;
 
Αυτό κατάφερα να κάνω. Μου το είπε ένας κτηνίατρος που πήγα και ρώτησα και το είχε πάθει και το δικό του το καναρίνι.
μπράβο σου Μάνο φαίνεται πολύ καλό, περαστικά του! Σου είπε για πόσες μέρες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό κατάφερα να κάνω. Μου το είπε ένας κτηνίατρος που πήγα και ρώτησα και το είχε πάθει και το δικό του το καναρίνι.
View attachment 33637
Πολύ καλή δουλειά...
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να το μαζέψεις... Να είναι διπλωμένο.
Τα πουλιά δεν έχουν κανένα πρόβλημα να στηρίζονται στο ένα πόδι...
Αντίθετα αν το σέρνει θα τον πονά και δεν θα κινείται...
 
Back
Top