Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στον πάτο και δεν κουνιέται

Σήμερα το είδα το πρωί στην ταιστρα... Τσιμπούσε σπόρους. Κα9ως καλύτερα αλλά παλι νωχελικα καθόταν και λίγο βαριανασενει.. Το augmentin είναι ευρέος φάσματος... Αν είναι αναπνευστικό το θέμα το vibramycin δεν λειτουργεί καλυτερα;δουλεύω σε μικροβιολογικο κ η γιατρός μου είπε ότι συνήθως κάτι τέτοιο δίνουν

Το augmentin δεν δημιουργεί παρενέργειες στους ανθρώπους. Αν έχεις πχ αμυγδαλητιδα αυτό δινουν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό είναι πολύ δυνατό αντιβιοτικό και αν δεν κάνω λάθος έχει πολλές παρενέργειες σε μας τους ανθρώπους...
Οχι δεν ειναι βαρυ και δεν συνοδευεται απο απιθανες αντιδρασεις ουτε στους ανθρωπους.
Το εχω χρησιμοποιησει σε καναρινια και σε ιθαγενη στην δοσολογια που αναφερω πιο πανω.
Το augmentin είναι ευρέος φάσματος... Αν είναι αναπνευστικό το θέμα το vibramycin δεν λειτουργεί καλυτερα;δουλεύω σε μικροβιολογικο κ η γιατρός μου είπε ότι συνήθως κάτι τέτοιο δίνουν
Ακριβως αυτη ειναι και η λογικη, να καλυψουμε ενα ευρυ φασμα οταν ειμαστε σε δυσκολη κατασταση και δεν μπορουμε να επισκεφτουμε αμεσα καποιον πτηνιατρο.
Αν δεν κανω λαθος το Vibramycin ειναι αντιστοιχο του Tabernil Doxiciclina οποτε θεωρητικα σε καλυπτει στο αναπνευστικο.
Δεν εχει τυχει να χορηγησω το Vibramycin οποτε δεν γνωριζω την οποια δοσολογια.
Απο κει και περα καλο θα ηταν να δουμε και την κοιλια του.
Περαστικα ευχομαι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν δεν κανω λαθος το Vibramycin ειναι αντιστοιχο του Tabernil Doxiciclina οποτε θεωρητικα σε καλυπτει στο αναπνευστικο.
Είναι ναι. Καλύπτει πάνω-κάτω ότι και το Augmentin όμως.

Σχετικά με την Augmentin, παρενέργειες στους ανθρώπους είναι συνήθως η διάρροια η φαγούρα και σοβαρότερες σε όσους είναι αλλεργικοί στην πενικιλίνη. Εν πάση περιπτώσει, δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς παρενέργειες. Τα φάρμακα δίνονται ώστε το όφελος που θα προσφέρουν να είναι μεγαλύτερο από τη ζημιά που μπορεί να προκαλέσουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εάν το πουλάκι πάσχει από ασθένεια που προκαλείται από μύκητες, μετά την Augmentin ξεχάσετε το.
 
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εάν το πουλάκι πάσχει από ασθένεια που προκαλείται από μύκητες, μετά την Augmentin ξεχάσετε το.
Σωστά,ίσως θα πρέπει να γίνει και έλεγχος στην στοματική κοιλότητα για την πιθανότητα της καντινιασης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό εγω πως να το κανω; Τι πρέπει να δω;αν έχει καντιντιαση πως φαίνεται στο στομα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λευκοκιτρινα σημάδια στο στόμα ή και την γλωσσα.
Επίσης καλό θα είναι να ακούσεις αν κάνει κάποιο συριγμο κατά την αναπνοή και αν το βλέπεις να ξυνεται εντονα
 
Αυτό εγω πως να το κανω; Τι πρέπει να δω;αν έχει καντιντιαση πως φαίνεται στο στομα;
Ανοίγοντας το στόμα, η επιφάνεια στα τοιχώματα της στοματικής κοιλότητας δεν έχει το ροζ υγείες χρώμα του φυσιολογικού αλλά υπάρχει μια πανάδα, είτε σε σημεία, είτε σε ολόκληρη την επιφάνεια. Ενδέχεται να υπάρχει και χαρακτηριστική μυρωδιά.

Αυτό όμως είναι το εύκολο κομμάτι. Εάν υπάρχει προσβολή από μύκητες χαμηλότερα στο γαστρεντερικό ή στο αναπνευστικό του σύστημα, πως θα το δεις; Δεν γνωρίζουμε πώς αναπνέει το πουλάκι, δεν έχουμε δει καν την κοιλιά του για να μπορούμε να υποθέσουμε κάποια πράγματα.

Η κατάσταση του όμως είναι προχωρημένη και δεν υπάρχουν περιθώρια για πειράματα. Χρειάζεται εργαστηριακή εξέταση των περιττωμάτων σε συνδυασμό με την κλινική εξέταση (το ψαχούλεμα με τα χέρια του) από το γιατρό ώστε να δοθεί στοχευμένη ακριβής αγωγή για να υπάρξουν περιθώρια θεραπείας.
 
Δεν σφυρίζει όταν ανασαίνει ούτε ξινεται και δεν εχει κανενα σημαδι στη γλωσσα.Αναπνέει ανοιγοκλείνοντας το στόμα. Τέλος πάντων θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ
 
Back
Top