Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδά μετά από αναπνευστική ασθένεια

Panoulis7

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
56
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα σας παιδια. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω ενα αρσενικο καναρινι περιπου 2,5 χρονων. Πριν λιγους μηνες ειχε ενα προβλημα υγειας. Ειχε καποιο αναπνευστικο προβλημα και απο οτι μου ειπαν ειχε ασθμα. Το πηγα στον κτηνιατρο του εκανε καποιες θεραπειες και του χορηγησε καποια αντιβιωση. Αυτο το προβλημα μειωθηκε και δεν το ακουγα να το κανει παλι. Αρχισε να κελαηδα οχι πολυ βεβαια αλλα κελαηδουσε. Ομως τις τελευταιες εβδομαδες σταματησε να κελαηδα και απο τοτε δεν κανει τπτ. Ειναι ομως ζωηρο, τρωει, πινει. Τι μπορει να συμβαινει; Γιατι δεν κελαηδα; Ισχυει αυτο που λενε οτι αν εχει ασθμα δεν θα κελαηδησει ξανα;
 
Μήπως κάτι τρόμαξε το πουλάκι; Αν είναι υγιές πάντως είναι σημαντικό.
 
Πανούλη γειά σου. Θα σου προτείνω να ξαναγράψεις τις πληροφορίες στο αρχικό σου ποστ, προσθέτοντας συγκεκριμένα στοιχεία.
Θα σου γράψω τι πάνω στο μήνυμά σου:
Καλησπερα σας παιδια. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχω ενα αρσενικο καναρινι περιπου 2,5 χρονων. Πριν λιγους μηνες πότε ξεκίνησε το πρόβλημα ειχε ενα προβλημα υγειας. Ειχε καποιο αναπνευστικο προβλημα και απο οτι μου ειπαν ειχε ασθμα. Το πηγα στον κτηνιατρο ήταν όντως κτηνίατρος και ήταν ειδικευμένος σε πουλιά;του εκανε καποιες θεραπειες τι εννοείς θεραπείες, με τι φάρμακο και του χορηγησε καποια αντιβιωση ποια αντιβίωση, ποια η κάθε δόση, πόσες φορές την ημέρα και ποια η διάρκεια της θεραπείας; . Αυτο το προβλημα μειωθηκε και δεν το ακουγα να το κανει παλι. Αρχισε να κελαηδα οχι πολυ βεβαια αλλα κελαηδουσε. Ομως τις τελευταιες εβδομαδες πόσον καιρό έχει που πάλι δεν κελαηδά; σταματησε να κελαηδα και απο τοτε δεν κανει τπτ. Ειναι ομως ζωηρο, τρωει, πινει. Τι μπορει να συμβαινει; Γιατι δεν κελαηδα; Ισχυει αυτο που λενε οτι αν εχει ασθμα δεν θα κελαηδησει ξανα;
Επίσης πες μας :
Τον χώρο διαμονής του πτηνού, δλδ, σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο; Αν ζει μέσα στο σπίτι, το βγάζεις καθόλου έξω αν έχει καλό καιρό;
Πότε το πουλάκι πέρασε πτερόρροια; Πότε δηλαδή σταμάτησε να χάνει πούπουλα / φτερά;
Όταν αναπνέει τη νύχτα που κοιμάται, αν πας κοντά ακούς κάποιον ήχο ή όχι;
 
Το προβλημα αρχισε να το κανει περιπου τελη Σεπτεμβρη. Το βραδυ βαριανασαινε και εκανε ενα ηχο σαν να μασουλαγε. Το πηγα σε κτηνιατρο οχι πτηνιατρο αλλα ασχολειται με πουλια. Του εκανε δυο ενεσεις, δεν ξερω τι ακριβως, ανα εβδομαδα και μου εδωσε να του κανω μια θεραπεια για μια εβδομαδα το asminine. 6 σταγονες στο νερο του καθε μερα για μια εβδομαδα. Μετα απο αυτο σταματησε να το κανει. Δεν ακουγοταν αυτος ο ηχος για καποιες ημερες. Αρχισε να κελαηδα αλλα οχι συνεχεια. Μετα σταματησε παλι εως τωρα. Το εχω σε εσωτερικο χωρο αλλα οταν εχει καλο καιρο το βγαζω λιγο εξω. Εχει περασει πτεροροια τελη σεπτεμβρη. Μου ειπαν οτι αν εχει ασθμα θα το εχει μονιμα και ισως γιαυτο οφειλεται το οτι δεν κελαηδα. Δεν ξερω τι να πω.
 
Το εχω σε εσωτερικο χωρο αλλα οταν εχει καλο καιρο το βγαζω λιγο εξω.
Και άμα συνεχίσεις να το κάνεις αυτό το πουλάκι θα γίνεται ακόμα χειρότερα...
Το μέσα έξω κάνει κακό στην υγεία τους...η έξω μόνιμα η μέσα... Και στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο μέσα γιατί έχει αυτό το πρόβλημα..
 
