Ασθένειες Καναρίνι κάνει αυγά χωρίς τσόφλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημερα.. Το εχασες τελικα; Δεν διαβασα ολο το θεμα. Κριμα... Απλα απο τις φωτογραφιες που εβαλες το δικο μου δεν ειναι ετσι.. Οχι τοσο πολυ. Εσενα φαινοταν πως η κοιλια ειναι ολη μεσα και το στερνο ολο μπροστα. Ειναι ελαχιστα μπροστα αλλα μαυρο. Η κοιλια καθαρη και αυτο ειναι μαυρο.


Στην φωλια εμπενε και την ημερα, αρκετα συχνα αλλα λιγες φορες την βρηκα να κοιμαται. Καθε νυχτα ομως κοιμοταν στην φωλια. Ετυχε να την δω να εχει κλειστα τα ματια στο κλαδι. Οχι να φουντωνει και να κοιμαται. Σαν να ηρεμει εκεινη την στιγμη. Αλλα ολα αυτα οχι υπερβολικα επειδη δεν με ανησυχισαν..

Για την αυγοτροφη. Ποση ωρα θα την αφηνω εκτος καταψυξης πριν την δωσω;
 
Αλλά το ότι το στέρνο είναι μαύρο καρίνα δε σημαίνει;
Καρίνα λέμε όταν προεξέχει στο στέρνο το κόκκαλο της καρίνας και είναι απόδειξη αδυναμίας.
Το σκούρο χρώμα παραπέμπει αλλού χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο.
Ούτε κι εγώ μπορώ να βοηθήσω με διάγνωση γι' αυτό δεν θα μεγεθύνω το θέμα μήπως το διαβάσει κάποιος πιο έμπειρος.
 
Παιδια πειτε την γνωμη σας.. Δεν προκειτε να την υοθετησω... Μια γνωμη θελω..
 
Αα Μαρία δεν το ήξερα!

Το ότι κοιμόταν στη φωλιά την ημέρα και στο κλαδί πάλι είναι σύμπτωμα ότι κάτι έχει.. Δυστυχώς ούτε εγώ μπορώ να βοηθήσω... Σου είπα τι θα έκανα στη θέση σου.. Περιμένουμε τους γνώστες λοιπόν!
 
Ειναι ενταξει Αλικη μου :).. Τουλαχιστον προσπαθησες να με βοηθησεις με οσα ηξερες. Να σαι καλα
 
Χαιρεται.. Να σας ενημερωσω για το καναρινι. Δεν ειναι καλυτερα.. Αρχισαν τα ποδια του να γλυστρανε, να μην εχει ισορροπια και να χρησιμοποια την κοιλια της για να καθησει στην πατηθρα.. Το σουπιοκοκκαλο δεν το ακουμπαει και της τριβω στην αυγοτροφη.. Σταματησα να δινω πολυβιταμινες..

Τι κανω; Ποια η επομενη κινηση;
 
Αριάδνη έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με ένα θηλυκό της Αλίκης.
 
Ναι αυτο λεγαμε τωρα με την Αλικη.. Το αλλο που ξεχασα να πω ειναι οτι ενω ετρωγε αυγα με τσοφλι, εχει το σουπιοκοκκαλο (το τριβω στην αυγοτροφη) σημερα εκανε αυγο χωρις τσοφλι.. Ποια η επομενη κινηση; Δεν μπορω να την βλεπω να βασανιζεται.. ☹
 
Ξεκίνα νέο θέμα στις ασθένειες και γράψε στο ιστορικό και για τα αυγά. Να σου πουν πιο έμπειρα άτομα γνώμη
 
Back
Top