Ασθένειες Καναρίνι ξύνεται συνέχεια

Kostas avlonitis

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2018
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα καναρινι το οποιο ξύνεται συνεχεια! Με τα ποδια στο κεφάλι Κ τιναζη το κεφαλι σαν θελη να πετάξει κατι απο πανω του κ συνέχεια καθαριζη τα πούπουλα του!
ψιλους παντος δεν εχω δει να εχει το εχω κοιταξη του Ho εχω βαλη κ pulmosan για ακαραια αλλα τίποτα συνεχιζη τα ιδια μιπως μπορεί Να βοηθηση κάποιος τι αλλο μπορω να κανω για να μην το χασω κ τι μπορεί να ειναι; κ δεν τρωι κ πολυ κ η κουτσουλιες ειναι κ νερομενες αλλα δεν ειναι ουτε πολυ παχη ουτε πολυ αδυνατο! Το βλεπω σαν να ταλαιποριτε! Κ η διαθεση του ειναι καλη σχετικα!
 
Εχω ενα καναρινι το οποιο ξύνεται συνεχεια! Με τα ποδια στο κεφάλι Κ τιναζη το κεφαλι σαν θελη να πετάξει κατι απο πανω του κ συνέχεια καθαριζη τα πούπουλα του!
ψιλους παντος δεν εχω δει να εχει το εχω κοιταξη του Ho εχω βαλη κ pulmosan για ακαραια αλλα τίποτα συνεχιζη τα ιδια μιπως μπορεί Να βοηθηση κάποιος τι αλλο μπορω να κανω για να μην το χασω κ τι μπορεί να ειναι; κ δεν τρωι κ πολυ κ η κουτσουλιες ειναι κ νερομενες αλλα δεν ειναι ουτε πολυ παχη ουτε πολυ αδυνατο! Το βλεπω σαν να ταλαιποριτε! Κ η διαθεση του ειναι καλη σχετικα!
Αφού οι κουτσουλιές του είναι νερουλές, αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα το πουλάκι δεν τρέφεται σωστά και θα έχει αδυνατίσει - δες την καρίνα του, πιάστο, παραμέρισε τα πούπουλα δεξιά και αριστερά του στήθους του με βρεγμένα δάχτυλα ώστε να φάινεται το δέρμα του και το κόκκαλο του στήθους και βγάλε μια καθαρή φωτό και ανέβασέ την εδώ να το δούμε, να σου πούμε αν είναι αδύνατο. Μην το κάνεις τώρα που είναι νύχτα, διότι το πουλί θα κρυώσει. Αύριο το πρωί κάνε αυτήν τη δουλειά για τη φωτογραφία.
Επίσης, τώρα που φαντάζομαι θα κοιμάται, πιάσε λίγες χαρτοπετσέτες, βρέξε τις, τσαλάκωσέ τες και βάλε τις έτσι στα κάγκελα του κλουβιού, να δούμε αύριο το πρωί αν θα έχουν ψείρες.
Εναλλακτικά ψάξε το με το φακό (όχι νύχτα, αλλά με το πρώτο πρωινό φως) καλά μήπως δεις εξωπαράσιτα.
Μην εφαρμόσεις ξανά pulmosan. Αυτό είναι φάρμακο για ακάρεα της τραχείας, και το πουλάκι σου πιθανότατα δεν έχει, άσε που θα ήταν φοβερά σπάνιο να είχε ένα καναρίνι ακάρεα της τραχείας, ανεξάρτητα από ό,τι σου έχουν πει σε πετσοπ ή φίλοι και γνωστοί.
 
Απο οτι εχω διαβαση πουλακι που ξυνη το κεφαλι του ειτε με τα ποδια ειτε πανω σε πατηστρες δειχνη οτι προσπαθη κατι να αποβαλη. Δεν θα μιλησω για ακαρεα κτλ γιατι θα ειναι μια πολυ πρωιμη διαγνωση χωρις να εχουμε αλλα στοιχεια απο τον χωρο που ζει το πουλι.Αν θες πες μας μερικα πραγματα γυρω απο τον χωρο διαβιωσης κ γενικα της συνηθειες του πουλιου ποτε αρχισε να το κανη αυτο κτλ.
 
