Ασθένειες Καναρίνι με αίμα στις κουτσουλιές

Πως κατάλαβες ότι έχει αίμα; Ανέβασε άμεσα φώτο της κοιλιάς του και των κουτσουλιών του! Η γενικότερη συμπεριφορά του πως είναι;
 
Χρηστο στη θηλυκια δινεις χρωστικη ; και αν οι κουτσουλιες της ειναι σαν κετσαπ ;
 
Βάλε μια φωτογραφία της προκοπής, πριν απ' όλα. Πιο Καθαρή !
Εδώ όλα φαίνονται κόκκινα. Απο το στέρεο μέρος, το ουρικό, τα ούρα ΟΛΑ.

Υ. Γ Τί χρωστική δίνεις; Πώς την δίνεις; Σε τί αναλογία;
 
Κόκκινη 'βιταμίνη' σε κανονική αναλογία και της τη δίνω σε ' κuπελάκι' που πουλάνε σε petshop.

Στην φωτογραφία το στέρεο μέρος το 'αίμα' (αν είναι αίμα) έχει καλύψει την κοτσιλια. Επίσης έκανα καλά που της έβαλα χαμομήλι;
 
Χρηστο πες μας λιγο αυτα που σε ρωταει ο Μακης και ποσο καιρο συνεχομενα της δινεις χρωστικη
 
περίπου 1,5 με 2,5 μήνες

σήμερα της πήρα την βιταμίνη

Και Πανό αυτό που είπες αν είναι σαν κέτσαπ δεν τόσο πηχτό και είναι μέτριο
κοκκινο
 
νομιζω χρηστο αυτη η χρωστικη ειναι ακαταλληλη για τα πουλια. κανει κακο στο συκωτι απο οτι ξερω.
 
δινεις τι δοσολογια που γραφει η χρωστικη σωστα; Γιατι οταν οι κουτσουλιες ειναι κοκκινες τοσο πολυ τοτε σημαινει οτι το συκωτι κραταει τι χρωστικη που χρειαζεται για να κανει την αφομοιωση και την υπολοιπη την αποβαλει με τα κοπρανα
 
νομιζω χρηστο αυτη η χρωστικη ειναι ακαταλληλη για τα πουλια. κανει κακο στο συκωτι απο οτι ξερω.

Όχι μόνο δεν είναι κατάλληλη ως χρωστική... αλλά είναι και επικίνδυνη σε κάποιες περιπτώσεις.
 
Χρήστο ανέβασε και φωτογραφία με την κοιλιά του πουλιού αφού παραμερίσεις τα πούπουλα με λίγο νεράκι.
 
Κόκκινη 'βιταμίνη' σε κανονική αναλογία και της τη δίνω σε ' κuπελάκι' που πουλάνε σε petshop.

Στην φωτογραφία το στέρεο μέρος το 'αίμα' (αν είναι αίμα) έχει καλύψει την κοτσιλια. Επίσης έκανα καλά που της έβαλα χαμομήλι;

Αρα δεν φτιάχνεις αυγοτροφή με χρωστική σε κάποιες αναλογίες. Δίνεις αυτά τα σκευάσματα που λένε "κόκκινες βιταμίνες" όπως είναι, όπως τ' αγοράζεις. Κόψε για 2-3 μέρες την παροχή και δές πως θα είναι οι κουτσουλιές.
 
Καλημέρα Παιδιά πήγα στο κτηνιατρείο και μου είπε την κόψω την κόκκινη βιταμίνη και να βάλω σε δίαιτα το πουλί άλλα άμα συνεχίσουν οι κουτσουλιές να έχουν αίμα θα της δώσω αντιβίωση.
 
Καλημέρα Παιδιά πήγα στο κτηνιατρείο και μου είπε την κόψω την κόκκινη βιταμίνη και να βάλω σε δίαιτα το πουλί άλλα άμα συνεχίσουν οι κουτσουλιές να έχουν αίμα θα της δώσω αντιβίωση.
Δηλαδή δεν κατάλαβε αν αυτό είναι όντως αίμα ή χρωστική; 😎 Το είδε το πουλάκι;
 
Αν τότε είναι από την χρωστική γιατί να πάρει αντιβίωση; Το εξέτασε; Δεν μου είπες.

Και γιατί τότε σου είπε: ''... Αν οι κουτσουλιές συνεχίσουν να έχουν ΆΙΜΑ θα πάρει αντιβίωση'';
 
Ναι το εξέτασε και μου είπε να δώσω αντιβίωση Για μια εβδομάδα αν συνεχίσει Τα ίδια θα την ξανά πάω και θα δούμε

Αυτό που μου έδωσε είναι το Aviomycine

Επίσης μου είπε ότι αυτό δημιουργήθηκε από κάποια αλλαγή ή την πρόσθεση κάποιας άλλης τροφής. Η αντιβίωση που μου έδωσε είναι Aviomycine Tafarm
 
Back
Top