Ασθένειες Καναρίνι σπαρταράει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mike_pli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mike_pli

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπερα.
Το καναρινι μου πριν απο 2-3 μηνες ειχε βγαλει φουσκαλες στα ποδια του και στην μυτη με αιμα οπως επισης και ογκο μεγαλο στο στηθος απο εγκλειστα φτερα. Οπως ειχα αναφερει και σε ενα αλλο θεμα μου γι αυτο δεν το δεχτικε κανεις κτηνιατρος της περιοχης μου και ετσι αναγκαστικα να κανω οτι μπορω με συμβουβες απο το forum και ετσι το θεραπευσα το ποδι του και την μητη του, και το αφαιρεσα και τον ογκο με λαπαροσκοπικη τομη. Ειχε κανονικα αντιβιωση βιταμινες ιωδιο ετσι η πληγη αυτη επουλωθικε και αρχισε μαλιστα να βγαζει και φτερα. Το καναρινη μεσα σε περιπου 2 βδομαδες εγικα καλα. Ολη την διαρκεια που που τα επαθε αυτα ειχε σταματησει να κελαηδαει εντελως και εκανε ενα απλο ηχο οπως τα σπουργητια. Κατα τα αλλα ζωηρεψε πολυ ηταν μια χαρα εκανε μπανιο ετρωγε χαιροταν ολα κανονικα οπως παλια.
Σημερα το πρωι εβαλα στο κινητο μου ενα ηχο απο κελαηδημα καναρινιου,( παλιοτερα οταν τον ακουγε αρχιζε και αυτο να κελαηδαει και να φουντωνει), με σκοπο μηπως ξεκινησει σιγα σιγα και παλι να κελαηδαει αφου πλεον εχει περαει αρκετος καιρος απο τοτε που θεραπειτικαν ολα. Μολις ομως το ακουσε αυτο εκανε ενα παραξενο ηχο σαν τριξιμο αρχισε να τρικλιζει σαν μεθυσμενο τεντονοταν και αρχισε να κλεινει το ενα ματι μεχρι που επεσε κατω κανοντας κατι τριχιματα και ανοιγοκλεινει το στομα τρεμει ολοκληρο σαν να σπαρταραει γυρισε αναποδα μεσα στο κλουβι του σαν να κοντευει να ψωφησει.☹
Εχω ανησυχησει παρα πολυ το λυπαμαι να το βλεπω ετσι υποφερει και δεν χερω τι μπορει να ειναι. Ολο το πρωι ηταν κανονικο μεσα στην ορεξη και ξαφνικά μεσα σε 1 λεπτο επαθε αυτο...
 
PetBirds Forums - Αποτελέσματα Αναζήτησης ☹

εδω θα βρεις την απαντηση. Δυστυχως το πουλακι ή εγκεφαλικο επαθε ή twirling . Δωσε συμπληρωμα με εξτρα βιταμινη ε αλλα δεν ξερω αν καταφερεις κατι. Μην βαζεις μπανιο με αρκετο νερο και να εισαι παντοτε μπροστα οσο θα εχεις το μπανιο στο κλουβι. Κινδυνευει απο πνιγμο. Ετσι συνηθως καταληγουν☹
 
απο κτηνιατρους εχω ξανα την ιδια απαντηση δεν ασχολουμαστε με καναρινια.. καθομαι και το βλεπω μοιαζει σαν να πνιγεται ακι δεν μπορει να παρει ανασα σαν να μπικε κατι στο λαιμο του το βαζω κοντα στο αυτι και ακουγεται η ανασα του σαν να κανει τριξιματα. και εχει σαλια στο ραμφος
 
jk21 ευχαριστω για την βοηθεια. απο οτι βλεπω ειναι αυτο που ειπες.. λενε οτι χρειαζεται βιταμινη Ε και σεληνιο τετοια αμφιβαλω αν βρω στο μερος μου εχω μια αλλη πολυβιταμινη RAFF Vigorina plus το εδινα και απο παλια τετοιο το απογεμα θα παω και σε pet shop να ζητησω μηπως βρω τετοιες βιταμινες..
 
Στα περισσοτερα πετ θα βρεις το olevita της Tafarm. Πιστευω και ο κτηνιατρος εχει κατι αντιστοιχο να σου δωσει. Επειδη σιγουρα το πουλι λογω της αδυναμιας δε θα τρωει και δε θα πινει βαλε την τροφη στον πατο του κλουβιου σε μπανιερα ωστε να μπορει να φαει αν φαει. Το οποιοδηποτε συμπληρωμα και να παρεις φροντισε να ειναι υγρης μορφης και να το δωσεις απευθειας στο στωμα
 
ετσι εκανα. το εδςσα λιγο απο την πολυβιταμινη στο στομα του αλλα απο οτι βλεπω αμφιβαλω αν ηπιε καθολου συνεχεια τιναζει το κεφαλι του και τρεχουν σαλια.. εβαλα την τροφη κατω οπως και νερο μεσα σε καπακι απο μπουκαλι ωστε να μην πεσει και πνιγει. Οπως το βλεπω δειχνει να μην αντιδραει στο τι γινεται γυρω του σαν αν μην βλεπει...

