Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδά εδώ και 2 μέρες

Τι επιχειρήματα να αντιτάξουν οι οπαδοί των ιμιτασιόν θεραπευτών; Όταν χρειαζόμαστε ψυχίατρο να πηγαίνουμε σε χαρτορίχτρα;:)

Δεν αναφέρομαι σε ιμιτασιόν θεραπευτές, τουλάχιστον όπως το εννοείς εσύ. Εκεί είμαι μαζί σου.
Απλά με βάση τη δική μου εμπειρία στο χόμπι, διάφορες περιπτώσεις που ξέρω και συνδυασμό όσες γνώσεις έχω περί βιολογίας, παθοφυσιολογίας κτλ.. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς ένας έμπειρος εκτροφέας μπορεί να φανεί πολύ πιο χρήσιμος από τον μέσο κτηνίατρο ή έναν πτηνίατρο χωρίς εμπειρία. Δηλαδή συγνώμη, αν ένας είναι πτηνίατρος αλλά είναι υπάλληλος σε μια Νομαρχία και πηγαίνει να ελέγχει ορνιθοτροφία ξέρω γω, μπορεί να ξέρει περισσότερα από έναν έμπειρο χομπίστα/εκτροφέα; Εγώ λέω πως όχι.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει τόσο σημασία η ιδιότητα του καθενός, όσο οι γνώσεις του και η εμπειρία στο αντικείμενο. Κανομικά, ναι, θα έπρεπε ο κάθε πτηνίατρος (ή και κτηνίατρος) να υπερτερεί έναντι οποιουδήποτε εκτροφέα σε θέματα πτηνών. Έλα όμως που για διάφορους λόγους δε συμβαίνει αυτό.

Οπότε για να μην πλατιάζουμε, η δική μου άποψη είναι φυσικά να αποτελεί την πρώτη μας επιλογή ένας πτηνίατρος αλλά ένας συγκεκριμένος πτηνίατρος τον οποίο θα εμπιστευόμαστε και κυρίως θα ξέρουμε γιατί τον εμπιστευόμαστε.
 
όσες γνώσεις έχω περί βιολογίας, παθοφυσιολογίας κτλ.. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς ένας έμπειρος εκτροφέας μπορεί να φανεί πολύ πιο χρήσιμος από τον μέσο κτηνίατρο ή έναν πτηνίατρο χωρίς εμπειρία. Δηλαδή συγνώμη, αν ένας είναι πτηνίατρος αλλά είναι υπάλληλος σε μια Νομαρχία και πηγαίνει να ελέγχει ορνιθοτροφία ξέρω γω, μπορεί να ξέρει περισσότερα από έναν έμπειρο χομπίστα/εκτροφέα; Εγώ λέω πως όχι.
Πόσοι έχουν τις δικές σου ειδικές γνώσεις;
Και τελικά γιατί σ' αυτό που θεωρούμε χόμπυ μας, πρέπει να εστιάζουμε στον ανεπαρκή ειδικό; Η επιλογή του κατάλληλου συνεργάτη μας, ισχύει σε όλους όσων τις υπηρεσίες χρησιμοποιούμε στη ζωή μας.
Αυτό είναι εννοούμενο και προαπαιτούμενο. Θα επιλέξουμε τον καλό, βάσει πληροφοριών και προηγούμενης αναζήτησης. Γιατί ειδικά στον κτηνίατρο πρέπει να αναφερόμαστε επίμονα σε κάποια αρνητικά περιστατικά που αναμφίβολα θα υπάρχουν;
Θα σου πω εγώ γιατί. Γιατί έχουμε την επιδειξιομανία του ημιμαθούς οι περισσότεροι και γιατί κάποιοι άλλοι, ως επαγγελματίες, δε τους φτάνει να πουλάνε τα πουλιά τους, θέλουν να πουλάνε και γνώση τρομάρα τους.
 
