Ασθένειες Καναρίνι με παθολογική πτερόρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Λοιπόν παιδιά,
Μια φίλη της μάνας μου έχει ένα κοινό καναρίνι που είναι τρία χρονών και το έχει δυο χρόνια.Αυτά τα δυο χρόνια που το έχει αυτή το καημένο ταλαιπωρείται αρκετά... Το καναρίνι αυτό ζει σε ένα μικρό κλουβακι με τρία ακατάλληλα κλαδιά και μια κούνια(σαν να λέμε όλα τα έχει η Μαριορή ο φερετζές της ελειπε).. Δυστυχώς το καθαρίζει όταν και αν θυμάται, τις ταιστρες τις γεμίζει ως πάνω με αυτή την απαίσια χύμα τροφή, εδώ και δυο χρόνια κάθε μέρα συνεχώς τρώει αυγοτροφες και βιταμίνες τα λεγόμενα σκουπίδια και γι'αυτό το λόγο είναι χοντρουλι και κάποιες φορές ανοιγοκλείνει το στόμα του σαν να λαχανιαζει... Προφανώς επειδή τρέφεται λάθος αν και σ'αυτή την περίπτωση θα μπορουσε να έχει οτιδήποτε...Χόρτα λαχανικά φρούτα και ότι άλλο είναι χρήσιμο για τα καναρίνια μας δεν έχει φάει ποτέ, μπάνιο δεν έχει κάνει ποτέ,το χει μόνιμα σε ενα καθιστικό που σχεδόν όλη την μέρα είναι σκοτάδι και γι'αυτό τον λόγο απο το Πάσχα που μας πέρασε ρίχνει φτερά και συνεχίζει ακόμα... Κάποια στιγμή απο την ράχη του είχαν φύγει πολλά, αλλά ευτυχώς γέμισε ξανά. Κελαιδαει σπάνια, κάθεται όλο σαν στεναχωρεμενο σαν νωχελικο και το λυπάμαι πολύ το καημένο. Παιδιά συγνώμη αν φάνηκαν σαν "θάψιμο" όλα αυτά αλλά δεν γίνεται άλλο αυτό.Αυτή τώρα λέει δεν το θέλει και θέλω να το πάρω για να το σώσω...
Περιμένω ιδέες και συμβουλές.
Τα φώτα σας παρακαλώ. :)

IMG_20160922_095047.webp IMG_20160922_100655.webp IMG_20160922_100955.webp IMG_20160922_130918.webpIMG_20160922_170156.webp
 
Αυτή τώρα λέει δεν το θέλει και θέλω να το πάρω για να το σώσω...
Και τι το σκέφτεσαι! Πάρτο και σώσε το όπως ο Δευκαλίων! Αλλά να το βάλεις μακριά από τα δικά σου σε ξεχωριστό κλουβί και μέρος! Και εμείς θα είμαστε μαζί σου σε ό,τι χρειαστείς!
 
Και τι το σκέφτεσαι! Πάρτο και σώσε το όπως ο Δευκαλίων! Αλλά να το βάλεις μακριά από τα δικά σου σε ξεχωριστό κλουβί και μέρος! Και εμείς θα είμαστε μαζί σου σε ό,τι χρειαστείς!
Ναι Αλίκη μου θα το πάρω.
Αυτή δεν είναι εδώ λείπει ελπίζω αύριο μεθαύριο να το'χω στα χέρια μου. Ναι εννοείται θα το έχω σε καραντίνα αρκετό καιρό. Σ'ευχαριστώ πολύ. 🙂
 
Ξεκίνησε το διάβασμα με το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/ στο οποίο θα βρείς πολλές λύσεις σε αρκετές απορίες σου.
Φυσικά θα υπάρξει και η απαραίτητη συζήτηση με τα μέλη και η αναμενόμενη για την περίπτωση βοήθεια.
Εγώ θα ήθελα και μια φωτογραφία.
 
Εύα να το πάρεις σίγουρα! Αφού το πουλάκι είναι σε τόσο άθλια κατάσταση και εσύ προσφέρεσαι να το βοηθήσεις, υιοθέτησε το χωρίς άλλη σκέψη. Από ότι διάβασα δεν είχε καθόλου καλή ζωή μέχρι τώρα, οπότε χρησιμοποίησες τις γνώσεις σου και σώσε του τη ζωούλα! Είναι κρίμα που πολλά πουλιά καταλήγουν σε τέτοια ανεύθυνα χέρια...
 
