Διατροφή Καναρίνι ξεφλουδίζει και τρώει μόνο τα σπόρια

kokolakis

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
26
Πόλη
Αθήνα
Στο καναρινι μου βαζω απο απο αυτα τα σπορακια...

Αυτο λοιπον αντι να τρωει απο ολα διαλεγει μονο τα σπορακια τα ξεφλουδιζει και τρωει μονο το μεσα...Απο ολα τα αλλα που εχει μεσα η τροφη τιποτα... Το εχω πετηχει μαλιστα να σκαβει μεσα στην τροφη και να διαλεγει μονο τα σπορακια...

Ετσι χωρις να αδειαζει η ταιστρα αναγκαζομε και την ανανεωνω καθημερινα.. Να αλλαξω τροφη;

(του βαζω μαρουλι μηλο αυγο καροτο κτλ.. και τα ξεσκηζει), αρκουν αυτα ομως;
Πως θα καταλαβω αν ειναι αδυνατο;
 

Συνημμένα

  • μενου.webp
    μενου.webp
    68,8 KB · Προβολές: 118
Κι εγω αυτην ακριβως την τροφη τους δινω και στα 2 μου καναρινια... Η θηλυκια "διαλεγει" να τρωει αυτο το μακροστενο μπεζ σπορο (δεν εχω ιδεα πως λεγονται.) και εκεινον τον πορτοκαλι στρογγυλο ενω ο αρσενικος "διαλεγει" κυριως τις μαυρες μπαλιτσες! Κ εμενα σκαβουν μεσα στην τροφη ψαχνοντας να βρουν αυτο που θελουν αλλα δε νομιζω οτι χρειαζεται να την ανανεωνεις καθημερινα... Επισης δεν πιστευω οτι ειναι αδυνατο ειδικα εφοσον του δινεις και μαρουλι, μηλο, αυγο και καροτο!
 
Κι εγω αυτην ακριβως την τροφη τους δινω και στα 2 μου καναρινια... Η θηλυκια "διαλεγει" να τρωει αυτο το μακροστενο μπεζ σπορο (δεν εχω ιδεα πως λεγονται.) και εκεινον τον πορτοκαλι στρογγυλο ενω ο αρσενικος "διαλεγει" κυριως τις μαυρες μπαλιτσες! Κ εμενα σκαβουν μεσα στην τροφη ψαχνοντας να βρουν αυτο που θελουν αλλα δε νομιζω οτι χρειαζεται να την ανανεωνεις καθημερινα... Επισης δεν πιστευω οτι ειναι αδυνατο ειδικα εφοσον του δινεις και μαρουλι, μηλο, αυγο και καροτο!

Ο μακρόστενος μπεζ είναι ο καναρινόσπορος. Ο στρογγυλός πορτοκαλί είναι (μάλλον) κόκκινο κεχρί. Οι μαυροι στρογγυλοί είναι σπόροι ελαιολάχανου. 😉
 
@kokolakis, τα καναρινια ειναι σποροφαγα πτηνα ετσι ξεφλουδιζουν τους σπορους και τρωνε το εσωτερικο καρπο αυτο ειναι φυσιολογικο το σωστο μειγμα σπορον δεν χρειαζεται να εχει τιποτα αλλο μεσα παρα μονο καθαρους σπορους
δοκιμασε σταδιακα να αλαξεις το μειγμα σπορον
και προσοχη δεν προσθετουμε νεους σπορους παρα μονο οταν το πτηνο εχει καταναλωση το 90% των ειδη υπαρχοντων στην ταιστρα χορταρικα φρουτα και αυγο με μετρο 1-2 φορες την εβδομαδα και σε μικρες ποσοτητες
ο ηλιος και ο καθαρος αερας ειναι απαραιτητα οπως και το μπανακι 2-3 φορες την εβδομαδα
και λιγη βρωσιμη αμμο παντα στο κλουβακι του
τελος βαλε το πουλακι σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο κλουβι ετσι ωστε να μπορει να εξασκειτε και λιγο στο πεταγμα πολυ απαραιτιτο για την καλη του υγεια
στην τελευταια σου ερωτηση θα πρεπει να πιασεις το πουλακι και με προσοχη να το ψηλαφισεις στο στηθος θα πρεπει το οστο του στερνου [τροπιδα] να μη προεξεχει σε αντιθετη περιπτωση το πουλακι ειναι αδυνατο
αυτα σε γενικες γραμμες θα βοηθησουν το καναρινακι σου να παραμεινη υγειες και ευρωστο για πολλα χρονια![/quote]
 
Εδώ και η απάτη στην τιμή.
Ένα προιόν που δεν θα έπρεπε να ξεπερνά τα 2 ευρώ

Vitakraft Canary Premium Menu 2.2 lbs - bird.com/item/vitakraft-canary-premium-menu-22-lbs/524104/
 
Καλα κ. Μακη αυτο συμβαινει σχεδον σε ολα τα προιοντα που εισαγουμε... Εγω την αγοραζω καθαρα επειδη με χυμα τροφη την εχω πατησει ασχημα και ηταν η πρωτη συσκευασμενη που εμπιστευτηκα και με εχει βγαλει ασπροπροσωπη...
 