Περυσι καποιος τολμησε να πει για ζαχαρη και αλατι στην διατροφη των πουλιων, δεν ακουστηκε ξανα,ισως γιατι το ακροατηριο δεν εδειξε ενδιαφερον,ισως δεν ηθελε να παει "κοντρα στο ποταμι" που δαιμονοποιει αυτα τα δυο υλικα, ισως ισως ισως, η μπορει επειδη ειναι εκτροφεας ιθαγενων.
Τελικά, κατά δήλωσή του, απλά δεν προλάβαινε να κάνει log in.
Και μια και το φερνει η κουβεντα γνωριζω γιατρους επιστημονες ολων των ειδικοτητων που ειναι λατρεις του χομπυ
και ερευνητες μοριακους βιολογους που εχουν πολλα να πουν αλλα αποφευγουν.
Κύριε Νίκο φιλικά σας το λέω και το επεκτείνω σε όλους όσους το πνεύμα των δηλώσεών τους υποδηλώνει μια ματαίωση, μια πικραμένη παραίτηση και άλλα τέτοια, κατεστημένα πλέον. Ποια ανάγκη εξυπηρετούν;Έχουν γνώση σε ποιους απευθύνονται πέρα από τους ίδιους τους τους εαυτούς,τι διδάσκουν,τι αναπαράγουν;
Δεν περιμένω απάντηση γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να γίνω σαφής σε αυτό που θα ήθελα να εκφράσω, κυρίως γιατί είμαι νέος και ακριβώς επειδή είμαι νέος δεν θα ήθελα να βλέπω το μέλλον μου αλλά να το καθορίζω.
Παχιά λογάκια σε ένα πράγμα που σαν χόμπι θα έπρεπε να είχε και μια κουλτούρα, μια κληρονομιά αλλά έχει κρυψίνοες φωτεινούς παντογνώστες, εμμονογιατρούς, ψωροκωσταίους μεγαλοεκτροφείς, κρυφέμπορους, γλείφτες και καμπούρηδες.
Δεν ξέρω και μέσα στην σύγχυση των λέξεων, αν είπα καλά το αιώνιο μάθημά μου.
 
Και τελικά γιατί σ' αυτό που θεωρούμε χόμπυ μας, πρέπει να εστιάζουμε στον ανεπαρκή ειδικό; Η επιλογή του κατάλληλου συνεργάτη μας, ισχύει σε όλους όσων τις υπηρεσίες χρησιμοποιούμε στη ζωή μας.
Εδώ βρίσκεται το θέμα, όσον αφορά στο PetBirds.

Οι προτάσεις μας και οι προτροπές μας σε όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας με τα πουλιά τους, να απευθύνονται σε ειδικό γιατρό είναι θέμα αρχής. Δεν γίνεται για θέματα υγείας να απευθύνεσαι στην κυρά μας τη μαμή. Μόνος σου μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, αλλά όταν ρωτάς εμάς εδώ μέσα, θα σου πούμε ότι η ορθή επιλογή είναι ο ειδικός επαγγελματίας στα θέματα υγείας.

Είναι αλήθεια πάντως ότι η συντριπτική πλειοψηφία των κτηνιάτρων είναι ΑΣΧΕΤΟΙ με τις ασθένειες των πτηνών και η πιο θλιβερή αλήθεια είναι ότι ελάχιστοι από αυτούς θα το πουν όταν παίρνεις για να κλείσεις ραντεβού. Άσχετοι όμως υπάρχουν παντού και από όλες τις πλευρές που επίσης δεν πρόκειται να σου πουν από πριν ότι είναι άσχετοι. Για αυτό στα θέματα υγείας, προτιμούμε την επιλογή του γιατρού από αυτή της κυρά μαμής, by default.

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο πήρα την απόφαση να συμπεριλάβουμε τους κτηνιάτρους στις Παρουσιάσεις. Προσωπικά θα ήθελα να ενταχθούν ΟΛΟΙ όσοι υπάρχουν στην Ελλάδα, αλλά επειδή είναι ανθρωπίνως αδύνατον, θα προσπαθήσω τουλάχιστον να βάλω στη λίστα όσους περισσότερους μπορώ.

Εκεί χρειάζεται και η δική σας συνεισφορά για να έχει αξία η προσπάθεια. Κάνετε την κριτική σας με δίκαιο και αντικειμενικό τρόπο, μην κολακεύετε αλλά μην αδικείτε κανέναν. Το ότι υπάρχουν πέντε αστέρια στις κριτικές, δεν σημαίνει ότι υπάρχουν για να πατάμε πάντα το πέμπτο. Βοηθήστε για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο αυτούς που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα, να βρουν αν όχι τον τέλειο γιατρό, τουλάχιστον τον καλύτερο που θα μπορούσαν. Βοηθείστε να περάσουμε σιγά σιγά στον 21ο αιώνα και σε αυτό το θέμα.
 
