Ασθένειες Καναρίνι με πρησμένα και μαλακά στην αφή δάχτυλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FAFA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FAFA

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2013
Μηνύματα
13
Καλήμερα σας,
Έχω ένα αρσενικό καναρίνι όχι νεαρό, που εδώ κ λίγες μέρες έχει πρόβλημα στα πόδια. Κάθεται στο καλαμάκι του με το ένα πόδι σηκωμένο σαν να πονάει.
Σήμερα το πήρα στο χέρι κ του έβαλα αλοιφή της bogena νομίζοντας ότι είναι ακαρεα. Παρατήρησα ότι είναι καπως πρησμένα τα δάχτυλα κ μαλακα στην αφή
Τι θα μπορούσα να του βάλω; Τρώει πίνει κανονικά
Ευχαριστώ πολύ
 
@FAFA , θα πρέπει να δούμε καθαρές φωτογραφίες και από τα δύο πόδια του, και από τα πέλματά του επίσης.
Πες μας αν έχει κάποιο τσίμπημα ή άλλον ερεθισμό από αυτόν που περιγράφεις, πχ πιο έντονο κοκκίνισμα, αμυχή.. Και πες μας και για τη διατροφή που ακολουθεί (τι τρώει, δηλαδή μάρκα μείγματος σπόρων και συμπληρώματα και με τι συχνότητα τα δίνεις, π.χ. αυγό τρεις φορές τη βδομάδα). Τέλος πες μας, η άρθρωση των δακτύλων ή του "γονάτου" σου φαίνεται πρησμένη συγκριτικά με το πως ήταν ή με το άλλο πόδι που δεν σηκώνει; Το πουλάκι φαίνεται από τις ακαθαρσίες του να ενεργείται κανονικά;
 
Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση.
Προσπάθησα να βγάλω μια φωτό. Είναι σήμερα πριν του κόψω τα νύχια. Είναι φουσκωμένο το δάχτυλο στη βάση του νυχιού. Ναι είναι πιο πρησμένα σχετικά με το άλλο πόδι. Γιαυτο κ το σηκώνει. Του δίνω Κελαϊδινη χύμα καλής ποιότητας χωρίς χρωματιστά μέσα. Δεν έχω προσέξει τη μάρκα. Επίσης τρώει φρούτα κ λαχανικά όπως μήλο πεπόνι βερύκοκο κ μίγμα λαχανικών με ρόκα μαρούλι.
Τα κακά του είναι καλά δεν έχω δει κάτι ανησυχητικό. Έχει όρεξη αλλά δείχνει να πονάει στο πόδι.
Από φωτό που έχω δει στο ΝΕΤ , μοιάζει με ποδάγρα. Πληγή δν έχει το πόδι αλλά στα σημεία που είναι φουσκωμένο είναι καπως πιο σκούρο. Του ξεκινησα την αλοιφή της bogena
 

Συνημμένα

  • CC48ADDA-2750-4303-8345-33A7930A28F7.webp
    CC48ADDA-2750-4303-8345-33A7930A28F7.webp
    53,6 KB · Προβολές: 26
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Του δίνω Κελαϊδινη χύμα καλής ποιότητας χωρίς χρωματιστά μέσα. Δεν έχω προσέξει τη μάρκα
Ποια μάρκα, χύμα δεν είναι;

Ποια είναι η ηλικία του πουλιού;

Με την πρώτη ευκαιρία ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί με τον εξοπλισμό του.
 
Δεν έχω προσέξει μάρκα, το πουλάκι μου το είχαν δώσει πριν 4 χρονια κ ήδη ήταν ενήλικο.
Μόλις πάω σπίτι θα βγάλω μια φωτό
 
Back
Top