Ασθένειες Καναρίνι με φαγούρα στο ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoss

PB New Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2017
Μηνύματα
5
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπέρα στην ομάδα!

Παρατήρησα πριν από 2/3 εβδομάδες περίπου ότι ένα από τα καναρίνια μου κάνει το εξής περίεργο: ανοιγοκλείνει συνεχώς το ράμφος του και ορισμένες φορές το έχει ανοικτό και κάνει τη γλώσσα του επάνω-κάτω πάρα πολύ γρήγορα. Επίσης γενικά ξύνει/χτυπάει το ράμφος του πολύ συχνά, περισσότερο από το φυσιολογικό, στο ξυλαράκι ή στα καγγελάκιατου κλούβιου του. Το πήγα στον κτηνίατρο ο οποίος μου είπε ότι δεν βλέπει να έχει κάτι αλλά μου είπε ότι έχει αυτή τη συμπεριφορά επειδή έχει φαγούρα στο ράμφος, η οποία μπορεί να προέρχεται από κάποιο παράσιτο και μου είπε να χορηγήσουμε Pulmosan προληπτικά. Το θέμα είναι ότι ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν πάσχει από κάτι παθολογικό ή αν σχετίζεται με κάτι άλλο η όλη αυτή συμπεριφορά. Γενικά το πουλί είναι δραστήριο, τρέφεται κανονικότατα και ουδεμιά ένδειξη έχει ότι πάσχει από κάτι πέραν του προαναφερθέντος.

Γενικά το έψαξα αρκετά και σε αυτήν τη σελίδα και γενικότερα στο διαδίκτυο και δεν κατάφερα να βρω κάποια ανάλογη περιγραφή. Ως εκ τούτου πήρα το θάρρος να γράψω εδώ σε περίπτωση κατά την οποία κάποιος μπορεί να κάνει κάποια εικασία για το τι συμβαίνει... ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υστερόγραφο: Στο κλουβί υπάρχει κόκκαλο σουπιάς, στο οποίο και ξίνεται όπως και στα ξυλαράκια.
 
Νίκο τι είδους εξέταση έκανε ο γιατρός; Άνοιξε το στόμα του πουλιού, έλεγξε εσωτερικά το βλεννογόνο;

Είναι αρσενικό, κελαηδάει το πουλάκι;
 
@Stavros

Καλησπέρα Σταύρο,

Ναι άνοιξε το στόμα του πουλιού και το έλεγξε εσωτερικά, λέγοντας μου ότι του φαίνονται όλα φυσιολογικά. Το πουλάκι είναι θηλυκό, γεννημένο την περασμένη άνοιξη και από κελάηδημα κάνει ένα "τσιου" σποραδικά.

Γενικά όπως προανέφερα πέρα από αυτό που κάνει με το ράμφος του όλα φαίνονται να είναι νορμάλ (είναι δραστήριο, τρέφεται κανονικά κλπ), κάτι το οποίο με έχει προβληματίσει και είπα να μοιραστώ το ποστ σε περίπτωση που κάποιος έχει ξαναδεί κάτι αντίστοιχο...

Ευχαριστώ
 
Γενικά όπως προανέφερα πέρα από αυτό που κάνει με το ράμφος του όλα φαίνονται να είναι νορμάλ (είναι δραστήριο, τρέφεται κανονικά κλπ)
Μην ανησυχείς τότε.

κάτι το οποίο με έχει προβληματίσει και είπα να μοιραστώ το ποστ σε περίπτωση που κάποιος έχει ξαναδεί κάτι αντίστοιχο...
Συνεχίζει να το κάνει;
 
@Stavros Ναι το συνεχίζει, θα έχει εδώ και ένα μήνα που συμβαίνει αυτό... Θα το αφήσω προς το παρόν εφόσον δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα και θα δείξει, τι να πω...
 
Back
Top