Πόσοι έχουν τις δικές σου ειδικές γνώσεις;
Και τελικά γιατί σ' αυτό που θεωρούμε χόμπυ μας, πρέπει να εστιάζουμε στον ανεπαρκή ειδικό; Η επιλογή του κατάλληλου συνεργάτη μας, ισχύει σε όλους όσων τις υπηρεσίες χρησιμοποιούμε στη ζωή μας.
Αυτό είναι εννοούμενο και προαπαιτούμενο. Θα επιλέξουμε τον καλό, βάσει πληροφοριών και προηγούμενης αναζήτησης. Γιατί ειδικά στον κτηνίατρο πρέπει να αναφερόμαστε επίμονα σε κάποια αρνητικά περιστατικά που αναμφίβολα θα υπάρχουν;
Θα σου πω εγώ γιατί. Γιατί έχουμε την επιδειξιομανία του ημιμαθούς οι περισσότεροι και γιατί κάποιοι άλλοι, ως επαγγελματίες, δε τους φτάνει να πουλάνε τα πουλιά τους, θέλουν να πουλάνε και γνώση τρομάρα τους.

Σου ξαναλέω ότι δε διαφωνώ επί της ουσίας, απλά δε λαμβάνεις υπόψιν ότι εδώ δε μιλάμε για το ιδεατό αλλά για μια συγκεκριμένη κατάσταση. Αναφερόμαστε στην επάρκεια ή μη του μέσου πτηνίατρου στην αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας των καναρινιών. Κατά τη γνώμη μου, αυτοί που πραγματικά ξέρουν και μπορούν βοηθήσουν ουσιαστικά, είναι μειοψηφία και όχι πλειοψηφία. Σε αυτό βέβαια έχουμε κι εμείς μεγάλο μερίδιο ευθύνης γιατί δεν έχουμε μάθει ν α απευθυνόμαστε για τους χ, ψ λόγους στον ειδικό κι έτσι στερούμε από τους πτηνίατρους την απόκτηση εμπειρίας.

Οπότε, συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει σαν χομπίστες να ωθήσουμε τα πράγματα προς την κατεύθυνση που περιγράφεις αλλά την παρούσα χρονική στιγμή, όταν κάποιος ζητήσει τη γνώμη μας για το τι να κάνει θα πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι και να του περιγράψουμε την ακριβή κατάσταση γύρω από πτηνιάτρους, πετσοπάδες, χομπίστες κτλ έτσι ώστε να αποφασίσει τι είναι καλύτερο να κάνει.
 
Τι επιχειρήματα να αντιτάξουν οι οπαδοί των ιμιτασιόν θεραπευτών;

Ως τετοιος οπαδος, εχοντας κανει οπως σου εχω πει στο παρελθον αρκετες ιστολογικες εξετασεις σε πουλια να να εξακριβωσω απο τι κατεληξαν, ως μονο αυθεντικο θεραπευτη- ερευνητη, προθυμο και αμισθι στην εποχη μας και για οτι αφορα τα πουλια, θεωρω εναν δασκαλο πληροφορικης τον Δημητρη Καραγεωργιου
Αν εσυ γνωριζεις καποιον επιστημονα με τα αναλογα προσοντα ενημερωσε μας.

Παχιά λογάκια σε ένα πράγμα που σαν χόμπι θα έπρεπε να είχε και μια κουλτούρα, μια κληρονομιά αλλά έχει κρυψίνοες φωτεινούς παντογνώστες, εμμονογιατρούς, ψωροκωσταίους μεγαλοεκτροφείς, κρυφέμπορους, γλείφτες και καμπούρηδες.
Δεν ξέρω και μέσα στην σύγχυση των λέξεων, αν είπα καλά το αιώνιο μάθημά μου.

Και πως θα το αλλαξεις αυτο; Τι κανεις εσυ για αυτο
Συνπορευομενος με το κοπαδι ως αναποσπαστο μελος του, κρινοντας την λογικη του αλλου αναλογα το καπελο που φοραει,
που τοποθετεις νεε μου τον εαυτο σου σε αυτη την συγχυση των διαπιστωσεων σου:)

Επι της ουσιας, ποσοι και ποσες φορες εχετε παει στον γιατρο το πουλακι σας
και ποσες φορες αρκεστηκατε σε πληροφοριες απο φωτεινούς παντογνώστες, εμμονογιατρούς, ψωροκωσταίους μεγαλοεκτροφείς, κρυφέμπορους, γλείφτες και καμπούρηδες.
 
Τελικά, κατά δήλωσή του, απλά δεν προλάβαινε να κάνει log in.

