Ασθένειες Καναρίνι κάθεται φουσκωμένο στο ένα πόδι μετά το κόψιμο νυχιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mina

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαϊ 2020
Μηνύματα
93
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους! Εδώ και μια εβδομάδα το καναρίνι μου, ενώ ήταν υγιέστατο, χαρούμενο και κελαηδούσε, μετά το κόψιμο νυχιών κάθεται ολημερίς φουσκωμένο στο ένα πόδι. Τα νύχια τα έκοψε πετσοπάς φίλος μου. Εγώ δεν αναλαμβάνω. Πρέπει να πω ότι έχει λίγη ποδάγρα και του βάζω κρέμα, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό. Πριν του κόψουμε τα νύχια ήταν ζωηρότατο και λαλίστατο. Το σίγουρο είναι ότι κάτι το ενοχλεί και σηκώνει συνεχώς τα ποδαράκια του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Ήσασταν παρούσα οταν κοπηκαν τα νυχια? Έβγαλε αιμα? Εαν ειναι ευκολο βάλτε μας καποια κοντινή φωτογραφία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@sarpijk Ναι εκεί ήμουν. Δεν έβγαλε αίμα. Αν μπορέσω θα βγάλω φωτογραφία, αν και λίγο δύσκολο γιατί δεν το έχει συνέχεια σηκωμένο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
Το οτι σηκωνει τα ποδαρακια του μπορει να σημαινει οτι εχει καποιο αλλο προβλημα οπως παραδειγμα ποναει ,προσπαθησε να βγαλεις μια φοτο την κοιλια του για να δεις αν ειναι μπλε!
 
Ίσως το να πιάσει ξανά το καναρίνι σε αυτή την κατάσταση να χειροτερέψει τα πράγματα. Από τη στιγμή που το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά το κόψιμο των νυχιών, τότε καλύτερα να διαπιστωθεί πρώτα χωρίς επαφή με μια φωτογραφία αν υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα χαμηλά στο πόδι και έπειτα αν χρειαστεί να γίνει και ψηλάφηση.
 
@Stavros Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Την κοιλιά του την είδε ο Πετσοπάς όταν του έκοψε τα νύχια και είδε λίγο λίπος. Μου είπε να μην του ξαναδώσω αυγό, αυγοτροφή κτλ. Άλλο πρόβλημα στο πόδι εκτός ποδάγρα, δεν έχει. Προχθές μάλιστα το έπιασα και του έβαλα tabernil.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210516_164142.webp
    IMG_20210516_164142.webp
    63,7 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20210516_164147.webp
    IMG_20210516_164147.webp
    63,6 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20210516_164150.webp
    IMG_20210516_164150.webp
    49,9 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20210516_164154.webp
    IMG_20210516_164154.webp
    58,9 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20210516_164147.webp
    IMG_20210516_164147.webp
    15,1 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20210516_164154.webp
    IMG_20210516_164154.webp
    15,5 KB · Προβολές: 41
Τα νύχια τα έκοψε πετσοπάς φίλος μου
Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι το πουλάκι πονάει. Στα πόδια, τουλάχιστον εγώ δεν διακρίνω κάποιο τραυματισμό. Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι έγινε κάποια κάκωση ψηλά στο πόδι κατά την προσπάθεια να ακινητοποιηθεί το πουλί για να του κόψουν τα νύχια. Το κακό είναι ότι τα νύχια του δεν έχουν κοπεί σωστά και για την ακρίβεια, ένα τουλάχιστον από αυτά πρέπει να κοπεί σωστά οπωσδήποτε.

Στο δια ταύτα, χρειάζεται να γίνει κλινική εξέταση από γιατρό ή τουλάχιστον ψηλάφιση από κάποιο άτομο που γνωρίζει πραγματικά, έστω και εμπειρικά τα στοιχειώδη της φροντίδας των πουλιών και στη συνέχεια να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες με βάση τα ευρήματα.
 
Παρ' ότι τα πόδια του θέλουν περιποίηση με Epithol, νομίζω οτι καμία σχέση με τα πόδια ή με το κόψιμο των νυχιών δεν έχει η εικόνα του. Είναι "φουσκωμένο". Ασθενεί ! Μάλιστα δείχνει καρινιασμένο και όχι με περίσσεια λίπους. Θέλει ψάξιμο.
 
@mgerom Πριν το κόψιμο των νυχιών ήταν μια χαρά! Και ο Πετσοπάς , φίλος μου, μου είπε ότι είναι παχύ και να του κάνω δίαιτα...
[automerge]1621269667[/automerge]
@mgerom
Από που φαίνεται καρινιασμένο;
 
@Tony Forpus Καλησπέρα! Δεν είναι πάντα άκεφο... Τρώει, απλά δυσκολεύεται να πατάει το ποδαράκι του. Πιστεύω κι εγώ ότι μάλλον χτύπησε όταν το έπιασε ο Πετσοπάς. Το παρακολουθώ από κοντά! Θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα! Ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση και το ενδιαφέρον! Να είστε όλοι καλά!
 
Back
Top