Αυτο το πραμα το επαθε επειδη του εβαλα να ακουσει αυτον τον ηχο ☹η ετυχε ετσι;
 
ψαξε για την περιπτωση αυτη βιταμινη με εξτρα Ε και σεληνιο. Αυτην που σου ειπε ο θοδωρης την φερνουν και τα πετσοπ της επαρχιας.


αν αυτο που εκανες, το εκανες απο αποσταση μεγαλυτερη του μετρου δεν εχει καμμια σχεση.Αν ηταν κοντινη κατω απο μισο τοτε δεν μπορω να πω με σιγουρια τι κανει ακι τι δεν κανει αυτο το κ... Πραμα που λεγεται κινητο.αν ειναι twirling σιγουρα δεν εχει σχεση , γιατι ειναι νοσος. Αν ειναι εγκεφαλικο δεν μπορω να αποτρεψω την περιπτωση το πουλακι να τρομαξε. Εκανες ομως κατι που πολλοι κανουν. Εγω τους βαζω cd που εχω φτιαξει αλλα δεν επαθε κανενα τιποτα. Εκτος αν ηταν καποιος ισχυρος ξαφνικος ηχος.
 
Αυτο με το κινητο το εκανα και απο πολυ παλια και οποτε το ακουγε αρχιζε και αυτο να κελαηδαει και να φουντωνει. αυτην την φορα το εκανα σε αποσταση περιπου 2 μετρων και ο ηχος στο κινητο ηταν μονο 3 μπαρεσ απο τις 10 της εντασης και μαλιστα εγω βρισκομουν μεσα στο σπιτι ενω αυτο στο παραθυρο εξω. και αλλη φορα το προσπαθησα ετσι η και να του μιλαω να το βαζω μουσικη απο τοτε που σταματησε να κελαηδαει απο ολα αυτα που ειχε παθει με την υγεια του αλλα δεν εκανε τπτ.. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει η αν πραγματικα τρομαξε αυτην την φορα.. ελπιζω να καταφερω να το κανω καλα...
 
πλεον βλεπω εχει κατσει κατω. το κεφαλι του δεν το γυριζει οπως στα αρθρα που ειδα οτι γυριζουν αναποδα τα κεφαλια, ειναι κανονικο. Απλα κανει σαν να εχει λοξιγκα, σαν να εχει καποιο τικ και κουνιεται παντα με την ιδια επεναλαμβανομενη κινηση..
 
ξεχασε το κινητο, δεν εχει σχεση. Ετυχε η στιγη. Αν δεν εχει γυρισει καθολου το κεφαλι ισως να μην ειναι twirling. Ισως εγκεφαλικο, ακομη και λοιμωξη του ακουστικου πορου με μικροβιο.θελει γιατρο!
 
το κεφαλι του δεν εχει γυρισει καθολου ειναι μια χαρα πλεον σταματησε να κανει τριξιματα εδω και 5 ωρες. απο οτι βλεπω το ενα του ματι ειναι μισανοιχτο και συνεχιζει να εχει αυτο το τικ μπρος- πισω. Γενικα ειναι λιγο πιο ηρεμο. Οταν κανω κινησεις διπλα του δεν τις αντιλαμβανεται ευκολα για να αντιδρασει. Γιατρο δυστυχως ρωτησα και δεν το δεχτικαν απο την αρχη που εγινε αυτο το θεμα. Φαγητο δεν μπορει να φαει καθολου, το μονο που καταφερα ειναι να του δωσω λιγο νερο με βιταμινες αλλα και παλι πολυ λιγο. Φαρμακο με βιταμινη Ε και σελληνιο επισης δεν καταφερα να βρω, αυριο θα επιχηρησω να παω να δω απο παραγγελια μηπως εφεραν τπτ, προσ το παρον βρικα στο φορουμ καπου που ελεγαν για ασπιρινη οταν παθει εκγεφαλικο και προσπαθισα να του δωσω αλλα και αυτο αμφιβαλω αν ηπιε εστω και λιγο...
 
Κοιτα τωρα τι γινεται, σε μια πολη οπως πχ το Κιλκις να μην βρισκεις εναν γιατρο και αυτο που βρισκεις να μην το δεχεται!
 
