Ασθένειες Καναρίνι σπαρταράει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mike_pli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Mike η Γουμενισσα ειναι κοντα στην Θεσσαλονικη, γιατι δεν πας το πουλι σε καποιον απο
τους πτηνιατρους που αναφερονται στο φορουμ;
 
βιταμινη Ε και σεληνιο σκευασμα IVASEPT θα το βρεις ευκολα σε κτηνιατριο
 
Σημερα το πρωι το καναρινακι το βρικα νεκρο.☹ Δεν τα καταφερε..
 
Κριμα!
Μακαρι να γινοταν καλα.Αλλα καπου διαβασα οτι ηταν ηδη κουρασμενο.
 
jk21 ο κτηνιατρος μου προτεινανε ενα φαρμακο χωρις να δουνε τα πουλια μου, σιγα μην κατσει κανενας κτηνιατρος να ασχολειθει με τα καναρινια μου, σου δινει ενα φαρμακακι και αντε γεια! Θα μπορουσε να πει ομως οτι δεν ξερει απο πουλια αλλα απο μοσχαρια και γουρουνια και να τελειωσει το θεμα
 
Καλο ταξιδι Τουιτακο... Προσπαθησα ολοκληρο το καλοκαιρι να σε κανω καλα αλλα δεν τα καταφερα...☹ Δεν ξερω αν βοηθησαν ολα αυτα η αυτα ηταν η αιτια για το θανατο...
 
αν η πληγη απο το ογκιδιο της ευλογια ειχε σιγουρα επουλωθει και δεν υπηρξε νεα φλεγμονη, τοτε αν ειχες κανει κατι επικινδυνο (αφαιρεση) αυτο δεν ειχε συνεπειες. Για την προσφατη τροπη δεν ειχες ευθυνη. Για την τελικη καταληξη δεν γνωριζω πιθανη υπερδοσολογια στην ασπιρινη αν ειχε συνεπειες στο γαστρεντερικο του.. Πραγματι η ασπιρινη εχει θρομβολιτικη δραση αλλα η χρηση της χωρις συσταση και δοσολογια ειδικου ειναι μεγαλο ρισκο ☹


ομως να ξερεις, ειτε εγκεφαλικο ειχε, ειτε twirling αργα ή γρηγορα η καταληξη συνηθως ειναι η ιδια. Ισως γλιτωσε και απο καποιο μαρτυριο. ΕΝΑς μονο το ξερει αυτο...

καλο ταξιδι!:eyesss:
 
Η ευλογια στα ποδια στην μητη ειχε θεραπευτει εντελως με την κρεμα που του εκανα μεσα σε 6 μερες. μετα ο ογκος που ειχε ηταν σε μεγεθος καρυδιου τον αφαιρεσα απο μια μικρη τρυπουλα 3mm την περιποιηθικα και αυτη επουλωθικε σχεδον πληρως και μαλιστα σε εκεινο το σημειο αρχισε να βγαζει και καινουρια φτερα. Για περιπου 1 μηνα ειχε αναρωσει μεσα στην ζωντανεια ηταν και ξαφνικά εγινε αυτο σχεδον την ιδια χρονικη στιγμη οταν ακουσε το κελαηδημα απο το κινητο. Απο καποιον που γνωριζει απο καναρινια οταν το ειχε δει μου ειχε πει οτι ηταν μεγαλο σε ηλικια, επισης απο οτι μου ειπε σημερα η αδερφη μου που στην ουσια δικο της ηταν μου ειπε οτι ειχε αρκετο καιρο που το ενα του ματι το ειχε καπως μισανοιχτο μερικες φορες και οτι εκανε μερικα περιεργα με τα ποδια του πανω στο κλαδι σαν να ισορροπουσε με ανοιχτα δαχτυλα που παλια δεν τα εκανε αυτα. Ισως αυτα να ειναι και τα πρωτα συμπτωματα οτι ερχεται το εγκεφαλικο.
Για την ασπιρηνη την αραιωσα μεσα σε ενα καπακι απο μπουκαλι ισα ισα λιγο να παρει το νερο δοσ, γιατι η ασπιρινη δεν δυαλυεται εντελως στο νερο, και απο εκει αυτο δεν μπορουσε να πιει, αμφιβαλω αν καταφερε να πιει 1 γουλια κανονικη.
 
biotril καπως ετσι λεγετε το φαρμακο που εδωσα και μεσα σε 2 μερες τα θερισε τα πουλια
 
αν η χρηση του σκευασματος γινει σωστα, σε σωστη δοσολογια και για νοσο που οφειλεται σε μικροβιο αν δεν σου περασε με αυτο το σκευασμα δεν περναει με κανενα. Αν ομως δεν ειχες να κανει με μικροβιο (δρταστικο το Baytril), ουτε με κοκκιδια (δραστικο το baycox αν τα προλαβει νωρις) αλλα πχ με σκουληκια που ηθελαν px τενιαζιν, δεν φταιει το σκευασμα. Πιθανον να μην επρεπε καν να γινεται χορηγηση των 2 σκευαματων ταυτοχρονα, αλλα δεν ειμαι γιατρος να το πω υπευθυνα. Εκει θα μπορουσε πιθανον να εσφαλε. Αν ομως ηταν κοκκιδια και ηταν ηδη σε προχωρημενη κατασταση δεν φταιει ουτε ο γιατρος ουτε το σκευασμα.
 
Λοιπον εγω θα ηθελα να ευχαριστησω που με βοηθησατε μου εδωσατε πληροφοριες και μου συμπαρασταθηκατε σε ολα οσα εγιναν με το καναρινι μου ακομη και ας μην τα καταφερε.
Εμαθα αρκετα πραματα που δεν γνωριζα για τα καναρινια και την φροντιδα τους απο αυτο το φορουμ, και ελπιζω πλεον να ειμαι πιο ετοιμος στο να μεγαλωσω σωστα καποιο νεο καναρινακι καποια αλλη στιγμη.
 
Back
Top