Αφού οι κουτσουλιές του είναι νερουλές, αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα το πουλάκι δεν τρέφεται σωστά και θα έχει αδυνατίσει - δες την καρίνα του, πιάστο, παραμέρισε τα πούπουλα δεξιά και αριστερά του στήθους του με βρεγμένα δάχτυλα ώστε να φάινεται το δέρμα του και το κόκκαλο του στήθους

δεν τρώει καλα τρωη μονο αυγο κ μηλο πιο πολυ k πολυ ελαχιστους σπορους το εχω παρατιριση. Αντε μα τρωει πέντε σπορους την ημερα το θεμα με την κουτσουλια του το εχει καιρο του εχω βαλη κ σταγόνες στο νερο για σκουλικη αλλα τα ιδια κ δεν ειναι ουτε αδύνατο πολυ αλλα κ ουτε παχη κ τωρα έχει μια βδομαδα ξινετε παρα πολυ του εβαλα κ pinex σκονη τιποτα καθαρισα το κλουβι ποσες φορες με καυτο νερο επιασα κ δεν εχω δει ουτε μαυρα. Ουτε κοκινα ψιρες τι αλλο να κανω

Πως εφάρμοσες το pulmosan;
Ποιο είναι το πλήρες διαιτολόγιο του πτηνού;
Βγάλε μας μια φωτογραφία.

Μια σταγονα πισω στο σβερκο το εβρεξα για να φανη το δερμα κ την εριξα να το αποροφιση! Τι φωτογραφία να βαλω με την τροφη που το παρεχο ενοειτε; τροφη για καναρινια του βαζω!

Βάλτο να κάνει μπάνιο.
Του εχω βαλη απηρες φορές κ με μυλοξιδο μεσα να καθαριζουν καλα φτερα κ να σκοτώνει τα μικρόβια!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πως εφάρμοσες το pulmosan;
Ποιο είναι το πλήρες διαιτολόγιο του πτηνού;
Βγάλε μας μια φωτογραφία.
Οκ
Βάλτο να κάνει μπάνιο.
Φωτό κοιλιάς, στήθους, κουτσουλιάς, τροφής όπως σου είπα τα πούπουλα, βάλε να δούμε τι γινεται
Οκ φθλε μου θα το κανω αλλα αυριο θα στα στηλω
 
Οκ φθλε μου θα το κανω αλλα αυριο θα στα στηλω
Εντάξει. Πρόσεξε μόνο να το κάνεις σωστά, ώστε να φαίνονται καθαρά οι περιοχές που ενδιαφέρουν.
Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιο μέλος έχει να μας βάλει εδώ μια φωτογραφία καρίνας ας πούμε, ώστε το Κώστας να δει τι ακριβώς θέλουμε να δούμε.
Επίσης, τώρα που είναι βράδυ, βγάλε τις ταΐστρες, καθάρισε καλά το υπόστρωμα του κλουβιού αύριο το πρωί, και βάλε μία ταΐστρα με σπόρους μόνο, σε συγκεκριμένη θέση, κι έπειτα κατά το μεσημέρι - απόγευμα κοίταξε μέσα στην ταΐστρα και κάτω από αυτήν να δεις πόσα περίπου σπόρια έχει ανοίξει το πουλάκι (πόσα φλούδια έχει, και δεν εννοώ να τα μετρήσεις, αλλά να δεις αν είναι τόσα λίγα όσο μας είπες σε προηγούμενο μήνυμα, διότι μου φάνηκαν πολύ λίγα)
 
Κοιτα καρινιασμα δεν εχει κ πολυ αλλα παει να κανει σχετικα ζοηρω ειναι απλα συνεχεια ξινετε κ το εχω καθαρο το πουλι το προσεχω το καθαριζω συχνα το κλουβι δεν μπορω να καταλαβω τι το ενοχλη κ κανει ετσι κριμα το βλεπω να ταλαιπωριτε δεν θελω να το χασω! Τωρα που είναι νωρίς επειδη στελνω απο ταμπλετ δεν εχω υπολογιστή δεν στελνη φωτογραφιες τωρα που το κιταξα
 
Από την στιγμή που έβαλες Pulmosan δεν τον αγγίζουν τα παράσιτα, ακόμα και αν αρχίσει να βρέχει με αυτά.

Έχεις τεράστιο διατροφικό ζήτημα και απορώ πως ζει το πουλάκι.
 
Κοιτα καρινιασμα δεν εχει κ πολυ αλλα παει να κανει σχετικα ζοηρω ειναι απλα συνεχεια ξινετε
Μήπως κάνουμε λάθος με το να θεωρούμε αυτό το ξύσιμο ως απαραίτητα κακό και προϊόν κάποιας "νόσου" ή παρασιτικής επίθεσης;
Μήπως απλά βγάζει λίγα νέα πούπουλα στην περιοχή του κεφαλιού και του προκαλούν κνησμό?
Μήπως θα έπρεπε πρώτα να μας ανεβάσεις Kostas avlonitis μια κοντινή φωτογραφία του πουλιού με τα σημεία που "ξύνει" μπας και δούμε κάτι πολύ πιο απλό?

