Γενικά Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδαει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pal

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2020
Μηνύματα
7
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα! Καλή Ανάσταση! Θέλω να ρωτήσω για το καναρίνι μου. Είναι 8 χρονών και έχει σίγουρα 1,5 χρόνο που έχει σταματήσει να κελαηδαει. Όταν τιτιβιζει είναι δυνατός και καθαρός πολύ. Είναι ενεργητικό, όχι όσο ήταν, αλλά φτερουγίζει και παίζει στο κλουβί. Δεν έχω αλλάξει κάτι στη διατροφή και το προσέχω αρκετά. Υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω ηλικίας;
Ευχαριστώ
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι το διάβασα αυτό το άρθρο. Συμβαίνει σε όλα τα καναρίνια όταν μεγαλώνουν να σταματάνε; Μήπως παίζει ρόλο ότι δε το έχω ζευγαρώσει ποτέ?
 
Από ό,τι είδες στο άρθρο υπάρχουν αρκετοί λόγοι. Αυτό που θα ήθελα όμως να έβλεπες, μεταξύ άλλων, είναι μήπως και το πουλάκι έχει βαρύνει, έχει παχύνει δλδ αρκετά συγκριτικά με πριν από 1,5 χρόνο, αν τα πατουσάκια του είναι καθαρά, και φυσικά δεν θα έβλαπτε αν μας μιλούσες διεξοδικά για τις συνθήκες διαβίωσής του (κλουβί, διαστάσεις, εσωτερικός ή εξωτερικός χώρος, ύπνος από τη δύση ως την ανατολή) και τη διατροφή του (χύμα ή συσκευασμένη τροφή, μάρκες, αυγό, αυγοτροφή, συμπληρώματα, συχνότητες παροχής) καθώς επίσης, και για το πότε πέρασε πτερόρροια και πόση διάρκεια είχε αυτή.
 
Από ό,τι είδες στο άρθρο υπάρχουν αρκετοί λόγοι. Αυτό που θα ήθελα όμως να έβλεπες, μεταξύ άλλων, είναι μήπως και το πουλάκι έχει βαρύνει, έχει παχύνει δλδ αρκετά συγκριτικά με πριν από 1,5 χρόνο, αν τα πατουσάκια του είναι καθαρά, και φυσικά δεν θα έβλαπτε αν μας μιλούσες διεξοδικά για τις συνθήκες διαβίωσής του (κλουβί, διαστάσεις, εσωτερικός ή εξωτερικός χώρος, ύπνος από τη δύση ως την ανατολή) και τη διατροφή του (χύμα ή συσκευασμένη τροφή, μάρκες, αυγό, αυγοτροφή, συμπληρώματα, συχνότητες παροχής) καθώς επίσης, και για το πότε πέρασε πτερόρροια και πόση διάρκεια είχε αυτή.
Εννοείται. Το πουλάκι το έχω μόνιμα στο μπαλκόνι σε ίδιο κλουβί όλα τα χρόνια. Μόνο το χειμώνα όταν έχει πολύ κρύο το βάζω σε εσωτερικό χώρο για το βράδυ. Τροφή του δίνω από Φλεβάρη και μετά αυγο, μήλο και αγγούρι ανά τακτά διαστήματα. Μαζί με λίγο καναβουρι και τροφή σπορακια μπερδεμένη. Του δίνω επίσης και βιταμίνη όχι κάθε μέρα, κίτρινη, μου την δώσανε από petshop. Για τα πόδια του κλπ δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Και για το σπυρί που λένε το κοίταξε ένας φίλος που εκτρέφει, όλα εντάξει. Το κλουβί ειναι διαστάσεις 40x30 περίπου. Πτερορροια δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς, κλλά δεν αφήνει τώρα φτερα. Από συμπληρώματα για το νερό σταγόνες για πυρωμα του δίνω ανά διαστήματα, τις aidonine solution. Και για την πτερορροια τις pterophrne solution. Η μόνη αλλαγή ήταν πριν 7-8 μήνες που τσιμπιωταν πολύ, του έριξα και λίγη σκόνη για ψείρες όπως μου είπανε.. Τώρα έχει σταματήσει όμως είναι φυσιολογικός
 
Ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού του, θα μας πει πολλά. Και μια από την τροφή του. Επίσης η κίτρινη βιταμίνη που του δίνεις είναι τόσο βλαβερή και άχρηστη για τα πουλιά που μετά από τόσα χρόνια θεωρώ ότι έχει μερίδιο ευθύνης. Καλύτερα να την πετάξεις και να μην την ξανά δώσεις ποτέ από σήμερα κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού του, θα μας πει πολλά. Και μια από την τροφή του. Επίσης η κίτρινη βιταμίνη που του δίνεις είναι τόσο βλαβερή και άχρηστη για τα πουλιά που μετά από τόσα χρόνια θεωρώ ότι έχει μερίδιο ευθύνης. Καλύτερα να την πετάξεις και να μην την ξανά δώσεις ποτέ από σήμερα κιόλας.
Δε το ήξερα καθόλου για τις βιταμίνες. Ελπίζω να βοηθήσουν οι φωτό από το κλουβί σε αυτό που θέλεις να δεις. Αν θέλεις, στο εικονίδιο που έχω, φαίνεται και το καναρινάκι από κοντά. Είναι πριν 3 μέρες η φωτογραφία. Ευχαριστώ και πάλι!
 

