Ασθένειες Καναρίνι κάθεται κάτω και έχει το πόδι του στο πλάι γυρισμένο

Αυτό δε μπόρεσα να το κάνω. Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Φοβάμαι μη κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
 
Αυτό δε μπόρεσα να το κάνω. Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Φοβάμαι μη κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
Από προσωπική εμπειρία... καλύτερα να το κάνεις.
 
μηπως να εβαζες και χαρτι πριν την σχαρα για να παταει ακομη ποιο καλα;
Ναι, χρειάζεται μια επίπεδη επιφάνεια από μερικά φύλλα χαρτιού κουζίνας ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων για να μπορεί να πατάει πιο σταθερά.
 
Μια ερώτηση ακόμη. Είναι λογικά τα δάχτυλα να μην τα κουνάει καθολου; δεν ξέρω καθόλου γι αυτό σας ζαλίζω..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μια ερώτηση ακόμη. Είναι λογικά τα δάχτυλα να μην τα κουνάει καθολου; δεν ξέρω καθόλου γι αυτό σας ζαλίζω..
Δύο εκδοχές...
Ή πονάει, είναι πρησμένη η περιοχή και άρα λογική η ακινησία (το πιο πιθανό)
ή έχει κοπεί η δυνατότητα επικοινωνίας και εντολών από τον εγκέφαλο...
Θεωρείς πως ο νάρθηκας είναι σφικτός ή κανονικός;
Μάζεψες το πόδι πάνω ή το άφησες να κρέμεται;

Βρήκα και ένα video ... Που δείχνει αυτό που προσπαθώ να σου πω.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν είναι σφιχτός ο ναρθηκας, δεν το έσφιξα πολύ για να μην εμποδίζω την κυκλοφορία του αίματος. Το μάζεψα το πόδι.
Τέλεια... σε 15-20 μέρες θα είναι πάλι στην κίνηση ο τυπάκος...
Αναμονή, καλή διατροφή και ηρεμία...
Όλα θα πάνε καλά!
 
Παιδιά δεν νομίζω να έχω θετικά αποτελέσματα... Το ναρθηκα που έβαλα τον βγάζει κάθε μέρα.. Το βάζω και το ξαναβγάζει..
 
Θα συμφωνήσω με την Αλίκη. Πήγαινε σε έναν εξειδικευμένο γιατρό για να το βοηθήσεις. Είναι κρίμα από άγνοια να του μείνει κάποια αναπηρία που θα δυσκολεύει το υπόλοιπο της ζωής του.
 
Μετά από τόσες μέρες να βγάζει κι εγώ να ξαναβάζω το νάρθηκα πιστεύω πως πάμε πολύ καλύτερα... Πλέον δε κρέμεται το ποδαράκι κι αρχίζει να σφίγγει τα δάχτυλα σιγά σιγά..

11541043_885205931563728_1746112686_n.webp
11304476_885205908230397_381696102_n.webp
 
Στη φωτογραφια δεν εχει πολυ μεγαλα νυχια το καναρινι σου;
 
Στη φωτογραφια δεν εχει πολυ μεγαλα νυχια το καναρινι σου;
Και τα νυχακια θελουν πεντικιουρ, και τα σκευη πλυσιμο και καλυτερα ειδικα αφου εχει προβλημα να προτιμησει ο φιλος μας στρογγυλες πατηθρες για να κλεινουν τα δαχτυλα ομοιομορφα.
 
Μετά από τόσες μέρες να βγάζει κι εγώ να ξαναβάζω το νάρθηκα πιστεύω πως πάμε πολύ καλύτερα... Πλέον δε κρέμεται το ποδαράκι κι αρχίζει να σφίγγει τα δάχτυλα σιγά σιγά..

View attachment 33908
View attachment 33907
Πραγματικά πάει πολύ καλά... μεγάλα σημάδια βελτίωσης του ποδιού.
Στη φωτογραφια δεν εχει πολυ μεγαλα νυχια το καναρινι σου;
Και είναι η αιτία για κάποια προβλήματα σαν αυτό που περνά...
 
Τα κόβω τα νύχια τακτικά.. αλλά φοβάμαι αν κόψω περισσότερο θα το πονέσω. Δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω. Χρειάζεται πιο πολύ εε;
 
Back
Top