Αυτο το "επιασες" οταν εγραφε οτι βαζει ζαχαρι και αλατι στην αυγοτροφη, γιατι δεν ειχες την περιεργεια να ρωτησεις γιατι το κανει
μην μου πεις 5-6 καλες δικαιολογιες διοτη σε εκτιμω.
Οπως ολους
 
Και πως θα το αλλαξεις αυτο; Τι κανεις εσυ για αυτο
Συνπορευομενος με το κοπαδι ως αναποσπαστο μελος του, κρινοντας την λογικη του αλλου αναλογα το καπελο που φοραει,
που τοποθετεις νεε μου τον εαυτο σου σε αυτη την συγχυση των διαπιστωσεων σου:)
Ένα κοπάδι πρέπει να έχει και τους ποιμένες του, εγώ σαν 30 χρονών ποιμένας δεν είμαι, φύσει αδύνατο.Αλλά θα προτιμούσα να ακούσω επιχείρημα,όχι μια αόριστη κατηγορία ή γιατί τι έκανες εσύ και τέτοια. Εγώ σαν νέος, μπορώ να γελάσω δυνατά και γιατί όχι κάποια στιγμή να φάω και δικαίως τους γονείς μου ζωντανούς.
Αυτο το "επιασες" οταν εγραφε οτι βαζει ζαχαρι και αλατι στην αυγοτροφη, γιατι δεν ειχες την περιεργεια να ρωτησεις γιατι το κανει
μην μου πεις 5-6 καλες δικαιολογιες διοτη σε εκτιμω.
Απλά και όμορφα, για να μην γράφω κανα μισάωρο φιλοσοφικά δοκίμια.
Σε παρακαλώ κάνε ένα κόπο να μας εξηγήσεις το γιατί βάζεις αυτά τα υλικά. Δεν έχω ξαναδεί πχ να βάζουν ζάχαρι ή αλάτι. Επίσης κάποια στιγμή γράφεις για μέλι ενώ δεν το έχεις στα υλικά.
Το παραπάνω ρώτησα στις 27 Μαιού 2016. Δηλαδή έκανα αυτό που μου λέτε οτι δεν έκανα.
Θέλω να πάτε σε όλα τα μηνύματα που έγραψα πριν αυτή την ημερομηνία και να βγάλετε μόνος σας τα συμπεράσματα για το ποιο ήταν το μοναδικό είδος πουλιού που ήξερα μέχρι τότε. Πως μέσα σε ακριβώς ένα χρόνο φτάσατε να με εκτιμάτε; Αν έχει σημασία, αφού ρωτάτε, αυτό έκανα και αυτό κατάφερα αφού αυτοί φαίνεται είναι οι όροι του παιχνιδιού.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθούμε αλλά και εγώ δεν θέλω να γίνομαι αρεστός, ειδικά αν το χθές θέλει να μείνει στο χθές ή θέλει να ζεί εμμονικά απο το χθές.Αυτά σαν νέος στους ποιμένες του.
 
Εδώ μέσα εγώ τουλάχιστον Νίκο μου εκφράζω ιδέες και απόψεις.
Τώρα εσύ όντας θαυμαστής κάποιου, θέλεις να στοιχειοθετήσεις άποψη εξ αυτού; Κι εγώ εμπιστεύομαι τις γνώσεις του Σταύρου και του Μάκη ή και Μισαλούρη αλλά δεν θεωρώ σκόπιμο να κατευθύνω κόσμο προς αυτούς για διάγνωση.
 
Συγνωμη μου διεφυγε εχεις δικαιο
Ήταν προφανές, δεν χρειάζεται η συγγνώμη και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου τόση ώρα, ειδικά από κάποιον τόσο μεγαλύτερό μου εμπειρικά στη ζωή και στο χόμπι. Εμένα να συγχωρείτε για την όλη διαδικασία.

Τότε, νιάνιαρο ακόμη, είχα το θράσος να ρωτήσω και ας ήξερα εκ των προτέρων οτι δεν θα καταλάβω την απάντηση.
Νιάνιαρο ακόμη,έχω το θράσος να ρωτάω, να ψάχνω και να φυτρώνω σαν τον μαιντανό.
Πόσο θα κρατήσει ακόμη το θράσος μου;
Αυτό ρωτώ, καταχρηστικά λαμβάνοντας μια συμβολική θέση μέσα στο όμορφο χόμπι μας.
Δεν μιλάω προσωπικά, απευθύνομαι σε όλους.

