Ασθένειες Καναρίνι με παθολογική πτερόρροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ'ευχαριστώ πολύ Δημήτρη
Ναιιι απο όλα έχει ο μπαξές.😛.

Μου το πήρε ειδηηη. Το μυαλό.:D

χαχα πως τα λες κάθε φορά.
Άντε κάνε πρώτος την αρχή και μετά εγώ.:)👍
 
Στο νερό αύριο να βάλω τίποτα;
Έχεις κάποιο σκεύασμα πολυβιταμινών εύκαιρο; Αυγοτροφή δίνεις έτοιμη ή σπιτική; Ποιο μείγμα σπόρων δίνεις;
Εγώ γενικά θα σου πρότεινα το σχήμα που ακολουθώ εγώ κατά την πτερόροια. Δευτέρα Βιταμίνες στο νεράκι - Τρίτη αυγοτροφή - Τετάρτη λαχανικά/φρούτα/χορταρικά/βότανα - Πέμπτη Βιταμίνες στο νεράκι - Παρασκευή αυγοτροφή και Σάββατο ή Κυριακή πάλιhttps://community.petbirds.gr/tags/safe-fruits-birds/ και https://community.petbirds.gr/tags/not-safe-fruits-birds/ ότι έχεις φρέσκο στο ψυγείο σου! 😉 Μέρα παρά μέρα δίνω φρέσκο μείγμα σπόρων αλλά μόνο 2 κουταλάκια του γλυκού σπόρους. Όχι παραπάνω. Τέλος 2-3 φορές την εβδομάδα δίνω σε ξεχωριστή αυγοθήκη/ταίστρα κία, καμελίνα, σπόρους υγείας και φιονοπάντυ!

Παιδιά τόσο καιρό δεν κελαιδουσε καν και σήμερα το άκουσα πρώτη φορά. Απίστευτο👍
Αυτό δείχνει πως περνάει καλά και ήδη είναι πολύ καλύτερα! 👍

Και έχω και μία ακόμα απορία.. Το θέμα λέει πως ο μικρός έχει παθολογική πτερόροια.. Έχει όντως; Μαδάει; Πάντως το φτέρωμά του φαίνεται υγιές!
 
Έχω μόνο μουλτι βιτ..
Αυγοτροφη δεν δίνω μόνο αυγό.
Οκ Αλίκη μου θα ακολουθήσω το πρόγραμμα σου. Τροφή έχω της μανιτομπα.. (χώρια έξτρα σπόρια, καμελινα, περιλλα, παπαρουνοσπορο, νιζερ)...
Όπως ξανά είπα ρίχνει φτερά και πούπουλα απ'το Πάσχα και πριν καιρό ήταν πολύ μαδημενο, αλλά όπως βλέπεται είναι πολύ καλά... Πάντως ναι ρίχνει ακόμα και όταν το έπιασα για φώτο στο χέρι μου μείναν πολλά πούπουλα.
 
Έχω μόνο μουλτι βιτ..
Μια χαρά είναι! Αρκεί να μην έχει λήξει και να το διατηρείς στο ψυγείο! 😉

Αυγοτροφη δεν δίνω μόνο αυγό.
Αφού έχεις μόνο αρσενικά και δεν είμαστε σε περίοδο αναπαραγωγής, με 3 καναρινάκια δεν χρειάζεται να ξοδευτείς και να αγοράσεις έτοιμη αυγοτροφή. Το αυγό το βραστό είναι μια χαρά!

Τροφή έχω της μανιτομπα.. (χώρια έξτρα σπόρια, καμελινα, περιλλα, παπαρουνοσπορο, νιζερ)...
Μπορείς να του δίνεις έξτρα αυτά που σου είπα παραπάνω συν περίλλα λευκή, λιναρόσπορο, νίζερ κτλ. Όποιο σπόρο βρεις στην περιοχή σου καλό είναι να τον προσθέσεις στη διατροφή του μικρού!
 
Ναι πάντα όταν πλησιάζουν οι ζέστες ότι χρειάζεται το βάζω ψυγείο. 😉
Λιναροσπορο ε;
Το ξέχασα δεν έχω από αυτόν θα πάρω αύριο όμως!
Μπορεί όμως να μην παίρνω έτοιμη αυγοτροφη και να βάζω αυγό, πολλές φορές όμως φτιάχνω τις δικές σας σπιτικές αυγοτροφες με μεγάλη επιτυχία.:D
 
πολλές φορές όμως φτιάχνω τις δικές σας σπιτικές αυγοτροφες με μεγάλη επιτυχία.:D
Τι νοικοκυρά είσαι εσύ! Κορίτσι για σπίτι! Μπράβο σου! Όταν βρεις χρόνο μπορείς να μας παρουσιάσεις πως την φτιάχνεις να σου πούμε την γνώμη μας! 😉
 
χαχα ευχαριστώ επίσης. :*
Καλά όταν φτιάχνω την δική σου δεν αλλάζω τίποτα γιατί είναι εύκολο να βρώ τα υλικά που θα χρειαστώ.
Ναι βεβαίως να σας την παρουσιάσω. Με μεγάλη μου χαρά.
 