Συνημμένα

  • 93493816_257183382335023_718824723298910208_n.webp
    93493816_257183382335023_718824723298910208_n.webp
    44,1 KB · Προβολές: 22
  • 93644595_271430280542023_3632075961861668864_n.webp
    93644595_271430280542023_3632075961861668864_n.webp
    26 KB · Προβολές: 22
Αρχικά θα βγάλεις μια πατήθρα και και θα αφήσεις 2 στο κλουβί. Εκεί που δείχνουν τα βελάκια θα τοποθετήσεις τις 2 πατήθρες με το πιαστράκι τους να κοιτάει προς τα εσένα και όχι στον τοίχο όπως κοιτάει τώρα. IMG_20200418_184955_copy_800x600.webp
Μία θα μπει χαμηλά και μια ψηλά για σωστή εξοικονόμηση χώρου. Επίσης εκεί που δείχνει το χαμηλό βελάκι θα βάλεις την ποτίστρα. Ακριβώς από πάνω από την πατήθρα δηλαδή. Και να σου πω και κάτι άλλο. Οι πλαστικές πατήθρες δεν του κάνουν καλό στα πόδια και τώρα που γερνάει χρειάζεται ένα καλό στήριγμα για να μπορεί να ξεκουράζεται. Θα ψάξεις και θα βρεις ξύλινες που είναι ότι καλύτερο. Μπορείς να φτιάξεις και εσύ μάλιστα. Δίνω και για αυτό οδηγίες αν θες.

Εξίσου σημαντικά. Χρειάζεσαι ένα σουπιοκόκκαλο καθώς και τριμμένα όστρακα (grit). Το πουλί προσλαμβάνει ασβέστιο από αυτά που είναι το παν για την υγεία του. Από το Pet Shop σου έδωσαν να του βάζεις και τυχόν στικάκια;
 
Έχω ξύλινες πατήθρες που πιάνουν πέρα ως πέρα, από τη μια άκρη στην άλλη. Στικάκια όχι δεν ξέρω τι είναι. Για κόκκαλο το έχω στο νου, το τελευταίο διάστημα μόνο δε του έχω στο κλουβί. Μπόρεσες να δεις και το πουλί; Κατάλαβες τίποτα περίεργο μήπως;
Εκτιμώ το χρόνο πάντως, ευχαριστώ
 
Το πουλί εμφανισιακά μοιάζει μια χαρά σε εμένα. Εφόσον έχεις ξύλινες βάλτες όπως σου είπα και θα βοηθήσουν αρκετά το πουλί. Μπανιέρα του έχεις για να κάνει μπανάκια;

Κάτι ακόμη, το μελάνι της εφημερίδας έχει κακή επίδραση στα πουλιά. Πρέπει να το αλλάξεις με το κοινό χαρτί κουζίνας που είναι ασφαλές για το καναρίνι και να μπει κάτω από την σχάρα αν γίνεται γιατί δεν είναι καλό να έρχεται σε επαφή με τις κουτσουλιές του.
Επίσης χρειάζεται να του εμπλουτίσεις λίγο την διατροφή του για να κελαηδήσει και πιο γρήγορα. Να δίνεις καρότο, μαρούλι, αντίδια, ραδίκια, ρόκα, σπανάκι, σέσκουλα, λάχανο, κουνουπίδι, καλαμπόκι, πιπεριές, μπρόκολο και γενικά τέτοια πράσινα λαχανικά. Βοηθάνε απείρως. Καλή λιχουδιά και αγχολυτική θεωρείται και το κεχρί (millet). Αν βρεις μην ξεχάσεις να του πάρεις και θα το λατρέψει κατευθείαν. s-l300.webp

Αυτά είχα να σου πω για την φροντίδα του. Τηρώντας τα θα δεις και αποτέλεσματα θεωρώ. Η καλή φροντίδα και διατροφή είναι το Α και το Ω για την υγεία των πουλιών μας.
 
