Ασθένειες Καναρίνι κάνει συριγμούς, φτερνίζεται και κάνει σαν να τρώει σπόρια

ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ μετα τη εφαρμογη του Pulmosan σε ολα μου τα πουλια παρατηρησα στις ποτιστρες εκει που πινουν νερακι... Μια ασπρη μαζα σαν βλενουλα η αλοιφουλα;τι μπορει να ειναι;
 
Erina δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Βλένη μπορεί να είναι είτε από τα ρουθούνια ή από το στόμα. Παρατήρησε να δεις αν τα ρουθούνια έχουν εκρίσεις και θα το ψάξουμε
 
Αν η βλένη είναι από τους βρόγχους πιθανό να έχουν άσθμα. Δίνεις αντιβίωση;
 
θα τα παω στο γιατρο αλλα αυτο το παρουσιασαν μετα το φαρμακο
το βλεπω καθε μερα στο καινουριο νερο. Τους δινω aviomicine της tafarm
 
Ξερω πως περασαν μηνες απο το τελευταιο ποστ αλλα θα ηθελα να εκφρασω μια αποροια γιατι ειναι σχετικη. Εχω ενα καναρινι πολλα χρόνια το οποιο καποια χρονιά ειχε σιγουρα ακαρεα της τραχειας. Τοτε δεν γνωριζα για τα ακαρεα και δεν ειχα κανει τιποτα. Το καναρινι ομως εγινε καλα απο μονο του αφου μετα απο αυτο ξανατραγουδησε και γενικοτερα τα τελευταια χρονια δειχνει υγιεστατο και δεν εχει παρουσιασει κανενα συμπτωμα. Υπαρχει περιπτωση να αποτελει τωρα κινδυνο για τα υπολοιπα πουλια;
 
Έχω την εντύπωση ότι δεν θα ήταν ακάρεα τότε κάτι άλλο θα ήταν.

Δεν υπαρχει περιπτωση να περασει ο κυκλος ζωης τους και να μην εκκολαφθουν τα αυγα τους ή κατι τετοιο; Θυμαμαι οτι πηγαινα το βραδυ διπλα του και το ακουγα που εκανε σαν να σπαει σπορια. Δυστυχως πανε πολλα χρονια και δεν θυμαμαι καθολου αν παρουσιαζε αλλα συμπτωματα. Μονο αυτο μου ειχε κανει εντυπωση τοτε. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.
 
Δεν υπαρχει περιπτωση να περασει ο κυκλος ζωης τους και να μην εκκολαφθουν τα αυγα τους ή κατι τετοιο; Θυμαμαι οτι πηγαινα το βραδυ διπλα του και το ακουγα που εκανε σαν να σπαει σπορια. Δυστυχως πανε πολλα χρονια και δεν θυμαμαι καθολου αν παρουσιαζε αλλα συμπτωματα. Μονο αυτο μου ειχε κανει εντυπωση τοτε. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.

Εχω ένα βιβλιαράκι τσέπης στην κατοχή μου απο τις εκδόσεις Ψύχαλου
Συγγρεφέας HORTS BIELFWELD. Σου γράφω τί λέει...
"Επειδή ακόμα και μεμονομένα πουλιά, που έχουν κρατηθεί έτσι(μεμονομένα)
αρκετά χρόνια, παρουσιάζεται να ασθενούν ξαφνικά απο άκαρι της τραχείας,
Υπάρχει η υπόθεση, οτι σ' όλα τα πουλιά που δεν έχει γίνει αγωγή,ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝ
αυτό το άκαρι. Μολύνονται μάλλον απο τους ίδιους τους τους γονείς
κατά το τάισμα. Πολλαπλασιάζονται(τα ακάρεα) όμως μόνο όταν βρήσκουν το πουλί
εξασθενημένο απο κάποια ασθένεια, πτερόρροια, αναπαραγωγή."
Και συστήνει προληπτική αγωγή κλπ. 😕
 
Ερινουλα καλα εκανες και τα χωρισες, καθως και οτι ξεκινησες θεραπεια σε ολα. Εγω δυστυχως το δικο μου δεν μπορεσα να το σωσω αν και το εκανα την θεραπεια.Απ οτι παρατηρω η θηλυκια που ηταν μαζι με τον αρσενικο ειναι καλα. Ευχομαι φιλαρακι μου να πανε ολα καλα.
 

Συνημμένα

  • llllllllllllllll.webp
    llllllllllllllll.webp
    15,9 KB · Προβολές: 81
  • kkkkkkkkkkkkkkkkkk.webp
    kkkkkkkkkkkkkkkkkk.webp
    5,8 KB · Προβολές: 63
Ρίχτε μια ματιά και πέστε μου τη γνώμη σας Ivermectin (Ivomec) & Trichlorfon (Neguvon)

Ερπετά - Η Ελληνική Πύλη :: Mites και Ticks (Ακάρια και Τσιμπούρια)

στο neguvon γίνεται αναφορά στο πιο πάνω βιβλίο.
 
Back
Top