Για την ακριβεια δεν βρισκομαι μεσα στην πολη του Κιλκις αλλα σε αλλο χωριο 35 χιλιομερτα μακρυα. (πιο κοντα ειναι να παω στην Προην Γιουγκοσλαβικη Δημοκρατια παρα στο Κιλκις)Πιρα 2 γιατρους τηλεφωνο και οι 2 το ιδιο μου ειπαν δεν το δεχτικαν καν. Το ιδιο ακριβως ειχε συμβει και παλιοτερα οταν το καναρινι μου εβγαλε ογκο απο εγκλειστα φτερα οπως επησεις και μεγαλες φουσκαλες με αιμα στα ποδια και στο ραμφος. Ολα αυτα μονος μου καταφερα τα θεραπευσα με την βοηθεια και πληροφοριες απο το φορουμ εδω. Και τοτε κανεις δεν το ειχε δεχτει.
 
σας ακουω πολλες φορες να μιλατε για κτηνιατρους για πτηνιατρους. Μπορει να μου πει καποιος αν του εσωσε κανανα πουλι κανενας απο αυτους; Εγω οσες φορες ρωτησα κτηνιατρο δεν ειχα και μεγαλη βοηθεια την προηγουμηνη εβδομαδα μαλιστα εχασα και 5 πουλια απο ενα φαρμακο που μου προτειναν
 
Αρη δεν ξερω τι γινεται ισως φταιει οτι δεν εχουμε πολλους εξειδικευμενους κτηνιατρους και οσοι ειναι, βρισκονται μονο στις μεγαλες πολεις. Σαν φοιτητης ηλεκτρολογος μηχανικος κ μηχανικος Η/Υ που ειμαι απο συζητησεις φοιτητων γνωστων μου απο την κτηνιατρικη αυτο που ακουω συνηθως ειναι το πως θα τελειωσουν την σχολη και να πανε καπου να ανοιξουν ενα ιατρειο κοντα σε μοναδες με ζωα ωστε να εχουν κερδη, πολοι λιγοι ειναι αυτοι που θα σκεφτουν ενα μεταπτυχιακο και εξειδικευση. Και εκτος αυτου ακουσα αρκετες φορες να λενε για ζωακια(φωκιες ελεφαντακια κτλ) απο ζωλογικους κηπους η τσιρκο που τα πανε εκει οταν αρρωσταινουν και κατα ενα περιεργο τροπο ολα τους καταληγουν στο νεκροτομειο για μαθημα.
 
το πουλακι του φιλου εχει ταλαιπωρηθει ηδη στο προσφατο παρελθον απο κυστες και ευλογια με ογκιδια σε διαφορα σημεια και λοιμωξη στο ματι.ηταν ηδη εξασθενημενο. Τωρα παρουσιαζει κατι που δεν ειναι ξεκαθαρο απο τις διευκρινιστικες περιγραφες του οπως νομιζα στην αρχη(για twirling). Ετσι νοιωθω οτι για την περιπτωση δεν εχω αποψη, οπως πιστευω δεν θαχουν και αρκετοι αλλοι (μακαρι να υπαρχουν) για να μην την δηλωσουν μεχρι τωρα. Οταν δεν ξερω κατι λογικο ειναι να προτεινω αν οχι τον "ειδικο" καποιον σιγουρα πιο ειδικο απο μενα. Αυτος ειναι καποιος κτηνιατρος αν οχι πτηνιατρος. Δυστυχως τα μεγαλυτερα ζωα, καθως και αυτα που τρωμε ειναι αυτα που τους εξασφαλιζουν το μεροκαματο γιαυτο επιλεγουν να ειδικευονται σε κεινους τους τομεις. Εκτος αν καποιος εχει αδυναμια προσωπικη στα πτηνα συντροφιας και θελησει να εξειδικευθει.Αρη εσυ αν ησουν πατερας ενος φοιτητη κτηνιατρικης σε ποιο τομεα θα προσπαθουσες να τον επηρεασεις να ακολουθησει; Γραφεις : μου προτειναν. Γιατι δεν γραφεις μου δωσανε; οι γιατροι οταν εξεταζουν "δινουνε "δεν προτεινουνε. Προτεινουνε οταν η επικοινωνια δεν ειναι αμεση πχ τηλεφωνικη...

