Φροντίδα Καναρίνι λιποθύμησε ενώ του έκοβα τα νύχια

Λυπηρό. ☹
Ποια είναι η διαδικασία που κάνεις(έκανες) για να πιάσεις το πουλάκι;

Έκανα αυτό που λέγαμε πιο πάνω, το έπιασα στο ημίφως και του εκοψα τα νυχια στο φως, πολύ πολύ γρήγορα.
Κοιμόταν, αλλά είχα φροντίσει να το ξυπνήσω λίγο νωρίτερα, κανοντας λιγο φασαρία, ωστε να μην το πιασω κοιμισμένο.
Πίστευα ότι ήταν πιο ασφαλες ετσι...
 
Ευαισθησία στο στρες το καημένο..ίσως είχε και κάποιο άλλο πρόβλημα που μπορεί να ήταν δύσκολο να εντοπιστεί. Κρίμα για την απώλεια του. Όμως, εσύ να είσαι καλά. Έγινε τώρα.
 
Λυπάμαι για την εξέλιξη
αν και είμαι σίγουρη ότι άσπορα.
Δεν είναι απαραίτητο.
Να φερθείς σα να είναι γονιμοποιημένα..
 
Παρεα, διαβάζοντας αυτό το περιστατικό τρέμω στην ιδέα της στιγμής που θα πρέπει να φροντίσω τον Πιπη... Ακούγεται αστείο αλλά είναι η αλήθεια! Από την άλλη όμως θέλω να έχω την ευθύνη και την υπευθυνότητα να μπορώ να ξέρω να φροντίσω αυτό το πλάσμα! Οταν έρθει εκείνη η ώρα με βλέπω να ζητάω στοιχεία διευθύνσεις κλπ βοήθεια από γειτονακια μελοι του forum! Ακούγομαι απαραδεκτη αλλά μου φαίνεται τόσο δύσκολο η περιποίηση του.. Σας θαυμαζω
 
Δεν θα πάθει τίποτα..Αρκεί να είσαι ήρεμη, προετοιμασμένη για αυτό που θα κάνεις και το κάνεις με σιγουριά και χωρίς πανικό.
Δεν χρειάζεται ούτε η γειτονία ούτε οι ειδικές δυνάμεις ή ο Ερυθρός Σταύρος :)

Για δες παρακατω έτσι για να έχεις λίγο από την θεωρία:

 
Θα το διαβάσω! Μπορεί να είμαι τυχερή και κάποιος από εσάς να μένει δίπλα μου!Λέω τα μέλη να αρχίσουμε να φοράμε κονκάρδες η μπλουζάκι με το λογότυπο του φόρουμ 😋 και όποιον θα βρω θα τον τσακωσω!
 
Θα το διαβάσω! Μπορεί να είμαι τυχερή και κάποιος από εσάς να μένει δίπλα μου!Λέω τα μέλη να αρχίσουμε να φοράμε κονκάρδες η μπλουζάκι με το λογότυπο του φόρουμ 😋 και όποιον θα βρω θα τον τσακωσω!

😀. Για πες περιοχη!
 
Καματερό όρια με ζεφύρι. Αχ να είναι κοντα μου κανένας σας εξπέρ του είδους καναρινας!

Πλακα κανεις τωρα, στον Ατταλο ειμαι!

😀
[automerge]1560947302[/automerge]
Σ ένα άρθρο λέει το σωστό κόψιμο είναι υπό γωνία 45 μοιρών, γιατί συμβαίνει αυτό?


Εχει μια φυσικη "ροη" το νυχι Νεκταριε, για τον ιδιο λογο που κοβουμε και εμεις τα δικα μας στρογγυλεμενα και οχι ευθεια.
Οποτε οταν κοβεται σωστα δεν χανει τις ιδιοτητες και τα χαρακτηριστικα του!
 
Γιατί αυτή είναι η φυσική κλίση τς αιχμής των νυχιών Nεκτάριε @MrNek36 ... Έχουν αυτή την μικρή γωνία..Άρα όταν κόβεις υπό γωνιά ουσιαστικά δεν αλλάζεις το σχήμα της αιχμής του νυχιού.
 
Ευχαριστώ Αντώνη! Να πω μια παρατειρηση μου από εμπειρία που έζησα αρκετές φορες: πάντα αφήνετε 2-3 χιλιοστα απ το αγγείο διότι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς που τελειώνει και αν πας σύριζα θα τρέξει αίμα και πιθανότατα αρκετό. Όπως είχε πει και ο misalouris λίγο αλεύρι (κατά προτίμηση καλαμποκαλευρο) αν δεν έχουμε αιμοστατικη σκόνη είναι πολύ καλή λύση για αιμορραγία και πάνω απ όλα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ
[automerge]1560947538[/automerge]
Ευχαριστώ και σένα Δημήτρη γράφαμε μαζι και δεν είδα την απάντηση σου
 
Ευχαριστώ Αντώνη! Να πω μια παρατειρηση μου από εμπειρία που έζησα αρκετές φορες: πάντα αφήνετε 2-3 χιλιοστα απ το αγγείο διότι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς που τελειώνει και αν πας σύριζα θα τρέξει αίμα και πιθανότατα αρκετό. Όπως είχε πει και ο misalouris λίγο αλεύρι (κατά προτίμηση καλαμποκαλευρο) αν δεν έχουμε αιμοστατικη σκόνη είναι πολύ καλή λύση για αιμορραγία και πάνω απ όλα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ


Σωστα, ειδικα σε καναρινια με σκουρα νυχια ειναι ακομη πιο δυσκολο!
 
Να πω μια παρατειρηση μου από εμπειρία που έζησα αρκετές φορες: πάντα αφήνετε 2-3 χιλιοστα απ το αγγείο διότι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς που τελειώνει και αν πας σύριζα θα τρέξει αίμα και πιθανότατα αρκετό


64326
 
Θα το διαβάσω! Μπορεί να είμαι τυχερή και κάποιος από εσάς να μένει δίπλα μου!Λέω τα μέλη να αρχίσουμε να φοράμε κονκάρδες η μπλουζάκι με το λογότυπο του φόρουμ 😋 και όποιον θα βρω θα τον τσακωσω!
χα χα χα Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα!
πάντως πραγματικά, δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ...
Κάνε το με ήρεμες κι αποφασιστικές κινήσεις, κι όλα θα πάνε καλά 😉
 
Back
Top