Ασθένειες Καναρίνι κάνει βραχνό ήχο

Marina Manika

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2022
Μηνύματα
41
Πόλη
Τύρναβος
Καλησπέρα! Το καναρίνι μου βρίσκεται σε περίοδο πτερόροιας και ενώ μέχρι χθες όταν κελαηδούσε ακουγόταν σχετικά δυνατά ξαφνικά σήμερα βγάζει μετά βίας ένα βραδινό τσιου που πολλές φορές ούτε που ακούγεται. Το έκανε και άλλες φορές αυτό το βραχνό τσίου αλλά ήταν λαλίστατος. Σήμερα όμως τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλησπέρα! Το καναρίνι μου βρίσκεται σε περίοδο πτερόροιας και ενώ μέχρι χθες όταν κελαηδούσε ακουγόταν σχετικά δυνατά ξαφνικά σήμερα βγάζει μετά βίας ένα βραχνό τσιου που πολλές φορές ούτε που ακούγεται. Το έκανε και άλλες φορές αυτό το βραχνό τσίου αλλά ήταν λαλίστατος. Σήμερα όμως τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;
 
@Marina Manika δεν νομίζω ότι φταίει η πτερόροια. Η πτερόροια μπορεί να του μειώσει την όρεξη για τραγούδι, όχι όμως να έχει βραχνή φωνή. Μήπως το κτυπούσε ανεμιστήρας ή αιρ κοντισιον;
 
Ανοιγοκλείνει το στόμα του; Κάνει ήχο σαν να σπάει σπόρους;
Υπάρχει πτηνιατρος στην περιοχή σου;
 
@MARY58 Όχι απλά όταν προσπαθεί να βγάλει φωνή είναι χαμηλόφωνη βραχνή θα έλεγα. Είχα ψάξει πριν καιρό στην λαρισα και δεν βρήκα πτηνιατρο. Μόνο με κούριερ είχα στείλει δείγμα σε πτηνιατρο εκτός .
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Marina Manika να σου πω την αλήθεια, ψιλομπερδεύτηκα.

Το έκανε και άλλες φορές αυτό το βραχνό τσίου

πέρυσι στην περίοδο της πτερορροιας μου ήταν κάπως άκεφο για κάποιες μέρες αλλά μετά συνήλθε
Ήταν έτσι με βραχνή φωνή κ πέρσυ στην πτερόροια;
Αφού η κτηνιατρική κλινική Λάρισας δεν ασχολείται με καναρινια, δυστυχώς μόνη επιλογή (αχρείαστη να'ναι κ τώρα κ πάντα) είναι η
Κτηνιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
 
@MARY58 πέρυσι το μόνο που έκανε ηταν που ήταν κακόκεφος για μικρό διάστημα και μου κατέβαζε τα φτερά. Είχε σταματήσει να κελαηδαει.όλα αυτά όμως σε περίοδο πτερορροιας. Αλλά μετά επανήλθε πλήρως και κελαηδουσε κανονικά έως και χθες. Δεν μου το έχει ξανά κάνει αυτό το βραχνό πρώτη φορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Marina Manika
Η Κτηνιατρική Κλινική Λάρισας πράγματι σταμάτησε να δέχεται πτηνά γιατί ο γιατρός που είχε γνώσεις και ασχολούνταν από ότι γνωρίζω έφυγε.
Υπάρχει ένα κτηνιατρείο στη Λάρισα που αναλαμβάνει πτηνά.
Έχει 3 -4 γιατρούς και έχω ακούσει καλά λόγια.
Δεν έχω προσωπική άποψη δεν έχω επισκεφθεί το ιατρείο, μία φορά μίλησα από το τηλέφωνο και μου αφήσανε καλές εντυπώσεις.
Επικοινώνησε μαζί τους και ρώτησε την γνώμη τους.
@MARY58
Η Κτηνιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας βρίσκεται στην Καρδίτσα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada
Η Κτηνιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας βρίσκεται στην Καρδίτσα..
Το ξέρω Βάιε. Τι άλλο υπάρχει; Εκτός από το ιατρείο που βρήκες κ ευτυχώς. Είναι τόσο στενάχωρο κ της απελπισίας που δεν υπάρχουν πτηνιατροι ή τουλάχιστον κτηνίατροι με εξειδίκευση στα πτηνά σε πολλές πόλεις της χώρας.
 
@Vada Ευχαριστώ πολύ !!
[automerge]1689793200[/automerge]
Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να μην υπάρχει κάποιος πτηνιατρος στην περιοχή και να αναγκαζόμαστε να στέλνουμε δείγματα με μεταφορική. Είναι αλλιώς να μπορεί ο γιατρός να έχει επαφή με το πτηνό
 
@MARY58 Είμαστε πολύ καλύτερα! Βρήκαμε ξανά την φωνούλα μας και το κελάηδισμα ! Ξεκινήσαμε θεραπεία για κοκίδια εφόσον κάναμε εξετάσεις. Μάλλον λίγο η πτερόροια λίγο το κλιματιστικό ήρθε και έδεσε και έκλεισε η φωνούλα.
 
@Akanthillis Αυτή είναι η αλήθεια το γνωρίζω. Όσο εμένα στο σπίτι μου δεν είχα τέτοια θέματα αλλά αυτή την στιγμή μένω σε κοντέινερ λόγω σεισμού και αναγκαστικά πρέπει να δουλεύει το κλιματιστικό.
 
Back
Top