Ασθένειες Καναρίνι που κελαηδά υπάρχει περίπτωση να ασθενεί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Δε ξέρω, νομίζω ότι έχω γίνει παρανοϊκός πλέον. Διακρίνετε κάτι στην κοιλίτσα του; Νομίζω ότι στη δική του και στου αδερφού του βλέπω τα εντεράκια λίγο ερεθισμένα. Επίσης αυτός είναι λίγο πιο αδύνατος από τον άλλο, αλλά πάντα έτσι ήτανε.

20150428_164537.webp 20150428_164552.webp 20150428_164555.webp 20150428_164607.webp

Η πιο βασική μου ερώτηση είναι, καναρίνι που κελαηδάει με φουλ ένταση στη φωνή του, υπάρχει περίπτωση να ασθενεί;

ΥΓ. Δε μπόρεσα να βγάλω καλύτερες, έχει υπερβολικά πολλά πούπουλα στην κοιλιά και έχω μόνο 2 χέρια.
 
Η πιο βασική μου ερώτηση είναι, καναρίνι που κελαηδάει με φουλ ένταση στη φωνή του, υπάρχει περίπτωση να ασθενεί;
Όσοι οργανισμοί είναι άρρωστοι είναι μαζεμένοι και δεν έχουν καμία "χαρά" για να την εκφράσουν με οποιοδήποτε τρόπο.
Καλά καλά δεν έχουν όρεξη ούτε για φαγητό...
Αν λοιπόν ο φίλος σου τραγουδάει και τρώει κανονικά... Τότε κακώς τον πιάνεις και κακώς τον πιέζεις περισσότερο...
Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο κακό μπορούμε να κάνουμε άσχετα αν στοχεύουμε σε καλό...
Φρονώ πως είναι λίγο πιο "στεγνός" αλλά πάλι μπορεί και να κάνω λάθος...
Καλή διατροφή, καλή καθαριότητα... και όσο λιγότερες "επαφές" μπορούμε..
 
Slim... Οχι πολλα λιπια 😉 Αμα το πουλακι ειναι και κινητικο ειναι λογικο να εχει. Γραμμωσεις!
 
Και οι δύο τους είναι slim. Γενικά είναι τα καμάρια μου, γιαυτό φοβάμαι μη μου πάθουν κάτι. Το όλο θέμα προέκυψε γιατί περιθάλπω μια άρρωστη καρδερίνα και φοβάμαι μήπως μου τους κολλήσει.
 
Όχι βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους, απλά πέρασαν κάποιες μέρες μαζί όταν τα έβγαζα έξω να χαρούν τον ήλιο. Βέβαια η καρδερίνα ήταν κρεμασμένη σε αρκετά μεγάλη απόσταση από αυτά.
 
Ενταξει εφοσον το εχεις σε αποσταση ασφαλειας δεν εχεις λογο να φοβασαι!
 
Τα πουλάκια μου φαίνονται μια χαρά. Όσο για το αν κελαηδαει ένα αρρωστο καναρινι; Τα πουλιά προσπαθούν να κρύψουν την ασθένεια τους και αν δεν είναι αρκετά άρρωστα μπορεί να καλαηδανε. Οταν σταματήσουν το τραγούδι συνήθως η κατάσταση της υγείας τους είναι αρκετά σοβαρή.
 
Ίσως επειδή δεν έχουν καθόλου λίπος στην κοιλιά τους να διαγράφονται φλέβες και όργανα και να τα πέρασα για μαύρα έντερα.
 
Όχι βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους, απλά πέρασαν κάποιες μέρες μαζί όταν τα έβγαζα έξω να χαρούν τον ήλιο. Βέβαια η καρδερίνα ήταν κρεμασμένη σε αρκετά μεγάλη απόσταση από αυτά.
Τα μεσά εξω στα πουλάκια δεν είναι και Πόλυ καλο
 
Διακυμανσεις ~3-4 βαθμων και ανω, καθως και ρευματα αερα πειραζουν τα πουλια. Και εγω τις 2 τελευταιες μερες τα εβγαλα εξω που δεν φυσαγε και ειχε ζεστη να κανουν μπανιο. Δεν ξερω αν ειναι σωστο, παντως ειχε σιγουρα ιδια θερμοκρασια με το σπιτι.
 
Θέλω τη γνώμη σας. Οι κουτσουλιές είναι του υποφαινόμενου. Σας φαίνονται φυσιολογικές; Έχει κάνα 3-4 μέρες που νομίζω ότι είναι πιο υγρές, αλλά δεν μοιάζει να κάνει διάρροια. 20150511_204602.webp 20150511_204611.webp
 
Όχι μόνο σπόρους τρώει. Επίσης φαίνονται έτσι μαζεμένες γιατί είναι κάτω από το κλαδάκι.
 
Σήμερα τα πράγματα ήταν αρκετά πιο στεγνά, αλλά σε μερικές κουτσουλιές βλέπω φυσαλίδες.
 
Να και οι φωτογραφίες, τραβηγμένες την ίδια ώρα με εχθές. 20150512_203954.webp 20150512_203959.webp

Να σημειώσω ότι το χαρτί είναι το ίδιο, οπότε κάτω έχει χθεσινά υπολείμματα.

Μέχρι τις 5 το απόγευμα που ήταν έξω στον ήλιο δεν είχε υγρασία, αυτά είναι απογευματινά. Είναι μεν υγρά αλλά νομίζω όχι σαν εχθές.
 
Back
Top