Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδά μετά από μετακόμιση

g.theodora

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2017
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα! Θα ηθελα την γνωμη σας αν ειναι ευκολο.. Μου εκαναν δωρο ενα καναρινι πριν καποιους μηνες και δεν εχω καθολου εμπειρια απο καναρινια.. μετα απο 1 μερα περιπου που του πηρε να προσαρμοστει αρχισε να κελαηδαει ασταματητα και φαινοταν παντα πολυ χαρουμενος.. Πριν λιγες μερες μετακομισαμε, την πρωτη μερα κελαηδησε αρκετα, αλλα σταματησε.. Περιπου μια εβδομαδα περασε, αρχισε να λεει κατι αλλα πολυ λιγο.. Ελαχιστα σε σχεση με πριν... φοβαμαι μηπως παιζει ρολο το σπιτι που δεν ειναι τσο φωτεινο οσο το προηγουμενο.. Μονο η κουζινα ειναι φωτεινη αλλα οπως διαβασα δεν ενδεικνυται ως χωρος.. Νομιζετε πως μπορει να φταιει αυτο μονο; Μπορει να φταιει κατι αλλο;κατα τ αλλα τρωει οπως πριν και οταν του μιλαω χαιρεται οπως πριν.. Τι μπορω να κανω; Στο μπαλκονι μπορω να τον αφηνω και οταν λειπω απο το σπιτι; αν δεν τον χτυπαει εννοειται ο ηλιος, η κινδυνευει απο κατι; Γενικα η μετακινηση απο δωματιο σε δωματιο τον ενοχλει; θελει σταθερη θεση; Ευχαριστω!
 
Γεια σου Θεοδώρα. Να χαίρεσαι τον φίλο σου.
Όντως η κουζίνα δεν είναι κατάλληλο δωμάτιο για τα πουλιά. Συγκεκριμένα, χρειάζονται σταθερή θέση, ευήλιο και ευάερο χώρο, μακριά από τα ρεύματα αέρα, και τις οσμές και ησυχία και ασφάλεια.
Έξω λοιπόν στο μπαλκόνι, χωρίς προστασία από τα ιπτάμενα αρπακτικά δεν μπορείς να το έχεις. Επίσης, έχεις δει πούπουλα ή φτερά στο κλουβί ή στον πέριξ χώρο; Οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές;
Έχει περάσει 1 εβδομάδα καθώς λες, και λογικά θα έπρεπε το πουλάκι να έχει συνηθίσει. Πες μας περισσότερα λοιπόν για τις συνθήκες διαβίωσής του: πότε ξυπνά, πότε κοιμάται, αν έχει φασαρία ο χώρος που τον έχεις, ανθρώπους, καπνό, μυρωδιές κλπ. Ποια ακριβώς είναι η θέση του κλουβιού στον χώρο σου; Ποιες οι θερμοκρασίες του χώρου;
Επίσης, ποια η ηλικία του πτηνού; από πότε το φιλοξενείς; Αν είναι από τον Αύγουστο κι έπειτα, έκανε ήδη πτερόρροια και αν ναι σε ποιους μήνες;
 
Και για να συμπληρωσω τα πουλ σωστα που ειπε ο Γιαννης αν θες να βρεις την καταλληλη θεση μεσα στο σπιτι διαβασε αυτο: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/

στο μπαλκονι μπορω να τον αφηνω και οταν λειπω απο το σπιτι; αν δεν τον χτυπαει εννοειται ο ηλιος, η κινδυνευει απο κατι;
Αν το αφησεις μονο του εξω και απροστατευτο κινδυνευει απ τα αρπακτικα... Το καναρινακι δε ξερουμε αν εχει μαθει στις εξωτειρκες θερμοκρασιες οποτε θα σε συμβουλευα να βριες μια σταθερη και καταλληλη θεση μεσα στο σπιτι και να το εχεις εκι μονιμα.
 
καλησπερα, σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,το καναρινακι μου ειναι μικρουλι τον Δεκεμβριο που μου το χαρισαν μου ειπαν ειναι περιπου 6 μηνων, οποτε τωρα θα ειναι γυρω στους 9... Τελικα ειναι σε πτερορροια μιλησα με την κυρια που μου το χαρισε και λεει μπορει να γινεται πιο νωρις λογω και της αναστατωσης με την μετακομιση... κατα τ αλλα ολα τα βλεπω φυσιολογικοτατα κοιμαται με τη δυση ξυπναει με την ανατολη,το βραδυ που κοιμαται σκεπαζω το κλουβι να μην ανοιξω κανενα φως το και τον ξυπναω.. Αλλα νομιζω πως ειδα και μια αλλαγη απο τις πρωτες μερες τις μετακομισης.. σαν να ειχε λιγο μελαγχολησει να το πω.. Μια ανησυχια.. Δεν ξερω, αλλα τωρα ειναι ενταξει.. Απλα δεν κελαηδαει πολυ λογικα λογω πτεροροιας κελαηδαει μονο οταν με βλεπει και του μιλαω...
 
τελικα ειναι σε πτερορροια μιλησα με την κυρια που μου το χαρισε και λεει μπορει να γινεται πιο νωρις λογω και της αναστατωσης με την μετακομιση
Αφού μιλάμε για πτερόροια εκτός εποχής, βοήθησε το λίγο με τη διατροφή που πρέπει. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
 
Back
Top