Ναι, μην το βγάλεις ξανά έξω. Στη θέση σου θα έπραττα τα ακόλουθα:
  1. Θα συμβουλευόμουν τον γιατρό για το αν υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο πέρα από το asminine που να είναι πιο δραστικό και να πιάνει λοιμώξεις αναπνευστικού ή και κάποιο άλλο αντί του άσθματος φάρμακο αποτελεσματικότερο
  2. Αν όχι, θα επαναλάμβανα τη θεραπεία με το asminine για άλλες τόσες ημέρες και θα έβλεπα πως το πουλάκι πάει.
Παρεπιπτόντως, όταν λες του έκανε δύο ενέσεις, τι εννοείς; Ότι πράγματι με βελόνα τρύπησε το πουλάκι ή ότι του εφάρμοσε με σύριγγα (χωρίς βελόνα) φάρμακο πάνω στο σώμα του πουλιού (όχι τρύπημα δλδ)
 
Ναι, μην το βγάλεις ξανά έξω. Στη θέση σου θα έπραττα τα ακόλουθα:
  1. Θα συμβουλευόμουν τον γιατρό για το αν υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο πέρα από το asminine που να είναι πιο δραστικό και να πιάνει λοιμώξεις αναπνευστικού ή και κάποιο άλλο αντί του άσθματος φάρμακο αποτελεσματικότερο
  2. Αν όχι, θα επαναλάμβανα τη θεραπεία με το asminine για άλλες τόσες ημέρες και θα έβλεπα πως το πουλάκι πάει.
Παρεπιπτόντως, όταν λες του έκανε δύο ενέσεις, τι εννοείς; Ότι πράγματι με βελόνα τρύπησε το πουλάκι ή ότι του εφάρμοσε με σύριγγα (χωρίς βελόνα) φάρμακο πάνω στο σώμα του πουλιού (όχι τρύπημα δλδ)
Αυτο δεν το γνωριζω τι ειδους ενεσεις του εκανε. Ο κτηνιατρος ειναι δικος μου ανθρωπος και ετσι μου ειπε. Το αν ηταν με βελονα ή χωρις βελονα δεν το γνωριζω. Το θεμα ειναι οτι ειναι ζωηρο τρωει κανονικα και πινει νερακι κανονικα. Απλα καποιες φορες καθεται σαν "στενοχωρημενο". Δεν το εχω ξαναβγαλει εξω αλλα το εβγαζα ειχε πολυ καλο καιρο και οχι κρυο. Δεν ακουω καθολου χρου χρου οπως εκανε πριν τη θεραπεια απλως, δεν κελαηδα! Μηπως υπαρχει περιπτωση να εχει ακαρεα στο αναπνευστικο του συστημα;
 
Μηπως υπαρχει περιπτωση να εχει ακαρεα στο αναπνευστικο του συστημα;
Τα ακάρεα της τραχείας συνήθως στα καναρίνια, ενώ είναι τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό των κτηνιάτρων, είναι σπάνια. Φυσικά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, αλλά μάλλον είναι απίθανο.
Αυτο δεν το γνωριζω τι ειδους ενεσεις του εκανε. Ο κτηνιατρος ειναι δικος μου ανθρωπος και ετσι μου ειπε.
Τέλεια, οπότε θα μπορέσεις να ρωτήσεις τον δικό σας άνθρωπο τι είδους φάρμακο εφάρμοσε στο καναρίνι σας, έτσι δεν είναι; Αυτό δεν στο λέω για να εξετάσουμε τον γιατρό, απλά για να καταλάβουμε τι είδους αντιμετώπιση είχε το πουλί. Και επίσης θα ήθελα να ξέρω αν ο συγκεκριμένος γιατρός γνωρίζει από πουλιά, διότι αν ναι, θα ήταν καλό να μπει το όνομά του στη λίστα μας, ώστε και άλλα άτομα απο την περιοχή σου να μπορούν να τον επισκεφτούν όταν θα έχουν κάποια ανησυχία για την υγεία των πτηνών τους.
Τα υπόλοιπα που σου έγραψα στο ποστ 7 τα έκανες;
Στη θέση σου θα έπραττα τα ακόλουθα:
  1. Θα συμβουλευόμουν τον γιατρό για το αν υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο πέρα από το asminine που να είναι πιο δραστικό και να πιάνει λοιμώξεις αναπνευστικού ή και κάποιο άλλο αντί του άσθματος φάρμακο αποτελεσματικότερο
  2. Αν όχι, θα επαναλάμβανα τη θεραπεία με το asminine για άλλες τόσες ημέρες και θα έβλεπα πως το πουλάκι πάει.
Σε ρωτώ διότι προσωπικά δεν βλέπω άλλον τρόπο να διερευνήσεις τι άλλο μπορείς να κάνεις. Έχεις ο ίδιος κάποια άλλη ιδέα περί του πως αλλιώς να κινηθείς στο συγκεκριμένο ζήτημα;
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Παρεπιπτόντως, μήπως βρίσκεις πούπουλα και φτερά στο κλουβί ή στον γύρω χώρο;
 
Χωρίς να είμαι ειδικός, πρωτάρης είμαι κι εγώ... Το δικό μου έχει ίδια συμπτώματα αυτήν την περίοδο.

