Ασθένειες Καναρίνι κάθεται κάτω στο κλουβί και έχει καρίνιασμα

Φοίβο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου πράγματι έχω βγάλει το καναβουρι γιατί είναι ιδιαίτερα λιπαρό κ έχω αυξήσει το κεχρι. Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ άμμο για υπόστρωμα κ δυστυχως την αλλάζω όχι νωρίτερα απο εβδομαδα. Η κατάσταση που είδες βέβαια είναι ενισχυμένη από 2 εβδομάδες απουσίας λόγω διακοπών αλλά πράγματι έχεις δικιο
 
Εγω δεν χρησιμοποιω αμμο αλλα αν χρησιμοποιουσα θα επαιρνα να φτυαρακι για αμμοδοχους γατας που απομακρυνεις τα κακα κι η αμμος που δεν εχει λερωθει πεφτει παλι μεσα στο δοχειο. Αν εχει πολυ μεγαλες οπες μπορεις να το προσαρμοσεις ή και να φτιαξεις μια ευκολη κατασκευη με ενα κομματι σκληρο συρμα γυρισμενο σαν σκελετο αποχης και μια σιτα που να μπορει να κραταει τις κουτσουλιες πανω και να αφηνει την αμμο να πεσει παλι πισω κατι σαν κοσκινο. Τα υπολοιπα θελουν βετεξ ή χαρτι με νερο και ξιδι τακτικοτερα απο εβδομαδα. 😉
 
Καλησπέρα για να κλείσω τον κύκλο των φωτογραφιών, αυτά είναι τα κόπρανα 24ωρου. Ποιά είναι η γνώμη σας; Μη δίνεται σημασία στα κόκκινα σημάδια

hute5ana.jpg
 
Εμένα οι κουτσουλιές του μου φαίνονται καλές. Μάλλον το πουλάκι χρειαζόταν δίαιτα. Με τα πόδια του τι έκανες;

μπορεις να του χορηγησεις dextrose 5% με συριγγα 3 σταγονες πρωι βραδυ για να το δυναμωσεις το πουλακι.. Απο φαρμακειο το αγοραζεις
τα 500ml κανουν 1μιση ευρω..
Για ποιο λόγο να δώσει δεξτρόζη;
 
Back
Top