Ασθένειες Καναρίνι κάνει συριγμούς, φτερνίζεται και κάνει σαν να τρώει σπόρια

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας. Παρατηρησα οτι ο καναρος μου το βραδυ αργα κανει συριγμους, επισης εναν ηχο σαν να φτερνιζεται και σαν να τρωει σπορακια.υποψιαζομαι οτι ειναι ακαρεα της τραχειας. Το πουλι εχει παψει εδω και καιρο να κελαιδαει. Και ενα ακομα θεμα ειναι οτι το εχω φερει σε επαφη και με τα αλλα μου πουλια. Τι να κανω; Εχθες τον ακουσα πρωτη φορα
 
παιδια καλησπερα σε ολους. Αφου εβαλα Pulmosan σε ολα μου τα πουλια, αφου ειχαν ερθει σε επαφη με ολα τα αλλα... Τα πουλια αρχισαν να κανουν σα τρελα... Ξινονται τιναζονται, δαγκονουν τις φτερουγες αλλα κυριως ξινονται με μανια στο σβερκο και τιναζονται. Ειναι φυσιολογικο αυτο; 😕
 
Όχι και είναι ένδειξη σημαντική ότι έχουν άκαρι! Πιστεύω (δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι) ότι η επόμενη εφαρμογή του φαρμάκου πρέπει να γίνει σε 15 ημέρες και όχι σε 4 εβδομάδες που γράφουν οι οδηγίες. Επίσης πιστεύω ότι η θεραπεία θα κρατήσει... Μήνες, γιατί το άκαρι έχει κύκλο περίπου 8 ημερών, άρα για να σπάσεις τον κύκλο θέλει πολλές εφαρμογές. Διάβασε εδώ
Ακάρεα της Τραχείας

και εδώ το βιντεάκι του Λευτέρη https://petbirds.gr/product/beaphar-pulmosan/#post-46740
 
παιδια σας παρακαλω τα πουλια μου ειναι πολλα και σημερα τα χωρησα ολα, σε ξεχωριστα κλουβια.. Τι πρεπει να κάνω; Σε ενα μονο καταφερα να διακρινω την ασθενειακαι απλα επειδη τα ειχα ολα μαζι σε κλουβα θεωρησα οτι προληπτικα επρεπε να χρησιμοποιησω Pulmosan και σε αυτα. ΕΙΝΑΙ αληθεια οτι το εντονο ξυσιμοκαι τιναγμα μετα την εφαρμογη, σημαινει οτι εχουν και τα υπολοιπα;θα τρελαθω...☹
 
Υπάρχει περίπτωση. Πάντως εξέτασε το φτέρωμα στη ρίζα ανάμεσα στα φτερά στην πλάτη και κάτω από τις φτερούγες. Εάν δεις μαύρα στιγματάκια, σαν βρωμιά κοντά στη ρίζα τότε σίγουρα έχει άκαρι. ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΕ. Σταδιακή εφαρμογή του φαρμάκου, καθαριότητασυχνή αλλαγή τροφης και πιστεύω ότι τα πουλάκια θα σωθούν. Το δικό μου μέχρι να καταλάβω ότι είχε άκαρι πέρασαν 2,5 μήνες και το πολέμησα χωρίς εμπεριστατωμένη βοήθεια για 1 μήνα με αποτέλεσμα όταν πήγα στο κτηνίατρο ήταν ήδη αργά.

Ένδειξη αποτελεί και η απώλεια βάρους "καρίνιασμα"

Επαναλαμβάνω πάντως ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ. Σίγουρα θέλει προσοχή, φροντίδα και σπατάληση προσωπικού χρόνου και όλα θα πάνε καλά.

Ενημέρωσέ μας.
 
ειλικρινα εχω τρελαθει γιατι ειμαι τοσο σχολαστικη και υπευθυνη με τα πουλια μου, στη καθαριοτητα στη διατροφη στα παντα... Και τα εχω κοιταξει ολα λεπτομερος, δεν εχουν τιποτα.. Εκτος απο ενα καναρο που κανει συριγμους και κανει σα να σπαει σπορακια συνεχεια και δεν κελαιδαει
 
Πόσα πουλιά είναι;
Απομόνωσε το άρρωστο καναρίνι, προληπτικά δώσε pullmosan και στα άλλα σύμφωνα με τις οδηγίες. (το έχεις κάνει νομίζω).
Τα ακάρεα μπορεί να τα κόλλησαν από ελέυθερο πουλί που πλησίασε τα κλουβιά (δεκοκτούρες κτλ).

Έψαξες για τα στιγματάκια κατω από τα φτερά ή στην πλάτη;
 
Λοιπον don't panic , Pulmosan σε ολα τα πουλακια και αστα να ξυνονται, ψωφανε τα ακαρεα και τα ενοχλουν αλλα αυτο διαρκει μονο μερικες ωρες. Αυριο ομως πρωι πρωι Chevi-tren μεχρι να μουσκεψουν τα παντα και επαναληψη 3 φορες καθε 15 μερες. Επαναληψη Pulmosan MONO αν ξαναδεις συμπτωματα στις 28 μερες που δινει η εταιρεια. Επισης για τουλαχιστον 7 μερες & πλεον Multi-vit for birds για να παρουν τα πανω τους επειδη το Pulmosan τα εξασθενει. Καλου κακου παρακολουθα για τυχον αναπνευστικα προβληματα τις πρωτες 5 μερες και αν δεις κατι ξαναχτυπα την πορτα, εδω ειμαστε.
 
χρησιμοποιω multi-vit ετσι κι αλλιως. Γιωργο μπορω να βουτηξω και τα καναρινια μου μεσα στο διαλυμα οπως και τα περιστερια που λεει στην αρχικη για το κεβι τρεν;ρωτω για να ειμαι σιγουρη;
 
Θα ψεκασεις πανω, κατω & πλαγιως ΠΑΝΤΟΥ σε πουλια κλουβια & ολο το χωρο ανεξαιρετως μεχρι να γινουν τα παντα μουσκεμα χωρις εμβαπτισεις. Και αν δεν εχεις νεοσσους απολυμανση σε κλουβια, σκευη, αξεσουαρ.
 
Back
Top