ΥΓ:Μη τυχόν και απαντήσει κανείς! 🙂
 
Αυτό ρωτώ, καταχρηστικά λαμβάνοντας μια συμβολική θέση μέσα στο όμορφο χόμπι μας.
Νιάνιαρο ακόμη,έχω το θράσος να ρωτάω, να ψάχνω και να φυτρώνω σαν τον μαιντανό.
Πόσο θα κρατήσει ακόμη το θράσος μου;
Αυτό συζήτα το με τον Πατρίκιο 😛
Θέση πρώτη, αυτό δεν είναι χόμπυ. Όποιος το βλέπει έτσι ενώ διαχειρίζεται τη ζωή, σε κάτι δεν πάει καλά.
Χρησιμοποιούμε τον όρο καταχρηστικά.
Ίσως επειδή κάποιοι το θεωρούν χόμπυ, αναλώνονται σε δημόσιες σχέσεις και δημιουργούν απόψεις ευκαιρίας ανά περίσταση.
Δεν θα συναγελαστώ, με συγχωρείτε :)
 
Θέση πρώτη, αυτό δεν είναι χόμπυ. Όποιος το βλέπει έτσι ενώ διαχειρίζεται τη ζωή, σε κάτι δεν πάει καλά.
Χρησιμοποιούμε τον όρο καταχρηστικά.
Κάτι πρέπει να κάνουμε και εμείς καταχρηστικά σε αυτή τη ζωή. Έχεις καμία άλλη λέξη, εύχρηστη;
Προσωπικά το googlara γιατί το έγραφα με ύψιλον, χόμπυ.
Δεν διαφωνώ, άσε που μου θυμίζει κάτι τύπους με σορτσάκια που κυνηγούν πεταλουδίτσες.
Αυτό συζήτα το με τον Πατρίκιο 😛
Ο αρχαϊκός Διόνυσος θα μου έρθει φθηνότερος.Ασε που θα πρέπει να μου εξηγήσει το συντεχνιακό εύρημα του πληρώνω αδρά για να είμαι σοβαρός και απίκο εις την ώρα μου. Δεν ξέρω και σε ποιο πρότυπο θα ευθυγραμμίσει την πλάτη μου, αυτή η επιστήμη,της κοινωνικής ορθοπεδικής.
 
Πραγματικα συγγνώμη που ρωταω αυτο το πράγμα αλλά είμαι καινούργιος και δε ξέρω που να πάω να ποσταρω. Οποίος μπορεί να μου δώσει μια απάντηση. Ευχαρηστω
 
Εδώ μέσα εγώ τουλάχιστον Νίκο μου εκφράζω ιδέες και απόψεις.
Τώρα εσύ όντας θαυμαστής κάποιου, θέλεις να στοιχειοθετήσεις άποψη εξ

αυτού; Κι εγώ εμπιστεύομαι τις γνώσεις του Σταύρου και του Μάκη ή και Μισαλούρη αλλά δεν θεωρώ σκόπιμο να κατευθύνω κόσμο προς αυτούς για διάγνωση.

Αν και δεν απαντας ετσι στην ερωτηση μου για "ιμιτασιον θεραπευτες"
αυτο που εσυ δεν θεωρεις σκοπιμο δεν ειναι απαραιτητα και σωστο αν λαβει κανεις υπ' οψιν του τους χρονους και την σημασια τους απο την στιγμη που ενα πουλι θα αλλαξει συμπεριφορα, εως τον αιφνιδιο θανατο του.
Την εμπειρια αυτη δεν την εχεις, οποτε εκ του ασφαλους προτεινεις την πεπατημενηκαι αυτο ναι ειναι ιδεα και αποψη
δεν αρκει ομως για ιαση σαν αρχη.
Και ο Σταυρος και ο Μακης και ο Γιαννης που γνωριζουν την σημασια του χρονου,θα ειχαν να πουν κατι παραπανω για αρχη, αλλα φοβουμενη την ευθυνη της διαγνωσης οπως και εγω, περιμενουν τις γνωστες σε ολους επιστημονικες διαγνωσεις και τα κατα πλειοψηφια γνωστα αποτελεσματα τους.
Δεν λεω οχι στους γιατρους, λεω οχι στις τυπικες διαδικασιες και ενθαρρυνση σε αυτους που κατι εχουν να πουν πριν τον γιατρο.

Τώρα εσύ όντας θαυμαστής κάποιου, θέλεις να στοιχειοθετήσεις άποψη εξ αυτού

Και φανατικος θαυμαστης, με μεγαλη προσφορα και ευαισθησια πραγματικη εκ μερους του.
 
