Ασθένειες Καναρίνι που κελαηδά υπάρχει περίπτωση να ασθενεί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν δεις την ώρα του κάθε post θα καταλάβεις. Το μεσημέρι είδα στεγνές κουτσουλιές με φουσκάλες που δεν τις έβγαλα φώτο, τώρα γύρισα από τη δουλεία και έβγαλα αυτές. Υγρές μεν, αλλά όχι όπως οι χθεσινές.
 
Ειναι λιγο καλυτερες ομως απο τις χτεσινες σωστα; Υγρες μεν, λιγοτερο διαλυμενες δε.
 
Προτείνω και εγώ να δούμε αύριο τις κουτσουλιές και βλέπουμε.
Είναι λίγο καλύτερες από εχθές.
 
Μου φαίνεται σαν να έχει διάρροια. Του έχεις βάλει μπανιέρα; Μήπως το έχεις σε ρεύματα; Όπως και να έχει ενημέρωσε μας. Και ίσως βοηθούσε μια φώτο κοιλιάς.
 
Ούτε μπανιέρα ούτε ρεύματα. Τα υγρά άρχισαν από την παρασκευή που άλλαξε ο καιρός και ξανάγινε βροχερός, τα πουλιά ήταν σε εσωτερικό χώρο όμως. Η άλλη αλλαγή που έκανα ήταν στην διάταξη της προστατευτικής κλούβας οπότε και αλλαγής θέσεων των κλουβιών μέσα σε αυτή.

Γιατί διάρροια όμως; Στις χθεσινές φωτογραφίες το τμήμα των κοπράνων είναι καλοσχηματισμένο.
 
Ίσως είναι στη φαντασία μου αλλά νομίζω πλέον ότι οι υγρές κουτσουλιές εμφανίζονται όταν ο αρσενικός έρχεται σε οπτική επαφή με τις κανάρες που είναι σε οίστρο. Όταν περνάει αρκετές ώρες σε άλλο χώρο οι κουτσουλιές στρώνουν.
 
Οταν θελεις να παρατηρησεις τις κουτσουλιες αλλα και να τις φωτογραφισεις, καλο ειναι να προτιμας λευκη κολλα Α4 για να ειναι πιο ξεκαθαρη η εικονα τους.
 
Back
Top