Ασθένειες Καναρίνι σηκώνει συνέχεια το πόδι του

stamos_g

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουν 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Μόλις έκανα εγγραφή στην παρέα σας. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Ένα καναρίνι 1 έτους σηκώνει συνέχεια το ένα πόδι σα να πονάει. Είναι ελαφρά κόκκινα και τα δυο του πόδια και σν να είναι διάφανα και φαίνονται τα αγγεία. Έχει και λίγη υπερκεράτωση στα πόδια. Μου είπαν να βάλω 3 φορές τη βδομάδα Betadine με βαζελίνη ή μια φορά τη μέρα Epithol. Eυχαρστώ.:)
 
Προφανώς το καναρίνι σου αντιμετωπίζει προβλήματα διαφορετικής αιτιολογίας. Η υπερκεράτωση των ποδιών είναι το ένα πρόβλημα και ήδη γνωρίζεις για τη φαρμακευτική αγωγή που πρέπει ν' ακολουθηθεί.
Η υπεραιμία και το ανασήκωμα του ποδιού, συνήθως, οφείλεται σε υπερβολική κατανάλωση και για μακρά περίοδο πρωτεϊνούχων τροφών, όπως το αυγό. Οπότε, παράλληλα με την αγωγή για την υπερκεράτωση θα πρέπει να μειώσεις στο ελάχιστο δυνατό την κατανάλωση πρωτεΐνης από το καναρινάκι σου.
 
Εγω παλι εχω ενα καναρινι που καθετε συνεχεια στο ενα ποδι χωρις να εχει καποιο προβλημα. Μαλλον του αρεσει.
 
Το εχω τσεκαρει δεν εχει λιπος. Απλα απο τοτε που το πηρα (5 χρονια) καθετε συνεχεια στο ενα ποδι.

Μαλλον την εχει δει πελαργος.
 
Το σήκωμα του ποδιού είναι χαρακτηριστικό συμφωνώ και εγώ υπερβολικής λήψης πρωτεινών-βιταμινών. Κόψε το αυγό άμεσα αλλιώς κλάψε το πουλάκι.
Καλως ήρθες στην παρέα μας.
Νίκος Νιανιόπουλος
ΑΛ 114
 
Το σήκωμα του ποδιού μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους εκτός από την υπερβολική αυγοτροφή; Εννοώ αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο πόδι.
Εμένα μετά από θεραπεία για ακάρεα μερικές φορές το βλέπω να κάθεται στο κλαδί ψηλά να φουσκώνει και να σηκώνει το πόδι.
Τις τελευταίες 3 εβδομάδες του δίνω 3 φορές την εβδομάδα mutavit 2 φορές calcilux και 2 αυγοτροφή ενώ 2 πρασινάδα.
 
Το ιδιο μου κανει μια καναρα. Σημερα ειδα το ενα ποδι κατα κοκκινο. Ειναι ζευγαρωμενη με καρδερινα και εχει μικρο που μεγαλωνει. Πως να της κοψω το αυγο;
 
καλως ορισες.
Το ιδιο μου κανει μια καναρα. Σημερα ειδα το ενα ποδι κατα κοκκινο. Ειναι ζευγαρωμενη με καρδερινα και εχει μικρο που μεγαλωνει. Πως να της κοψω το αυγο;
(οσο αναφορα το προβλημα σου) μήπως η καναρα καθεται ακόμα πάνω απότ ο μικρό?
 
Το ιδιο μου κανει μια καναρα. Σημερα ειδα το ενα ποδι κατα κοκκινο. Ειναι ζευγαρωμενη με καρδερινα και εχει μικρο που μεγαλωνει. Πως να της κοψω το αυγο;

Σιγά-σιγά, μή μπερδεύεις τα πράγματα. Ο Νίκος παραπάνω έδωσε απάντηση
για την περίπτωση που το συνεχές τάισμα προτεινών(αυγό) δημιούργεισε
πρόβλημα στο συκώτι ή στο πάγκρεας και πόνο, που αναγκάζει το πουλί να μαζεύει το πόδι.
Σ' αυτήν την περίπτωση το ίδιο το πόδι δεν έχει τίποτα.
Αν εσύ βλέπεις κάποιο ερεθισμό στο πόδι της κανάρας σου, είναι μάλλον απο
εξωτερικά παράσιτα, άκαρη των ποδιών, που με μια περιποίηση με epithol
συνήθως πάει καλά.
 
Το σήκωμα του ποδιού μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους εκτός από την υπερβολική αυγοτροφή; Εννοώ αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο πόδι.
Εμένα μετά από θεραπεία για ακάρεα μερικές φορές το βλέπω να κάθεται στο κλαδί ψηλά να φουσκώνει και να σηκώνει το πόδι.
Τις τελευταίες 3 εβδομάδες του δίνω 3 φορές την εβδομάδα mutavit 2 φορές calcilux και 2 αυγοτροφή ενώ 2 πρασινάδα.

-Θάνο, ένας ασφαλής τρόπος να έχεις ένα πρώτο συμπέρασμα,
είναι να δείς την κοιλιά του πουλιού. Εκει θα δείς αν υπάρχει λίπος ή αν είναι αδύνατο.
Ακόμη μπορείς να διακρήνεις το χρώμα των οργάνων(συκώτι).
Το υγειές χρώμα είναι το ροδαλό.
Το πολύ σκούρο (μαύρο) σημαίνει πρόβλημα.
Κάνεις θεραπεία για άκαρι της τραχείας; Pulmosan;
Για την παροχή των πρόσθετων 3 φορές εβδομαδιαία,
υπάρχει κάποιος λόγος;
 
Κάνεις θεραπεία για άκαρι της τραχείας; Pulmosan;
Για την παροχή των πρόσθετων 3 φορές εβδομαδιαία,
υπάρχει κάποιος λόγος;
Το Pulmosan δεν τράβηξε και τώρα δοκιμάζω με το άλλο σκεύασμα στο νερό.
Έχει full πτερόροια γι αυτό ακολουθώ το πρόγραμμα της orlux.
 
Εμένα μετά από θεραπεία για ακάρεα μερικές φορές το βλέπω να κάθεται στο κλαδί ψηλά να φουσκώνει και να σηκώνει το πόδι.

Είναι μια συμπεριφορά που την έχω παρατηρήσει κι' εγώ
επανηλλημένα κατα τις πρώτες μέρες χωρήγησης του Pulmosan.

To vetermec δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν έχω γνώμη.
 
Back
Top