Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στον πάτο και δεν κουνιέται

kikisavv

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά... Το καναρίνι μου μάλλον αρρώστησε. Κάθεται στον πάτο και δεν κουνιέται... Δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω
 
Ψυχραιμία...
Δώσε ΠΟΛΥ περισσότερες πληροφορίες και φωτογραφίες μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει...
Περαστικά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μόλις τώρα γύρισα. Έλειπα δύο ημερες. Ο πατέρας μου του έδωσε vibramycin μου είπε μισό χάπι Αφού είδε ότι δεν είναι καλα... Δεν ξερω τι άλλες πληροφορίες να σας δώσω Αφού το μόνο που κάνει είναι να κάθεται χαμηλά κάτω σε μια γωνια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς το πουλί είναι σε κρίσιμη για τη ζωή του κατάσταση.
Θεωρητικά θα φύγει γρήγορα.
Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να βρεις βοήθεια.
Λόγω της περασμένης ώρας και αν θες να δοκιμάσουμε βγάλε μια δυο φωτογραφίες στήθος, κοιλιά και περιττώματα όπως στις φωτογραφίες https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε βοηθά η πρώτη φωτογραφία.
Αύριο το πρωί να βρέξεις λίγο τα πούπουλα και να τα παραμερίσεις ώστε να φαίνονται καθαρά η κοιλιά και το στήθος του.
Τρώει το πουλί;
Νερό πίνει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Από όσο ξέρω ο πατέρας μου του έδωσε λίγο vibramycin λιγότερο από το μισό όσο ελειπα
 
Αγόρασε αλμορα από το φαρμακείο, σε φακελάκι, ανάμειξέ το με δεξτροζη, επίσης από το φαρμακείο και δώσε του με σύριγγα χωρίς βελόνα να πιει μερικές σταγόνες, αν δεν ανοίγει το στόμα του, στάξει τις στα ρουθούνια του. Βάλε το σε ζεστό μέρος, πολυ ζεστό. Αύριο το πρωι πήγαινε το σε πτηνίατρο. Όσο πιο πρωι γίνεται.
Μόλις του δώσεις το διάλυμα που σου γράφω, βάλε του και λίγο λιωμένο αυγό, μήπως και φάει καθόλου.
Θεωρείται καλός: https://community.petbirds.gr/threads/Δημήτριος-Σαντοριναίος-Κτηνίατρος.30664/

Από όσο ξέρω ο πατέρας μου του έδωσε λίγο vibramycin λιγότερο από το μισό όσο ελειπα
Ήταν άρρωστο και του το έδωσε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχετε καταλάβει τι μπορεί να εχει;
Όχι, δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτό που καταλαβαίνω δυστυχώς ειναι ότι μάλλον το πουλάκι ειναι πολυ σοβαρά και σε κίνδυνο να πεθάνει άμεσα. Για αυτό σου λέω να δώσεις αυτά που σου έγραψα και να το βάλεις σε ζέστη, μήπως και παραμείνει ζωντανό μέχρι αύριο, να το πας σε πτηνίατρο. Εύχομαι όλα να πάνε καλύτερα, από ό,τι δείχνουν.
 
το καναρίνι μου μάλλον αρρώστησε. Κάθεται στον πάτο και δεν κουνιέται... Δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω

Εγώ θα σε συμβούλευα να το πας σε έναν πτηνίατρο να το δει για να είσαι σίγουρος τι είναι. Επίσης ο πτηνίατρος αφού διαγνώσει λόγικα, φαντάζομαι, θα σου δώσει τα κατάλληλα φάρμακα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στην θέση σου και αφού η κατάσταση φαίνεται να είναι προχωρημένη θα είχα χορηγήσει ηδη Augmentin σιρόπι κατευθείαν στο στομα.

Είναι κρίσιμο το πώς θα δράσουμε μέχρι να φτάσουμε στο γιατρό
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό είναι πολύ δυνατό αντιβιοτικό και αν δεν κάνω λάθος έχει πολλές παρενέργειες σε μας τους ανθρώπους... Παλιότερα υπήρχαν και περιπτώσεις με απίθανες οργανικές αντιδράσεις και σοβαρές διάρροιες εξ αιτίας του.
Δεν είναι λίγο επίφοβο να δοθεί σε πουλάκια αυτής της κατάστασης;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top