Εσύ από πότε το έχεις το καναρίνι; Και πότε ήταν η τηλευταία φορά που είχε επαφή με άλλα καναρίνια στο ίδιο κλουβί; Ή πότε ξεκίνησε αυτή η επαφή;

Σου ανοιγοκλείνει καθόλου το ράμφος του κατά τη διάρκεια της ημέρας ή και τη νύχτα χωρίς εμφανή λόγο; Μήπως ανοιγοκλείνει μάλλιστα με βαθειά εκπνοή σαν να προσπαθεί να φτύσει κάτι;

Επίσης χωρίς να ξέρω απόλυτα, σε γενικές γραμμές το άσθμα, αν είναι άσθμα, είναι ασθένεια που μπορεί να μην εκφράζεται πάντα αλλά να εμφανήζεται πού και πού σε κύμματα. Οπότε, είπαμε ΑΝ είναι ασθμά, τις περιόδους που δεν περνά κρίση και το αναπνευστικό του είναι καλά, θα μπορούσε κάλλιστα να σου τραγουδίσει ξάνα φαντάζομαι.
 
Του εκανε δυο ενεσεις,
το asminine. 6 σταγονες στο νερο του καθε μερα για μια εβδομαδα.
Αφού μετά από τα παραπάνω.
Μετα απο αυτο σταματησε να το κανει
σταμάτησε όπως γράφεις να το κάνει. Γιατί δεν κάνεις νέα εφαρμογή του και να επιμείνεις λίγο στην αποθεραπεία του;
Σου ανοιγοκλείνει καθόλου το ράμφος του κατά τη διάρκεια της ημέρας ή και τη νύχτα χωρίς εμφανή λόγο; Μήπως ανοιγοκλείνει μάλλιστα με βαθειά εκπνοή σαν να προσπαθεί να φτύσει κάτι;
Αυτό που περιγράφεις είναι σοβαρό ως ένδειξη ασθένειας..
Κάθε ασθένεια ασφαλώς είναι δύσκολη αλλά ειδικά για τα καναρίνια κάθε πρόβλημα στο αναπνευστικό τους είναι εξαιρετικά επικύνδυνο για τη ζωή τους...
Όλο αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως το αρχικό μου ερώτημα με την επαναθεραπεία του. Γίνεται επιτακτικό και επιβεβλημένο.
Όσο καθυστερείς μάλιστα... Τόσο δυσκολεύεις την πιθανή αποθεραπεία του.
 
Τα ακάρεα της τραχείας συνήθως στα καναρίνια, ενώ είναι τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό των κτηνιάτρων, είναι σπάνια. Φυσικά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, αλλά μάλλον είναι απίθανο.

Τέλεια, οπότε θα μπορέσεις να ρωτήσεις τον δικό σας άνθρωπο τι είδους φάρμακο εφάρμοσε στο καναρίνι σας, έτσι δεν είναι; Αυτό δεν στο λέω για να εξετάσουμε τον γιατρό, απλά για να καταλάβουμε τι είδους αντιμετώπιση είχε το πουλί. Και επίσης θα ήθελα να ξέρω αν ο συγκεκριμένος γιατρός γνωρίζει από πουλιά, διότι αν ναι, θα ήταν καλό να μπει το όνομά του στη λίστα μας, ώστε και άλλα άτομα απο την περιοχή σου να μπορούν να τον επισκεφτούν όταν θα έχουν κάποια ανησυχία για την υγεία των πτηνών τους.
Τα υπόλοιπα που σου έγραψα στο ποστ 7 τα έκανες;

