Ασθένειες Καναρίνι σηκώνει συνέχεια το πόδι του

Η υπεραιμία και το ανασήκωμα του ποδιού, συνήθως, οφείλεται σε υπερβολική κατανάλωση και για μακρά περίοδο πρωτεϊνούχων τροφών, όπως το αυγό.

Δηλαδή τα συμπτώματα αυτά παρουσιάζονται με μεγαλύτερη συχνότητα μετά από περιόδους αναπαραγωγής; [όπου υποχρεωτικά έχουμε χορηγήσει στα πουλιά πρωτεϊνούχες τροφές]

Αν αυτό ισχύει πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε;
 
Δηλαδή τα συμπτώματα αυτά παρουσιάζονται με μεγαλύτερη συχνότητα μετά από περιόδους αναπαραγωγής; [όπου υποχρεωτικά έχουμε χορηγήσει στα πουλιά πρωτεϊνούχες τροφές]

Αν αυτό ισχύει πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε;
Δεν είναι απαραίτητο, θα πρέπει να υπάρχει προδιάθεση. Η υπέρ πρόσληψη πρωτεΐνης επιβαρύνει την κατάσταση. Δε σημαίνει ότι μετά το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου θα εμφανίσουν πρόβλημα όλα τα πουλιά. Προσωπικά πιστεύω πως στις περιπτώσεις που το πρόβλημα είναι ήδη γνωστό, δε θα πρέπει να ταλαιπωρούμε τα πουλιά εφαρμόζοντας μια ενισχυμένη διατροφή προκειμένου να τα βάλουμε σε αναπαραγωγή. Θα πρέπει να αποφεύγουμε την αναπαραγωγή.
 
Και εμένα κάθεται στο ένα ποδαράκι. Είναι αρσενικό. Δεν του έχω βάλει αυγό. Τρώει την κελαιδινη του κ του βάζω κανένα φρουτάκι. Αυγό έχει πολύ καιρό να φάει.
 
@gripapata τι τροφή μπορούμε ν δώσουμε που να μην έχει πολύ πρωτεΐνη? Και ο μικρός μου έχει ακριβώς το ίδιο το πρόβλημα με τ ποδαράκια του..
 
Ναι το είδα, ο μικρός μου όμως τώρα έχει αυτά τ σημάδια. Διάβασα τις απαντήσεις. Απλώς θα ήθελα να μάθω πέρα από αυγοτροφη τι άλλο να μην του δίνω που έχει πρωτεΐνη?
 
Ναι το είδα, ο μικρός μου όμως τώρα έχει αυτά τ σημάδια. Διάβασα τις απαντήσεις. Απλώς θα ήθελα να μάθω πέρα από αυγοτροφη τι άλλο να μην του δίνω που έχει πρωτεΐνη?
Μην μπερδεύεις τις περιπτώσεις. Το δικό σου πουλάκι σηκώνει το πόδι επειδή έχει πρόβλημα στο πόδι. Η πρωτεΐνη μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στον οργανισμό αλλά μόνο εφόσον η πρόσληψη της είναι υπερβολική ή υπάρχει πρόβλημα στον μεταβολισμό της. Τότε μπορεί να σηκώνει το πόδι επειδή πονάει η κοιλιά, μόνο που τότε βέβαια το πόδι έχει φυσιολογική εικόνα και όχι υπερκεράτωση.

Σχετικά με το δικό σου καναρίνι σου απαντώ εδώ https://community.petbirds.gr/threa...-πόδια-του-καναρινιού-μου.47543/#post-2532735
 
Back
Top