Ασθένειες Καναρίνι ξύνεται και είδα 3-4 φτερά πεσμένα στο κλουβί

δβατομουρο

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ! Ο μικρος ξυνεται καμια φορά και είδα 3-4 φτερα πεσμενα στο κλουβι. Ξερω οτι δεν ειναι περιοδος για πτεροροια. ειναι ανησυχητικό?
 
Ευχαριστώ πολύ! Ο μικρος ξυνεται καμια φορά και είδα 3-4 φτερα πεσμενα στο κλουβι. Ξερω οτι δεν ειναι περιοδος για πτεροροια. ειναι ανησυχητικό?
Φτερά ή πούπουλα;
Πόσον καιρό φιλοξενεις το πουλακι; Το έχεις μέσα στο σπίτι ή έξω; Πιο πριν διαβίωνε σε εξωτερικό ή εσωτερικό περιβάλλον;
 
Ειναι μικρά οπότε μαλλον πουπουλα! Το εχω 1 μηνα, σε εσωτερικο φωτεινό δωματιο χωρις ρευμα αερα, ουτε ηλιο να το χτυπάει, σχετικά δροσερότερο από τα αλλα δωματια. υπάρχει ενα νεαρό σκυλάκι στη μεγάλη αυλή ακριβώς από εξω και τα χωρίζει μία τσαμαρια μεγαλη, δεν ξέρω αν πάιζει ρόλο ή οπτική και ηχιτική επαφή τους... η αυλή έχει πολλά δεντρα και ηχους από πολλά πουλια...
 
Το πιθανότερο ειναι να μην έχει, πτερόρροια γιατι δεν ειναι και η κατάλληλη εποχή. Αλλά παντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Θα μπορουσε δλδ, να έχει ξεκινησει πτερόρροια πριν απο έναν μήνα και τώρα να ειναι στα τελειώματα, αλλά και πάλι μέσα στον μήνα που το έχεις θα είχες δει και άλλα πούπουλα ή φτερά.
Αντιλαμβάνομαι ότι δεν σε βοηθώ με κάποια συγκεκριμένη πληροφορία, αλλά θεωρώ ότι θα πρεπει να περιμένουμε λίγες ημερες να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.
Μόνο πες μας: η θερμοκρασια στον χώρο διαβίωσής του ειναι πόση περιπου; Πιο πριν σε τι συνθήκες διαβίωνε;
 
Ποιο πριν δεν γνωρίζω γιατί μου το εκαναν δωρο, αλλά επειδη ήρθε πακετακι με το κλουβι και όλα τα βασικά θεωρώ ότι ήταν από pet shop, αλλά μέσα ή εξω; θα ρωτήσω και θα σου πω... Παίζει ρόλο ε; σημερα ας πούμε είδα 1 πούπουλο μονο... με τον σκύλο από εξω έχουμε θεμα; Ευχαριστώ που βοηθάτε γιατί ειμαι αρχάρια πολύ 🙂
 
είδα 3-4 φτερα πεσμενα στο κλουβι.
Τριά και τέσσερα φτερά δεν σημαίνει απολύτως τίποτε.
Είναι εντελώς φυσιολογική φθορά από την επαφή του πτηνού με τον εξοπλισμό, τα άλλα πουλιά κλπ...
Ας τα αφήσουμε να αντικαθιστούν τις φθορές των φτερών τους χωρίς να θεωρούμε πως απαραίτητα έχουν μπει σε πτερόρροια.
Η πτερόρροια άλλωστε σηματοδοτείται από μια μακροχρόνια (τουλάχιστο δύο εβδομάδων) συνεχόμενη πτώση φτερών... με συγκεκριμένη σειρά... και σε σοβαρούς αριθμούς ανά ημέρα...
 
θα τον βγάλω αύριο μια φωτο γιατί τώρα δεν θέλω να ανοιξω το φως και να τον τρομαξω... 🙂 ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!

Μάλιστα! Καλό αυτό... Ευχαριστώ πολύ1Θα τον τσεκάρω αυτες τις μερες να δω εαν χανει και αλλα... Μπας και... Ευχαριστώ πάντως! 🙂
 
Back
Top