@kokolakis, Μην ανανεωνεις την τροφη καθε μερα, θα αρχισουν να τρωνε και τους αλλους σπορους. Οπως τα μαθεις κι αυτα...
 
@mgerom, Πολυ μεγαλη απατη,την αγοραζα 3 ευρω και προχθες που αγορασα την πηρα με 4 ευρω.
Τελευταια φορα που την αγοραζω.
 
οχι και 4 ευρω! Οτι θελουν κανουν. Εμενα παντως αυτη η τροφη δεν μου βγηκε καθολου καλη. Ακριβως το ιδιο παθενα και εγω, ετρωγαν πολυ συγκεκριμενα σπορακια με αποτελεσμα καποια πουλια να μενουν πεινασμενα και ετσι την αγορασα πρωτη και τελευταια φορα. Εμπιστευτηκα αλλη μαρκα πολυ καλυτερη για μενα.
 
εγω την πηρα 4.5 ευρω😱κ μενα τρωει μονο το καναρινοσπορο τιποτα αλλο οσο κ να την αφησω... Κ χωρια που αυτη η τροφη περιεχει 90% μαυρους σπορους.. Που ουτε τους αγγιζει... Την χυμα που ειναι σχεδον ολη καναρινοσπορο την ξεσκιζει
 
τα καναρινια ειναι σποροφαγα πτηνα ετσι ξεφλουδιζουν τους σπορους και τρωνε το εσωτερικο καρπο αυτο ειναι φυσιολογικο το σωστο μειγμα σπορον δεν χρειαζεται να εχει τιποτα αλλο μεσα παρα μονο καθαρους σπορους
δοκιμασε σταδιακα να αλαξεις το μειγμα σπορον
και προσοχη δεν προσθετουμε νεους σπορους παρα μονο οταν το πτηνο εχει καταναλωση το 90% των ειδη υπαρχοντων στην ταιστρα χορταρικα φρουτα και αυγο με μετρο 1-2 φορες την εβδομαδα και σε μικρες ποσοτητες
ο ηλιος και ο καθαρος αερας ειναι απαραιτητα οπως και το μπανακι 2-3 φορες την εβδομαδα
και λιγη βρωσιμη αμμο παντα στο κλουβακι του
τελος βαλε το πουλακι σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο κλουβι ετσι ωστε να μπορει να εξασκειτε και λιγο στο πεταγμα πολυ απαραιτιτο για την καλη του υγεια
στην τελευταια σου ερωτηση θα πρεπει να πιασεις το πουλακι και με προσοχη να το ψηλαφισεις στο στηθος θα πρεπει το οστο του στερνου [τροπιδα] να μη προεξεχει σε αντιθετη περιπτωση το πουλακι ειναι αδυνατο
αυτα σε γενικες γραμμες θα βοηθησουν το καναρινακι σου να παραμεινη υγειες και ευρωστο για πολλα χρονια!


90% εννοεις απο ολη την τροφη η απο τα σπορακια που διαλεγει; 5 μερες την εχω αφησει και δεν τα αγγιζει τα υπολοιπα...😱

Προτηνετε ρε παιδια μια αλλη τροφη να παω να παρω!
(Αν πεις κατι πανο απο 2 φορες ειναι διαφημιση οχι μια)
 
Beyers,Cede,Whitte mollen, Quiko,Manitoba,Vadigran,Versele laga.

Φτάνουν αυτές; :)
 
ενοω οτι η συγκεκριμενη τροφη εχει μεγαλο αριθμο ποσοτητας μαυρους σπορους τους οποιους δεν τρωει το πουλακι μου αρα τσαμπα παιρνω την συγκεκριμενη εφοσον δεν περιεχει αρκετο καναρινοσπορο που του αρεσει κ την πληρωνω κ τεσσεραμισι ευρω!
 
ενοω οτι η συγκεκριμενη τροφη εχει μεγαλο αριθμο ποσοτητας μαυρους σπορους τους οποιους δεν τρωει το πουλακι μου αρα τσαμπα παιρνω την συγκεκριμενη εφοσον δεν περιεχει αρκετο καναρινοσπορο που του αρεσει κ την πληρωνω κ τεσσεραμισι ευρω!

ακριβως το ιδιο με το δικο μου δηλαδι...

λοιπον καταρχας ευχαριστω τον φιλο mgerom για τις μαρκες..

πηγα σε ενα αλλο πετ.. (ο καθενας λεει τα δικα του) και που ειπε να επιμεινω στην vitacraft και του πηρα σαν εχτρα την prestige premium tonicum της versele-laga. (με εντομα φρουτα κτλ..)
και πηρα crit με καρβουνο...