Μονο αυγο τρωει κ μηλο κ μαρούλι κ σπορους πολυ λίγους
Κόβεις από αύριο τα τρία πρώτα και για μια βδομάδα αφήνεις μόνο τους σπόρους.
Η βασική τροφή των πουλιών είναι η σπόροι..
Τα υπόλοιπα είναι extra και ως τέτοια μπορεί να τα στερηθεί για μερικές βδομάδες.
 
Μονο αυγο τρωει κ μηλο κ μαρούλι κ σπορους πολυ λίγους οπος ειπα αυτο απορω κ εγω μιπως να το παω σε εναν γιατρο να ξεμπερδέψω τα εχω δοκιμαση ολα
Με τι συχνότητα δίνεις αυγό, μήλο, μαρούλι;
Πάρε συσκευασμένη τροφή, κλειστή και μην ξαναπάς στο petshop που σου πούλησε ένα σωρό πράγματα.
Πήγαινε και σε γιατρό για μύκητες.
Αν έτρωγε έτσι όπως περιγράφεις, εμείς δεν μπορούμε να προσφέρουμε σαν βοήθεια τίποτα.
 
Μήπως κάνουμε λάθος με το να θεωρούμε αυτό το ξύσιμο ως απαραίτητα κακό και προϊόν κάποιας "νόσου" ή παρασιτικής επίθεσης;
Μήπως απλά βγάζει λίγα νέα πούπουλα στην περιοχή του κεφαλιού και του προκαλούν κνησμό?
Μήπως θα έπρεπε πρώτα να μας ανεβάσεις Kostas avlonitis μια κοντινή φωτογραφία του πουλιού με τα σημεία που "ξύνει" μπας και δούμε κάτι πολύ πιο απλό?


Κόβεις από αύριο τα τρία πρώτα και για μια βδομάδα αφήνεις μόνο τους σπόρους.
Η βασική τροφή των πουλιών είναι η σπόροι..
Τα υπόλοιπα είναι extra και ως τέτοια μπορεί να τα στερηθεί για μερικές βδομάδες.
To eχω κάνει κ αυτο κ παει στους σπορους κ κοιταει σαν χαζο μεχρη να σποφασιση πιον θα φαει κ συνιθως τρωη. Κατι στρογγυλόυς κοκινη που ειναι δεν τα ξερω κ καλα

Με τι συχνότητα δίνεις αυγό, μήλο, μαρούλι;
Πάρε συσκευασμένη τροφή, κλειστή και μην ξαναπάς στο petshop που σου πούλησε ένα σωρό πράγματα.
Πήγαινε και σε γιατρό για μύκητες.
Αν έτρωγε έτσι όπως περιγράφεις, εμείς δεν μπορούμε να προσφέρουμε σαν βοήθεια τίποτα.
Δυο φορές την εβδομάδα μια εβαζα μαρούλι κ μια φορά αυγο! Μεσ στην βδομάδα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μήπως θα έπρεπε πρώτα να μας ανεβάσεις Kostas avlonitis μια κοντινή φωτογραφία του πουλιού με τα σημεία που "ξύνει" μπας και δούμε κάτι πολύ πιο απλό?
Θα προσπαθήσω παιδια να στηλω κ φωτογραφίες να δειτε το πουλι επειδη ειμαι καινούργιος στην σελιδα δεν ξερω να την χρισιμοπιο καλα ευχαριστώ παντος για το χρονο σας που ασχολιθηκατε!

Ακολούθησε αν θέλεις αυτό που σου γράφω για μια τουλάχιστο βδομάδα και βλέπουμε μετά...
Θατα κανω φιλε μου κ αυτα που μου λες οκ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παιδιά, λέω να μην κόψει ακόμα καμία από τις τροφές που δίνει, μέχρι να δούμε φωτογραφίες, διότι κι αν το πουλάκι δεν έχει τη "δύναμη" να ανοίξει σπόρους; και κόβοντάς του το αυγό και ό,τι άλλο μαλακό του δίνει, τα τινάξει; Ας δούμε πρώτα τι γίνεται κι έπειτα. Θα ξέρουμε τι να του προτείνουμε.

Kostas avlonitis , ναι, συμφωνώ πλήρως με την ιδέα σου να πας σε γιατρό εξειδικευμένο σε πτηνά. Πες μας που μένεις, σε ποια περιοχή δηλαδή, για να σε κατευθύνουμε ανάλογα. Και πήγαινε άμεσα, ακόμα και αύριο το πρωί.
 
Back
Top