Διατροφή Καναρίνι με υπερβολική όρεξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης and86
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@and86 έχεις εξετάσει ποτέ την κοιλιά του πουλιού; Μπορείς να ανεβάσεις μερικές τέτοιες φωτογραφίες; Άλμπουμ: Εξέταση κοιλιάς και περιττωμάτων πουλιών
Έχει λίπος η κοιλιά του. Τα περιττώματα φαίνονται εντάξει. Και αργότερα θα βάλω φωτογραφίες. Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ορίστε και οι εικόνες
 

Συνημμένα

  • rsz_20170518_133850.webp
    rsz_20170518_133850.webp
    54,2 KB · Προβολές: 27
  • rsz_20170518_133952.webp
    rsz_20170518_133952.webp
    54,7 KB · Προβολές: 27
  • rsz_20170518_134000.webp
    rsz_20170518_134000.webp
    51,2 KB · Προβολές: 27
  • rsz_20170518_134303.webp
    rsz_20170518_134303.webp
    82,3 KB · Προβολές: 26
  • rsz_20170518_134310.webp
    rsz_20170518_134310.webp
    54,6 KB · Προβολές: 23
  • rsz_20170518_134316.webp
    rsz_20170518_134316.webp
    44,7 KB · Προβολές: 25
Η δίαιτα είναι η λύση... και η γυμναστική θα βοηθήσει.
Κόψε κάθε extra τροφοδοσία... ενίσχυσε κατά 15-20% το μείγμα με ασπούρι και άσε δυο πατήθρες μόνο σε ένα ευρύχωρο κλουβί.
Δε δυο τρεις βδομάδες επανεξετάζουμε με τα νέα δεδομένα.
 
Η δίαιτα είναι η λύση... και η γυμναστική θα βοηθήσει.
Κόψε κάθε extra τροφοδοσία... ενίσχυσε κατά 15-20% το μείγμα με ασπούρι και άσε δυο πατήθρες μόνο σε ένα ευρύχωρο κλουβί.
Δε δυο τρεις βδομάδες επανεξετάζουμε με τα νέα δεδομένα.
Παλιότερα του είχα κάνει δίαιτα και δεν άλλαξε τίποτα. Του έβαζα λαχανικά και ένα κοφτό κουταλάκι ασπούρι και έτρωγε λαχανικά και το ασπούρι περίσσευε κιόλας. Μάλλον δεν είναι θέμα δίαιτας. Μου είχαν πει πως αυτά τα μαύρα στρόγγυλα στις τροφές είναι πολύ λιπαρά και μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα σχετικά με τους αδένες. Κλουβί δεν μπορώ να πάρω λόγω χώρου.

Είχα προσπαθήσει να κάνω δικό μου μείγμα αλλά το μόνο που έβρισκα ήταν ασπούρι και κανναβούρι σκέτα. Και όποια τροφή υπάρχει έχει σε μεγάλη ποσότητα αυτά τα μαύρα. Θα βάλω πατήθρες απομακρυσμένες και με άλλη διάταξη για να αναγκάζεται να κάνει άλματα αλλά και πάλι δεν πιστεύω πως είναι θέμα διατροφής.

Πάντως σήμερα με 2 κουταλάκια φέρεται φυσιολογικά. Δεν κάθεται στην ταΐστρα συνέχεια. Παίρνει το σποράκι και ανεβαίνει επάνω και το τρώει, όπως έκανε πάντα.

Α, ραδίκια του βουνού (ταραξάκο)έβαζα αρκετά που αποτοξινώνουν αλλά και άλλα διάφορα λαχανικά.
 