Μπράβο Εύα μου, να το πάρεις, να ζήσει κι αυτό μια ζωή που του αξίζει.
Καλό κουράγιο και θα το παρακολουθήσουμε!
Ευχαριστώ Μαρία μου. :)

Εύα να το πάρεις σίγουρα! Αφού το πουλάκι είναι σε τόσο άθλια κατάσταση και εσύ προσφέρεσαι να το βοηθήσεις, υιοθέτησε το χωρίς άλλη σκέψη. Από ότι διάβασα δεν είχε καθόλου καλή ζωή μέχρι τώρα, οπότε χρησιμοποίησες τις γνώσεις σου και σώσε του τη ζωούλα! Είναι κρίμα που πολλά πουλιά καταλήγουν σε τέτοια ανεύθυνα χέρια...
Άστα να πάνε Γιώργο. αυτές τις μέρες θα το πάρω και θα έχετε και φώτο... Μαζί με εσάς θα τα καταφέρω μια.χαρά. 🙂
 
🙂
Που να το βλέπατε και πριν δυο μήνες... Που του έλειπαν πολλά πούπουλα στην ράχη ήταν σε χάλια μαύρα αλλά ευτυχώς έστρωσε.
Και εγώ ανυπομονώ να το δείτε. Είναι και κιτρινουλης με μαύρο όπως μ'αρέσει.😛
 
Αναλόγως τι θέλει η κουμπάρα! Θέλει εγκλέζικο ή ελληνικό?


Η νονά χωρίς φώτο δεν βαφτίζει! 😛
😀 ότι να ναι δεν με πειράζει.
Οκ μόλις ανεβάσω τις φώτο θα περιμένω Όνομα απ'την κουμπάρα (@alicedros)😉
 
Καλησπέρα παιδιά.:)
Το πήρα μόλις τώρα.Αλλά δυστυχώς θα το αφήσω ως έχει σ'αυτό το κλουβί γιατί δεν έχω άλλο. Θα το καθαρίσω όλο το κλουβί θα πετάξω την κούνια θα του βάλω τροφή και τις πατηθρες αυτές θα τις αντικαταστήσω με πλαστικά καλάμια γιατί οι ξύλινες πατηθρες που έχω είναι τεράστιες γι'αυτό το κλουβακι και μεθαύριο θα του πάρω καινούργιο κλουβί και οτι άλλο χρειάζεται.
Τώρα τι κάνω;άρχισε κάθεται στον πάτο! Τα πόδια του απο κάτω μου φαίνονται κάπως, να βάλω μήπως επιθολ;η να του βαλω novaquasol A;
Το μεσημέρι είδα την κοιλιά και το στέρνο ήταν σούπερ.Αλλά αυτό μόλις το πιάσω τρέμει. Για πείτε τι κάνω τώρα;
Μήπως να του αγοράσω κάποια βιταμίνη νερού;αν και έχω το μουλτι βιτ.. Η να του βάλω μηλοξυδο;
 
Καλησπέρα παιδιά.:)
Το πήρα μόλις τώρα.Αλλά δυστυχώς θα το αφήσω ως έχει σ'αυτό το κλουβί γιατί δεν έχω άλλο. Θα το καθαρίσω όλο το κλουβί θα πετάξω την κούνια θα του βάλω τροφή και τις πατηθρες αυτές θα τις αντικαταστήσω με πλαστικά καλάμια γιατί οι ξύλινες πατηθρες που έχω είναι τεράστιες γι'αυτό το κλουβακι και μεθαύριο θα του πάρω καινούργιο κλουβί και οτι άλλο χρειάζεται.
Τώρα τι κάνω;άρχισε κάθεται στον πάτο! Τα πόδια του απο κάτω μου φαίνονται κάπως, να βάλω μήπως επιθολ;η να του βαλω novaquasol A;
Το μεσημέρι είδα την κοιλιά και το στέρνο ήταν σούπερ.Αλλά αυτό μόλις το πιάσω τρέμει. Για πείτε τι κάνω τώρα;
Μήπως να του αγοράσω κάποια βιταμίνη νερού;αν και έχω το μουλτι βιτ.. Η να του βάλω μηλοξυδο;
Καλύτερα να βάλεις φωτογραφίες τα πόδια και γενικά όλο το πουλί ώστε να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται και εάν μπορείς σήμερα ή αύριο, καλύτερα να το πας σε έναν πτηνίατρο για ένα check-up!
 
Εύα μου μπράβο σου που πήρες το καναρινάκι και είμαι σίγουρη πως κοντά σου θα περάσει ζάχαρη. Λοιπόν, για τα πόδια του θα πρέπει να δούμε κάποια φωτογραφία για να μπορέσουμε να εκφέρουμε άποψη. Είμαι της άποψης πως αυτό που μπορείς να κάνεις σιγα-σιγά σε πρώτη φάση είναι να εμπλουτίσεις τη διατροφή του. Χόρτα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή για να πάρει λίγο τα πάνω του. Δώστου λίγο χρόνο, γιατί μη ξεχνάς ότι σήμερα το πήρες και ήδη βιώνει το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
Καλύτερα να βάλεις φωτογραφίες τα πόδια και γενικά όλο το πουλί ώστε να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται και εάν μπορείς σήμερα ή αύριο, καλύτερα να το πας σε έναν πτηνίατρο για ένα check-up!
Πρέπει να περιμένετε να τις στείλω στον Σταύρο και όταν μπορέσει να τις περάσει ο ίδιος γιατί εγώ δεν μπορώ.
Στον γιατρό δεν μπορώ να το πάω...ίσως την Δευτέρα..Αλλά θα προσπαθήσω και αύριο.

Σ'ευχαριστώ πολύ @panagiota μου. 🙂
Να σαι καλά..
Ναι θα του βάλω σιγά σιγά γιατί δεν έχει φάει ποτέ.
 
Back
Top