Γενικά Καναρίνι μασάει χαρτί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα και καλό μήνα. Τις τελευταίες 2 μέρες ο μικρός κόβει χαρτάκια από τον πάτο του κλουβιού και τα μασάει.Από ότι βλέπω τα πετάει ξανά κάτω αλλά δεν ξέρω αν καταπίνει και κάποια. Του βάζω κόλλες λευκές Α4 και τις αλλάζω συχνά λέτε να έχει πρόβλημα ή απλά παίζει;
 
Το έχω δει παλιότερα και στα δικά μου καναρίνια. Μάλλον παίζει. Το κάνουν και με τα φτερά τους πολλές φορές. Πόσο μικρός είναι ο μικρός;
 
Τις τελευταίες 2 μέρες ο μικρός
Πόσο μικρός; Τι ηλικία έχει; Αν είναι φετινό πουλί, μάλλον παίζει αλλά είναι καλό να μην το κάνει. Ο μόνος τρόπος για να το καταφέρεις είναι να μη φτάνει στο χαρτί. Διαφορετικά, θα πρέπει να βρεις κάποιο άλλο υλικό υγιεινής για να μην έχεις τέτοια προβλήματα.
 
Γιά παράδειγμα μπορείς να του πάρεις την ειδική άμμο για τα πουλάκια (εγώ προς το παρόν αυτή χρησιμοποιώ) η οποία δεν έχει και τρελλό κόστος. Εδώ τουλάχιστον την πουλάνε γύρω στα 7 Ευρώ τα 20 κιλά. Εναλλακτικά, πωλείται τουλάχιστον στην Ολλανδία, μπορείς να βρείς ζεόλιθο (διαφορετικές κοκκομετρίες) το οποίο φημίζεται για την ικανότητα απορρόφησης υγρασίας και αμμωνίας και κρατάει 5 φορές περισσότερο από την άμμο με όστρακα. Πιστεύω ότι μπορείς να βρεις και Ελλάδα εύκολα. Ρίξε μια ματιά για να δεις για τι μιλάω.
Zeolite Products - ZeoPet; dé bodembedekking voor volières en kooi
 
Φλεβάρη του 14 είναι γεννημένο.Απλά προτιμώ το χαρτί για να βλέπω και το χρώμα των κουτσουλιών. Θα προσπαθήσω να το βάλω πιο κάτω αν γίνεται.
 
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι αυτό το συνήθειο το ξεκινούν τα αρσενικά όταν είναι πυρωμένα! Ακολούθα τις από πάνω συμβουλές! 😉
 
Μάλλον το καναρινακι σου έχει έλλειψη από μια πηγή διασκέδασης. Θεωρεί ότι το χαρτί ειναι παιχνίδι (ειδικά αν εξέχουν οι γωνίες). Βαλέ του
κανένα σκοινάκι με κόμπους. Θα σταματήσει να μασουλάει το χαρτί αλλά μερικές φορές μπορεί να βαριέται το σκοινάκι και θα ξανά μασουλάει το χαρτί γι'αυτό φρόντισε να εναλλάσσονται τα παιχνίδια που έχεις στο κλουβί του!:D
 
Τις επόμενες μέρες θα το βάλω σε μεγαλύτερο κλουβί να έχει και περισσότερο χώρο για πτήσεις. Όντως το χαρτί εξείχε.
Αφού εξείχε το χαρτί ήταν πειρασμός! 😛
 
Και μένα το κάνει αυτό το καναρίνι μου με το χαρτί. Είναι 4 μηνών
 
Τα δικά μου πάντως το έχουνε για παιχνίδι το μάσημα χαρτιών
 
@Geotsip Καταλαβαίνω πως εννοείς τη φράση παιχνίδι, αλλά το μάσημα χαρτιού από τα καναρίνια δεν πρέπει να γίνεται παιχνίδι. Για να αποφευχθεί αυτό, πρέπει το κλουβί των πουλιών να έχει σχάρα ώστε να μη φτάνουν μέχρι το χαρτί ή να χρησιμοποιείται κάποιο άλλο υλικό υγιεινής με το οποίο δεν θα ασχολούνται.
 
@Stavros ετσι ειναι Σταυρο οπως το λες ...εχουν τα κλουβια μου σχαρα κανονικα και 3 ποντους πιο κατω ειναι ο πατος με το χαρτι...με καποιο τροπο ...καταφερνουν και το αρπαζουν κατα ελαχιστο μη φανταστεις
 
Back
Top