Δοκίμασε αυτό που σου έγραψα.
Σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε να το εφαρμόσω τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά σε 3-4 βδομάδες και σε αρκετές περιπτώσεις ακόμη νωρίτερα.
Συνήθως γίνονται έτσι νωχελικά πουλιά που έχουν μικρή ή ελάχιστη δραστηριότητα μέσα στο κλουβί.
Η δίαιτα είναι η λύση...
Μια κανονική ταΐστρα με σπόρους αραιωμένη με ασπούρι κάθε 5 μέρες.. και θα δεις διαφορά.
τίποτε άλλο όμως..
Και ασφαλώς μεγάλο κλουβί για γυμναστική...
 
Plus σε όσα λεει ο Γιάννης, ενισχύεις και με λαχανικα! Να ξεσκαει και το καημενο λιγο!
 
Μια κανονική ταΐστρα με σπόρους αραιωμένη με ασπούρι κάθε 5 μέρες.. και θα δεις διαφορά.
Ωραίο αυτό, αλλά με βασική προϋπόθεση να είναι ασπούρι που να τρώγεται. Διότι ένα πουλάκι για να έχει γίνει έτσι, υποψιάζομαι οτι τρώει μόνον λιπαρούς σπόρους και δεν το κάνει επειδή του το υπαγορεύει απλά η όρεξή του αλλά μάλλον επειδή ο ΚΑΝΑΡΙΝΌΣΠΟΡΟΣ δεν είναι βρώσιμος. Το βασικότερο όλων είναι το καλό μείγμα. Αυτό, καταναλώνεται σχεδόν ομοιόμορφα και δεν παχαίνει ιδιαίτερα τα πουλιά. Οταν υπάρχουν τέτοια περιστατικά η καλύτερη συμβουλή νομίζω είναι η άμεση αλλαγή μείγματος
 
Διότι ένα πουλάκι για να έχει γίνει έτσι, υποψιάζομαι οτι τρώει μόνον λιπαρούς σπόρους και δεν το κάνει επειδή του το υπαγορεύει απλά η όρεξή του αλλά μάλλον επειδή ο ΚΑΝΑΡΙΝΌΣΠΟΡΟΣ δεν είναι βρώσιμος.
Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι.. Αλλά μοιάζει σωστό αν έχουμε ένα πουλάκι μόνο.
Αν όμως είναι ένα πτηνά στα "πολλά" Μάκη δεν μπορεί να φταίει η επιλογή των "καλών" λιπαρών σπόρων από το ίδιο και ίσως η μεγαλύτερη από την σωστή ποσότητα στις ταΐστρες;
 
Πάντως τώρα του βάζω παραπάνω από 1 κουταλάκι αλλά είναι χωρίς ρούμπσεν. Και φυσικά περισσεύει σχεδόν το μισό. Και η συμπεριφορά του είναι πάλι φυσιολογική. Δηλαδή μπορεί να ήταν κάποιος φόβος πως θα του τελειώσει η τροφή; Όσο για το 20% ασπούρι θα το κάνω αλλά δεν νομίζω να δω αλλαγή στο λίπος γιατί εδώ και ένα χρόνο του έδινα 3/4 ασπούρι και 1/4 μείγμα και πάλι δεν έγινε τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νερό καταναλώνει περισσότερο από τ' άλλα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Το κέχρι μένει πάντα τελευταίο σε ότι μείγμα και να έχω χρησιμοποιήσει.
 