δεν εχω παει ποτε σε κτηνιατρο.

t:mike απο τις Μουριες εισαι;:)
δωσε χαιρετισματα στο Μπελες 😉
 
Θα προσπαθησω οσο μπορεσω να το κανω καλα δεν το αφηνω ετσι αν και απο οτι διαβαζω σε καποια αρθρα στην πρωτη ωρα των συμπτωματων πρεπει να χορηγηθουν αντιθρωμβοτικα. αλλα δεν γνωριζα καν οτι επαθε εγκαφαλικο και για την ακριβεια μου φανικε και παραξενο οτι τα καναρινια παθαινουν τετοιο πραμα. Εγω δυστυχως αργησα πολυ. Του εδωσα ασπιρινη λιγο ισως κανει και αυτη λιγη δουλεια μεχρι να βρω το φαρμακο που πρεπει.Ακομη διαβασα οτι τα καναρινια καθε φορα στην διαρκεια της πτεροροιας ανανεωνουν και τα εκγεφαλικα τους κυτταρα οποτε αν το παμε με λογικη αν ζησει μεχρι τοτε ισως και να καταφερει να επανελθει απο τις ζημιες απο τις θρομβωσεις στον εκγεφαλο.

Δημητρη δεν ειμαι απο Μουριες ειμαι ακριβως απο την αλλη πλευρα Γουμενισσα. Τις ξερω ομως καλα τις Μουριες.
 
σας ακουω πολλες φορες να μιλατε για κτηνιατρους για πτηνιατρους. Μπορει να μου πει καποιος αν του εσωσε κανανα πουλι κανενας απο αυτους; Εγω οσες φορες ρωτησα κτηνιατρο δεν ειχα και μεγαλη βοηθεια την προηγουμηνη εβδομαδα μαλιστα εχασα και 5 πουλια απο ενα φαρμακο που μου προτειναν
συμφωνω, χωρις να θελω να τους καταδικασω ολους, οσα πουλια πηγα σε κτηνιατρο τα εχασα ολα, ακομη και "εξειδικευμενους" ξενους ιατρους. ας κανουμε τον σταυρο μας να ειναι καλα τα πουλια μας και να μην τους χρειαστουμε. μην κατηγορεις τον εαυτο σου κανεις οτι μπορεις, και το γεγονος οτι οτ παλευεις σημαινει πολλα, αυτα τυχαινουν σε ολους.
 
συμφωνω, χωρις να θελω να τους καταδικασω ολους, οσα πουλια πηγα σε κτηνιατρο τα εχασα ολα, ακομη και "εξειδικευμενους" ξενους ιατρους. ας κανουμε τον σταυρο μας να ειναι καλα τα πουλια μας και να μην τους χρειαστουμε. μην κατηγορεις τον εαυτο σου κανεις οτι μπορεις, και το γεγονος οτι οτ παλευεις σημαινει πολλα, αυτα τυχαινουν σε ολους.


Ειναι οντως πολυ δυσκολο να βρεις εστω, καποιον πτηνιατρο ακομα και στην Αθηνα. Παντως εγω μια φορα που χρειαστηκα τον βρηκα απο το αντιστοιχο θεμα στο φορουμ και μαλιστα μου την εσωσε την καναρα μου!
Νομιζω παντως οτι ειναι οπως και με τους γιατρους για μας, ειναι που θα πεσεις...☹
 
Το να μην έχει σπουδάσει κάποιος κάτι, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποκτήσει εφάμιλες γνώσεις ή και περισσότερες από έναν ειδικο. Άλλωστε σε κάποιες χώρες του εξωτερικού, οι επαγγελματικές ενώσεις σε δέχονται ως μέλος αν αποδείξεις με αντίστοιχες εξετάσεις την επάρκεια σου.
Από την άλλη όμως, μην ακρωτηριάζουμε τόσο εύκολα τις ικανότητες ενός καλού επιστημονα. Και μόνο, η γνώση της διαδικασίας και η μέθοδος της διάγνωσης, η ικανότητα επεξήγησης επιπλοκών ή συμπτωμάτων, η γνώση ουσιών και ονομάτων, η διαρκής ενημέρωση τους σε νέα φαρμακευτικά παρασκευάσματα και τόσα άλλα -ειδικά στις ιατρικές επιστήμες- δύσκολα αποκτούνται εμπειρικά. Και το ότι χάνουμε πουλιά τα οποία τα πάμε στους πτηνιάτρους, κατ΄αρχήν οφείλεται ότι τους πάμε άρρωστα πουλιά, προφανώς. Και βέβαια, εφόσον μιλάμε για κτηνίατρους θέλει λίγο προσοχή. Αλλη η φυσιολογία της κατσίκας και άλλη του καναρινιού. Είναι σαν να βάζουμε έναν ναυπηγό μηχανικό να χτίσει σπίτι επειδή είναι μηχανικός και ξέρει από στατική και σχέδιο
 
Back
Top