Οποτε αναθεωρω 2 ταιστρες η μια vitacraft η αλλη της versele-laga. 2 αυγο θηκες η μια αυγο τροφη της ορλουξ και στην αλλη grit... + σουπιοκοκκαλο... ειμαι οκ? Θα του κοψω για λιγες μερες φρεσκα μηλα λαχανικα καροτα κτλ... Να δω τι θα φαει...

το πουλι παντος το ψηλαφισα και το κοκκαλο στο στερνο δεν πιανετε...")
 
Νεκταριε σ'ευχαριστω πολυ! Ειμαι φανερα ασχετη! .
Δεν πειράζει 😉! Και εγώ ένα χρόνο ασχολούμε και τα έμαθα.

Οσο αναφορά το θέμα της τροφής χύμα και πάλι χύμα. Είναι και πιο οικονομικές (σε σχέση με τον όγκο τους) και τις τρώνε πιο ευχάριστα. Από συσκευασμένη τροφή η μόνη που πέρνω είναι της trill. H trill με ικανοποίησε σχεδόν το ίδιο με την χύμα.
 
Οσο αναφορά το θέμα της τροφής χύμα και πάλι χύμα. Είναι και πιο οικονομικές (σε σχέση με τον όγκο τους) και τις τρώνε πιο ευχάριστα. Από συσκευασμένη τροφή η μόνη που πέρνω είναι της trill.

H γνώμη του καθ' ενός είναι σεβαστή.

Η δική μου πάλι είναι, μείγμα σπόρων συσκευασμένο απο ΚΑΛΗ εταιρεία.
BEYERS,VERSELE LAGA,CEDE,VADIGRAN,WITTE MOLLEN,QUIKO,MANITOBA
Με προσοχή στην ημερομηνία, συσκευασίας και λήξης.
Πριν απ' όλα, οι σοβαρές εταιρείες κάνουν μελέτες και προτείνουν
το μείγμα σπόρων που χρειαζόμαστε κάθε εποχή για κάθε είδος πουλιού.
Επίσης, οι σπόροι που χρησιμοποιούν στα μείγματά τους είναι
πολύ καλύτερης ποιότητας και διαλογής απο την χύμα. Η τιμή τους είναι πολύ κοντά
στην χύμα(για να μην πώ και καλύτερη) ιδιαίτερα όταν αγοράζει κανείς συσκευασίες 20 κιλών.
Πρέπει επίσης να γνωρίζουμε οτι η χύμα τροφή είναι ένας απο τους βασικότερους
μεταφορείς ασθενειών στα πουλιά μας. Αλλά ακόμα και όταν είναι καθαρές απο σκόνες
μικρόβια και τσαγκισμένους σπόρους δεν μας δίνουν την δυνατότητα να ελένξουμε
την ημερομηνία παραγωγής τους και ποτέ δεν είμαστε σίγουροι οτι πρίν λίγο, κάποιος δεν άδειασε μέσα στο δοχείο που πουλιούνται,
τα περισεύματα απο κάποια κλουβιά που υπάρχουν στο μαγαζί.

Υ. Γ για όσους αναρωτιούνται. Δεν θα σταματάω να τα γράφω και να τα επαναλαμβάνω σε κάθε ευκαιρία
γιατί χωρίς καλό μείγμα σπόρων δεν μπορούμε να έχουμε ποτέ ΥΓΙΗ , ΖΩΗΡΑ , και ΟΜΟΡΦΑ πουλιά.
 
Δεν εμπιστευομαι καθολου τις χυμα εχασα 2 καρδερινες ετσι και η καναρα μου αρχισε να φουσκωνει και να εχει διαρροια και την εσωσα στο παρα τσακ... Δεν εμπιστευομαι και τους πετ-σοπαδες που τις βαζουν σε σακουλια και ποσο καιρο εχουν την τροφη...Ασε καλυτερα μην εχω αλλα παλι... Θα κοιταξω ομως να την αλλαξω και να παρω μια πιο οικονομικη συσκευασμενη αντι να δινω 4 ευρω...
 
Κ. Μακη εγραφα την ωρα που το γραφατε κ εσεις.. Συμφωνω απολυτα, απλως θα αλλαξω εταιρεια χυμα δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρω ποτε.. Στα πετ σοπ κανουν οτι να ναι για να πουλησουν...
 
... και ποτέ δεν είμαστε σίγουροι οτι πρίν λίγο, κάποιος δεν άδειασε μέσα στο δοχείο που πουλιούνται,
τα περισεύματα απο κάποια κλουβιά που υπάρχουν στο μαγαζί.

Αν κι εγω δεν χρησιμοποιω ποτε χυμα τροφες, ομολογω οτι η παρατηρηση του Μάκη είναι πολύ σωστή. Δεν το ειχα σκεφτει!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top