@Pal , (αν θέλεις, γράψε το μικρό σου όνομά στο προφίλ σου),
τι είναι αυτό το σπυράκι το οποίο είδε φίλος σου και το βρήκε ΟΚ? Πού βρίσκεται; Αναφέρεσαι στο ουροπήγιο (ακριβώς πάνω από την ουρά, στο τέλος της πλάτης του);
Η τροφή που δίνεις (το βασικό μείγμα σπόρων) είναι χύμα από το πετσοπ ή πρόκειται για κλειστή συσκευασία την οποία άνοιξες η ίδια;
Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να αλλάξεις κλουβί; Π.χ. κυκλοφορούν ζευγαρώστρες αρκετά φτηνές (20περίπου ευρώ) στο εμπόριο, οι οποίες έχουν και αποσπώμενο πάτο και αποσπώμενη σχάρα (και τα δύο συρόμενα) ώστε να καθαρίζεις γρήγορα και αποτελεσματικά.

Αυτό που διαφαίνεται από τις απαντήσεις σου είναι (τολμώ να πω) ότι ενδιαφέρεσαι με σοβαρότητα για την ευζωία του καναρινιού σου και χαίρομαι πολύ για αυτό. Από την άλλη, ίσως οι πληροφορίες - προτάσεις που σου δίδονται να σου φαίνονται κάπως πολλές, (και να είσαι βέβαιη ότι θα υπάρξουν και άλλες), παρόλα αυτά θα δεις ότι όλα γίνονται με ελάχιστο κόστος χρόνου από πλευράς σου.
Όταν και όποτε θέλεις, συζητάμε περαιτέρω για ό,τι σε απασχολεί σχετικά με τον φτερωτό σου φίλο.
 
Ωραία, θα κάνω αυτά που μου είπες και ελπίζω να τον ξανα ακούσω να κελαηδάει 🙂 . Καλή Ανάσταση!
[automerge]1587228851[/automerge]
@Pal , (αν θέλεις, γράψε το μικρό σου όνομά στο προφίλ σου),
τι είναι αυτό το σπυράκι το οποίο είδε φίλος σου και το βρήκε ΟΚ? Πού βρίσκεται; Αναφέρεσαι στο ουροπήγιο (ακριβώς πάνω από την ουρά, στο τέλος της πλάτης του);
Η τροφή που δίνεις (το βασικό μείγμα σπόρων) είναι χύμα από το πετσοπ ή πρόκειται για κλειστή συσκευασία την οποία άνοιξες η ίδια;
Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να αλλάξεις κλουβί; Π.χ. κυκλοφορούν ζευγαρώστρες αρκετά φτηνές (20περίπου ευρώ) στο εμπόριο, οι οποίες έχουν και αποσπώμενο πάτο και αποσπώμενη σχάρα (και τα δύο συρόμενα) ώστε να καθαρίζεις γρήγορα και αποτελεσματικά.

Αυτό που διαφαίνεται από τις απαντήσεις σου είναι (τολμώ να πω) ότι ενδιαφέρεσαι με σοβαρότητα για την ευζωία του καναρινιού σου και χαίρομαι πολύ για αυτό. Από την άλλη, ίσως οι πληροφορίες - προτάσεις που σου δίδονται να σου φαίνονται κάπως πολλές, (και να είσαι βέβαιη ότι θα υπάρξουν και άλλες), παρόλα αυτά θα δεις ότι όλα γίνονται με ελάχιστο κόστος χρόνου από πλευράς σου.
Όταν και όποτε θέλεις, συζητάμε περαιτέρω για ό,τι σε απασχολεί σχετικά με τον φτερωτό σου φίλο.
Για το σπυράκι δε ξερω ακριβώς. Απλά είχα ρωτήσει τον γνωστό μου για το ότι σταμάτησε να κελαηδάει και μου είπε φέρε το πουλί από εδώ να τον κοιτάξω. Και ήταν όλα εντάξει. Αυτό το σπυράκι αν δε κάνω λάθος είναι αυτό που λες και εσύ, μου είχε πει ότι βγαίνει σε κάποια πουλάκια και πάλι δε θυμάμαι σίγουρα, αλλά ο δικός μου δεν είχε κάτι. Όσο για τις πληροφορίες καθόλου πολλές, ίσα ίσα θα τις κάνω. Τα καναρίνια δε χρειάζονται καθόλου χρήματα, συγκριτικά με άλλα κατοικίδια εννοώ. Και μου έχει κακοφανεί που δε τον ακούω γι αυτό και είπα να ψαχτώ περισσότερο, μιας και δε φαίνεται να είναι μαραζωμένο το πουλί! Τόσα χρόνια έκανα τα βασικά να πω την αλήθεια και μετάνιωσα που δε το ζευγάρωσα να έχω πουλάκια από αυτόν. Η τροφή ναι είναι χύμα ναι από το πετσοπ. Όσο για το κλουβί γιατί όχι, μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά θα κοιτάξω να πάρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top