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Το κέχρι μένει πάντα τελευταίο σε ότι μείγμα και να έχω χρησιμοποιήσει.
Συνέχισε να το ψάχνεις. Θα βρείς το " σωστό ".
Oταν έχεις ένα σωστό μείγμα με 75-78% ασπούρι, δεν σε ενδιαφέρει αν θα καταναλώσει το 12-14% των λιπαρών σπόρων πρώτα. Εκείνο που έχει σημασία είναι το ασπούρι να έχει την κατανάλωση της φωτογραφίας. Οι ισορροπίες θα διατηρηθούν στην διάρκεια του 24ωρου. Το πρόβλημα είναι μεγάλο όταν το πουλί δεν μπορεί να φάει τον βασικό σπόρο και τρέφεται μόνον με τους λιπαρούς.
wtYj53pmQeBuBWc-7oHsie7SqIQEeBDeS-eRUuEh00wdS3X6n-3psv9KUL1zfJTGpPcVQP-yFVcrEAsAl4q9qSn9I76EOJv2W6CO9v2rEw4R45mPT7jOVmwZqNFtdOq2WNE9s0M8hkhZh5TNjXgh5M9hTOCDjVd2uSOCCPtYaV9ea5JKvbv09hBo9tfeD8FPVhVklcnvt6EbInP04HsKjGGD0jQMeWAp5ql9hIuJUovxBui-f3bBoDDxf284lY6mWcn8xhtgZRFKky6gPlYlgZjlSrZxp6c81wTsMs2F9brROrFfM9EQlaw-fFQao9_vca-3HXsYqXvAHZngDLowioUBpXhXjty2t9bfdDTwrkl1Gt2UJ07RHgr5D3oMpkpBlYt9sRLT4Xz19YG67JLqU8TWyaU644-9XNBZpIOSVWJw18iHhW0gaTQGcjE2nGyOjSzA2gh4jK-WGLLSk_o1ucJacg5zhJxPNRitvp8UEQHlUgE8LC06Z7-RbUUWvRqItmUu5rNecyK1BM0RCgs_gv6YjoSzn_rKXcNZeuOuNDvHTJbYqExEd0E6j1qFtc5srSXkOxdvpWHD2wesn3DNuh6jjpFGmSWaE8DGJ0K6Xc4t5A=w1067-h800-no
 
Δεν διαφωνώ σε αυτό Μάκη.78% κέχρι τους έχω συνήθως με 80%.Απλά τα βλέπω όταν φάνε τα λιπαρά κάποια ψιλοσκάβουνε την ταίστρα μπας και βρούνε τα λιπαρά. Τρώνε κέχρι δεν μπορώ να πω απλά μου δημιουργείται έτσι όπως κάνουνε κάποια η εντύπωση ότι δεν το προτιμούνε.
Σκέφτηκα κάποια στιγμή να βάλω 5 διαφορετικές ταίστρες με 5 σπορικά στην κάθε μια για μια βδομάδα να δω. Θα τρώνε συνέχεια τα λιπαρά όταν θα έχουνε άφθονα στη διάθεσή τους ή θα σκάσουνε και θα φάνε και το κέχρι τους;
 
Τρώνε κέχρι δεν μπορώ να πω απλά μου δημιουργείται έτσι όπως κάνουνε κάποια η εντύπωση ότι δεν το προτιμούνε.
Λάμπρο, δεν έχεις λάθος εντύπωση αλλά αυτό που σου λέει ο Μάκης είναι ότι δεν έχει σημασία η σειρά με την οποία θα φάνε τους σπόρους. Αυτό που έχει σημασία είναι η σωστή αναλογία και να τους φάνε όλους. Με αυτές τις προϋποθέσεις δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν δεν καταναλώνουν με τίποτα το ασπούρι, οπότε τότε πρέπει οπωσδήποτε να βρεις καλύτερης ποιότητας σπόρους ασπούρι.
 
Για παράδειγμα εγώ τους βάζω δυομιση με τρια κουταλάκια του γλυκού. Στο μισό της 2ης μέρας ή νωρίς το μεσημέρι της 2ης δεν θα δω και πολλούς από τους λιπαρούς να έχουνε μείνει. Μόνο κέχρι το οποίο και από αυτό έχουνε φάει αλλά δεν βλέπω πουθενά να έχει μείνει κανναβούρι ας πούμε άντε λίγο λινάρι. Μάλλον η ιδέα μου θα είναι γιατί το κέχρι φεύγει αλλά πάντα τελευταίο και γιαυτό απορώ κάποιες φορές αν είναι καλό το μείγμα ή όχι.
 
Back
Top