Ασθένειες Καναρίνι μαδάει, δεν κελαηδά, περίεργη συμπεριφορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsiou40
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsiou40

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2023
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος. Έλαβα γνώση για το forum αυτό στην προσπάθεια μου, να αναζητήσω βοήθεια για το καναρινάκι μου.
Δεν ξέρω τί του συμβαίνει. Μαδάει περιστασιακά, δεν κελαηδάει καθόλου. Έχει μικρα ασπρακια (σαν κεφαλάκι βελονιού) ψηλά στο κεφάλι και γύρω από τα ματάκια του, και πριν 1 εβδομάδα του μάδησε και η ουρίτσα του.
Το έχω αποκλειστικά και μόνο έξω στο μπαλκόνι.
Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ας με βοηθήσει, θέλω να το σώσω...
 
Καλησπέρα.
Έχει μικρα ασπρακια (σαν κεφαλάκι βελονιού) ψηλά στο κεφάλι και γύρω από τα ματάκια του, και πριν 1 εβδομάδα του μάδησε και η ουρίτσα του.
Κατά πάσα πιθανότητα περνάει πτερόρροια (εκτός εποχής).
Μαδάει περιστασιακά, δεν κελαηδάει καθόλου.
Όταν περνάνε πτερόρροια (αλλαγή φτερών) είναι φυσιολογικό να μην κελαηδάνε.
Το έχω αποκλειστικά και μόνο έξω στο μπαλκόνι.
Πόσο καιρό το έχετε ?
Ποια είναι η ηλικία του ?
Τι περιλαμβάνει η διατροφή του ?

Ανέβασε μια φωτογραφία (μέγεθος έως 1Mb) που να φαίνεται το κεφάλι του για να δούμε τα καρφάκια.
 
Είναι σχεδόν 2 ετών. Γεννήθηκε 25η Μαρτίου 2021, από ζευγάρωμα άλλων καναρινιών μου.
Του δίνω μόνο συσκευασμένα σπόρια, αυγοτροφη δική μου, μηλαρακι.

Πολύ φοβάμαι για ακάρεα που διάβασα. Δεν είχα ιδέα.
Μέσα σε ένα 2μηνο, έχασα εντελώς ξαφνικά, την μαμά του και το ένα αδελφάκι του (επίσης αρσενικό). Αρρώστησαν από κάτι που ούτε κατάλαβα τί ήταν, κι έγινε πολύ ξαφνικά, από την μια μέρα στην άλλη.

Δεν θ'αντέξω να χάσω κι αυτό το μικρό μου.
 
  • Sad
Αντιδράσεις: ianos
Μέσα σε ένα 2μηνο, έχασα εντελώς ξαφνικά, την μαμά του και το ένα αδελφάκι του (επίσης αρσενικό). Αρρώστησαν από κάτι που ούτε κατάλαβα τί ήταν, κι έγινε πολύ ξαφνικά, από την μια μέρα στην άλλη.
Λαμβάνοντας υπόψιν τις απώλειες που είχες καλό θα ήταν το πουλάκι να εξεταστεί από ένα Κτηνίατρο με γνώσεις στα πουλιά.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Εκτός από το πουλί να ζητήσεις να εξετάσει και τις κουτσουλιές του.

Δίνε πιο τακτικά αυγοτροφή ή ακόμα καλύτερα αυγό 3 φορές την εβδομάδα και βάλε το κλουβί σε εσωτερικό χώρο.

Όποτε μπορέσεις ανέβασε φωτογραφία.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Είμαστε σίγουροι ότι δίνει πάντα λύση ή παίρνουν μόνο λεφτά;

Σε έναν εξ'αυτων που αναφέρονται στο link που μου δώσεις, του πήγα το άλλο αρσενικό όταν είδα ότι δεν ήταν καλά, δεν μου είπε απολύτως τίποτε, τί έπαθε, από τί αρρώστησε... Το πασπατεψε στα χέρια του λίγο κι έπειτα αυτό ξεψύχησε μπροστά μας ..
Πήρε 30€ και μια χαρά!

Και του είχα πάει και αυτό (για το οποίο σας ρωτάω τώρα) το καναρινάκι που αν και ήταν Νοέμβρης δεν κελαηδουσε κι απορούσα από τότε τι του συμβαίνει, του έριξε μισή (!) ματιά και είπε "μια χαρά φαίνεται"
 
Είμαστε σίγουροι ότι δίνει πάντα λύση ή παίρνουν μόνο λεφτά;
Δες τις αξιολογήσεις άλλων μελών για να αποκτήσεις μια εικόνα.
Σε έναν εξ'αυτων που αναφέρονται στο link που μου δώσεις, του πήγα το άλλο αρσενικό όταν είδα ότι δεν ήταν καλά,
Αν θες γράψε την δική σου αξιολόγηση στον συγκεκριμένο Γιατρό για να βοηθηθούν και άλλοι μελλοντικά.

Η εξέταση του στήθους για καρίνα, της κοιλιάς, του εσωτερικού του ράμφους, η μικροσκοπική και μικροβιολογική εξέταση της κουτσουλιάς μπορούν να δείξουν τυχόν προβλήματα.

του έριξε μισή (!) ματιά και είπε "μια χαρά φαίνεται"
Αυτό σίγουρα δεν είναι εξέταση Γιατρού με εμπειρία στα πουλιά και για αυτό η αξιολόγηση του θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη.
 
@Tsiou40 καλημέρα. Αρκετά μέλη του φόρουμ προτείνουν συχνά την κ. Δουκάκη ως αξιόπιστη γιατρό. Δες τα στοιχεία και τις αξιολογήσεις της
 
Back
Top