Σε ρωτώ διότι προσωπικά δεν βλέπω άλλον τρόπο να διερευνήσεις τι άλλο μπορείς να κάνεις. Έχεις ο ίδιος κάποια άλλη ιδέα περί του πως αλλιώς να κινηθείς στο συγκεκριμένο ζήτημα;
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Παρεπιπτόντως, μήπως βρίσκεις πούπουλα και φτερά στο κλουβί ή στον γύρω χώρο;
Εννοειται οτι θα τον ενημερωσω για την κατασταση του καναρινιου και για το ειδος του φαρμακου που του εκανε. Δεν ξερω αν εχει ολες τις γνωσεις για τα πουλια και ειδικα για τα καναρινια. Θα το μαθω ομως και θα ενημερωσω. Ακομη δεν εχω κανει επαναληψη της θεραπειας με τις σταγονες γιατι δεν ηξερα αν πρεπει. Εχω σκεφτει να ρωτησω τον ανθρωπο που μου εδωσε το πουλακι. Ειναι εκτροφεας και πιστευω αν του παω και του δειξω το πουλακι και του πω το θεμα πιστευω να μου πει κατι. Οσον αφορα για φτερα οχι δεν εχω βρει τπτ τωρα. Το μονο που με ειχε παραξενεψει ειναι οτι πριν κανει αυτα τα σημαδια το παρατηρουσα οτι ειχε καποια φτερα στο στομα και σαν να τα μασουσε. Δεν ξερω γιατι ομως.

Χωρίς να είμαι ειδικός, πρωτάρης είμαι κι εγώ... Το δικό μου έχει ίδια συμπτώματα αυτήν την περίοδο.

Εσύ από πότε το έχεις το καναρίνι; Και πότε ήταν η τηλευταία φορά που είχε επαφή με άλλα καναρίνια στο ίδιο κλουβί; Ή πότε ξεκίνησε αυτή η επαφή;

Σου ανοιγοκλείνει καθόλου το ράμφος του κατά τη διάρκεια της ημέρας ή και τη νύχτα χωρίς εμφανή λόγο; Μήπως ανοιγοκλείνει μάλλιστα με βαθειά εκπνοή σαν να προσπαθεί να φτύσει κάτι;

Επίσης χωρίς να ξέρω απόλυτα, σε γενικές γραμμές το άσθμα, αν είναι άσθμα, είναι ασθένεια που μπορεί να μην εκφράζεται πάντα αλλά να εμφανήζεται πού και πού σε κύμματα. Οπότε, είπαμε ΑΝ είναι ασθμά, τις περιόδους που δεν περνά κρίση και το αναπνευστικό του είναι καλά, θα μπορούσε κάλλιστα να σου τραγουδίσει ξάνα φαντάζομαι.
Το πουλακι το εχω δυο χρονια περιπου. Ηταν μια χαρα. Τους τελευταιους μηνες μου το παρουσιασε αυτο. Τα βραδια ακουγα απο το στομα του σαν να ετριζε κατι και γιαυτο το πηγα στον κτηνιατρο. Τωρα οντως καποιες φορες ανοιγοκλεινει το ραμφος του οταν καθεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εντάξει, πουλί είναι. Δεν τρέχει και τίποτα αν ανοιγοκλείνει το ράμφος.

Δε λέω ότι είναι οκ, αλλά μην περιγράφετε και παρατηρείτε το κάθε τι γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην εστιάζετε στο πραγματικό πρόβλημα.
 
Ποιο θα μπορούσε να είναι αυτό?

Αυτό που ήθελα να πω είναι γενικότερο και έχει να κάνει με την κατά καιρούς περιγραφή των συμπτωμάτων από όσους ζητάνε βοήθεια. Τα 3/4 όσων περιγράφονται είναι συνήθως φυσιολογικές συμπεριφορές που δεν αξιολογούνται.

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα, αν είχα κάτι συγκεκριμένο να πω θα το έλεγα.
Διαβάζοντας την περιγραφή του φίλου δεν είναι σαφές ούτε τι πρόβλημα είχε και το αντιμετώπισε (τι συμπτώματα είχε κι έφυγαν με το φάρμακο π.χ) ούτε τι τον προβληματίζει τώρα. Ότι δεν κελαηδάει; Μπορεί να μην θέλει.

Αφού είναι ζωηρό και τρώει/πίνει κανονικά, σε πρώτη φάση θα σταματούσα τα μέσα έξω (θα το είχα μόνιμα έξω) και θα το άφηνα στην ησυχία του.
Αν τώρα μας πει ο φίλος κάτι πιο συγκεκριμένο ή μας δείξει φώτο/βιντεο μετά χαράς να το συζητήσουμε ξανά.
 
Αυτο ειναι το πουλακι. Αν μπορεσετε να καταλαβετε κατι απο αυτην.

2018-02-03 22.47.57.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λέγοντας φώτο εννοούσα την κοιλιά του και τις κουτσουλιες. 🙂
Αλλά νομίζω πως δε χρειάζεται να το ταλαιπωρήσεις.

Αν θέλεις πες μας και τι συμπτώματα είχε παλιότερα τα οποία αντιμετωπιστηκαν με το φάρμακο;
 
Εμένα στην φωτογραφία αυτή δεν μου αρέσει η ουρά του, όχι μόνο γιατί είναι ταλαιπωρημένη αλλά γιατί είναι γυρισμένη προς τα κάτω.
 
Back
Top