Πραγματικα συγγνώμη που ρωταω αυτο το πράγμα αλλά είμαι καινούργιος και δε ξέρω που να πάω να ποσταρω. Οποίος μπορεί να μου δώσει μια απάντηση. Ευχαρηστω
Τι θέλεις να γράψεις;
 
Και ο Σταυρος
Νίκο, αν φοβόμουν οτιδήποτε, δεν θα ήμουν εδώ εκτεθειμένος τόσα χρόνια.

Η δική μου άποψη είναι καθαρά ιδεολογική. Δεν ονειρεύομαι το μέλλον της φροντίδας των πουλιών όπως το περιγράφεις και αρνούμαι να συμμετέχω σε αυτή την πρακτική, ακόμη και αν γνωρίζω με τα πλήρους βεβαιότητας από τι ακριβώς πάσχει ένα πουλί και ποια είναι ακριβώς η θεραπεία που χρειάζεται.

Η δική μου προσπάθεια στρέφεται στον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι πιο δυτικές κοινωνίες τα θέματα των ασθενειών και ο σκοπός μου είναι να κάνω ό,τι είναι δυνατόν στο λίγο που μπορώ, να βοηθήσω προς αυτή την κατεύθυνση.

Αναδείξτε τους σωστούς επαγγελματίες, απομονώστε τους κακούς και σταματήστε απλά να εκθειάζετε τις προηγμένες χώρες, όταν γυρίζετε από ένα ταξιδάκι πίσω ξανά στην Μπανανία.
 
Και με αυτά και με τα αλλά φθάσαμε σε αυτό που λέμε προς γκρεμός και πίσω ρέμα.
Το νου σας ποιμένες και επιστήμονες στο κοπάδι πριν κάνει ηρωική έξοδο.
Με όλο το σεβασμό.
 
Και με αυτά και με τα αλλά φθάσαμε σε αυτό που λέμε προς γκρεμός και πίσω ρέμα.
Το νου σας ποιμένες και επιστήμονες στο κοπάδι πριν κάνει ηρωική έξοδο.
Με όλο το σεβασμό.
Παναγιώτη, δεν υπάρχει ούτε γκρεμός ούτε ρέμα.
Ενημέρωση, αποκόμιση εμπειριών και προσωπικές αποφάσεις σε κάνουν έναν ευτυχή χομπίστα.
Μη επιτρέψεις σε κανέναν μας, να σου κάνει πικρό το ποτήρι της ικανοποίησης που σου προσφέρει η ασχολία σου με τα όποια πουλάκια έχεις. :) 😉
 
Αγαπητοι φιλοι προς ενημερωση σας μετα την τελευταια επικοινωνια{5.7} το καναρινι μετα τη ληψη του Teniazin σε δυο ημερες ανεκτησε τη ζωηραδα του, αρχισε να λαμβανει τροφη και νερο και αρχισε δειλα αλλα βραχνα τιτιβίσματα. Μετα από 3 μερες από δικη μου πρωτοβουλια προσθεσα στο νερο του ιχνη ζαχαρης, αλατιου και 3 σταγονες λεμονι στα 100 μλ που εφαρμοσα για 48 ωρες. Και για 1 μερα αυγο βρασμενο με 2 σταγονες λαδι αυτά για ενισχυση του οργανισμου του. Πηγαν όλα καλα αλλα η βραχναδα παρεμενε οπου για τυχη συναντησα φιλο κτηνιατρο ο οποιος το ακουσε να εχει λιγο ασθμα και προτεινε να δωσω για 5- 6 ημερες καποιο αντιασθματικο προιον που εκανα εφαρμογή αμεσα και ηδη η κατασταση βελτιωθηκε. Το πουλακι εχει φυσιολογικη συμπεριφορά αλλα ακομη δεν κελαιδαεικαι του διδω περα της τροφης του μηλο, καλαμποκι βρασμενο και αυγο ανα μια η δυο ημερες εναλλαξ. Θετω το εξης ερωτημα από την εμπειρια σας, ετσι μονο θα επανελθει τοκελαιδασμα σ'ευλογο χρονικο διάστημα η θα πρεπει να συμπληρωσω και καποιο βιταμινουχο σκευασμα στο νερακι του; Και κατι ακομη ενώ γνωρίζω ότι τα καναρινια αγαπουν το μπανιο το δικο μου πεισματικα οσες φορες του προσφερα, σχεδόν καθημερινα από τοτε που το απεκτησα, το αρνειται. Ευχαριστω για την υπομονή σας. Γιωργος Λαμ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top