Καλημέρα παιδιά.
Το πουλάκι σήμερα φαίνεται πιο καλά πιο ζωηρό.Αν και εκεί που πηδούσε πάλι μου φάνηκε πως "λαχανιασε".
Κατά τα άλλα κόψαμε νυχάκια, κάναμε μπανάκι, φάγαμε την περίλλα μας με μεγάλη ευχαρίστηση και απο σήμερα πίνουμε και βιταμινούλα για να γίνουμε καλύτερα και δυνατοί.
Και σήμερα λοιπόν θα περιμένουμε με ανυπομονησία την νονά Αλίκη @alicedros να μας δώσει ένα ονοματάκι για να με φωνάζουν μ'αυτό και να μην με λένε πια πουλάκι.:)😛
 
Μπράβο Εύα μου!
Τις βιταμίνες τις έβαλες στο νερό;
Περίμενε να σου πουν και τα παιδιά βέβαια, θα έλεγα καλύτερα στην αυγοτροφή και στο νερό να του φτιάξεις κανένα τσαγάκι.
Κι από αύριο βέβαια, δεν χάθηκε ο κόσμος :)
 
Να"σαι καλά Μαράκι μου 🙂
Ναι στο νερό η βιταμίνη γιατί αυγοτροφη δεν έχω αυτή την στιγμή.
Οκ θα του κάνω και τσαγάκι.
 
Βλέπω ένα πουλάκι μια χαρά. Αν στο πιάσιμο στο χέρι το αισθάνεσαι αδύνατο δώσε ένα "κέρασμα" ΝΙΖΕΡ-ΠΕΡΙΛΛΑ-ΚΑΝΑΒΟΥΡΙ-ΒΡΩΜΗ. Το αυγουλάκι ήδη το τρώει απ' ότι βλέπω Αρα εκτός απο ένα καλό μείγμα σπόρων και μια περιποίηση των ποδιών (ΕΠΙΘΟΛ μια-δυο φορές και κόψιμο νυχιών), δεν βλέπω να θέλει ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
 
Κύριε Μάκη @mgerom σας ευχαριστώ πολύ. Το πουλάκι όταν το πιάνω δεν μου φαίνεται αδύνατο αλλά χοντρό.Αλλά εννοείται θα δίνω επιπλέον σπόρια και τα νύχια τα έκοψα. Έγινε θα του βάλω και επιθολ. :)
 
Να ρωτήσω κάτι!
Όταν γενικά στα πουλιά μου τα βάζω εξτρά σπόρια μπορώ να βάλω διάφορα η ένα είδος κάθε φορά;
 
Βρε παιδιά πριν λίγο του έβαλα επιθολ και ενώ του την αλοιφα στα πόδια του αυτό άρχισε να κελαιδαει.. Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό κελαιδουσε κανονικά δυνατά.
Γιατί λέτε;
 
Θέλει στοργή και προδέρμ :)
Λίγη έβαλες έτσι; Αν και να προτιμάς το απόγευμα πριν σουρουπώσει να του την βάζεις. Δεν πειράζει όμως.
 
Θέλει στοργή και προδέρμ :)
Λίγη έβαλες έτσι; Αν και να προτιμάς το απόγευμα πριν σουρουπώσει να του την βάζεις. Δεν πειράζει όμως.
Όντως.:D
Ναι το ξέρω οτι είναι καλύτερα το απόγευμα και το μετάνιωσα.Αλλά την έβαλα τώρα.🙄
 
Του έχει λείψει η φροντίδα του καημένου, την αποζητάει.
Τώρα που είναι καλός ο καιρός ακόμα, φρόντισε να το βγάζεις λίγο στον ήλιο τις καλές ώρες.
Αχ το γλυκό μου, λογικό είναι..Αφού μόλις τον πήρα στα χέρια καθόταν ήσυχα να του βάλω την κρέμα δεν έκανε να φύγει. 🙂
Ναι θα το κάνω Μαρία μου 🙂
🙄
 
Back
Top