Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε ξαφνικά να κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σε όλους! Χρειάζομαι τις συμβουλές σας ακόμη μία φορά! Ένα από τα καναρινάκια μου, ο Ερμής, ενώ μέχρι πριν λίγες ημέρες δεν σταμάταγε να κελαηδάει, με το που ξημέρωνε ξεκίναγε και μας ξυπνούσε όλους, ξαφνικά σταμάτησε. Όταν έβαλα διαχωριστικό και ένα κοριτσάκι, της έκανε νάζια κλπ, συνέχισε για κάποιες ημέρες, τώρα όμως δεν κελαηδάει καθόλου απλώς ανοιγοκλείνει το στόμα του. Δεν έχω παρατηρήσει εάν βγάζει κάποιους ήχους. Λέτε να τον αφήσω πάλι μόνο του; Μήπως στρεσαρίστηκε;

Ευχαριστώ
 
Όταν έβαλα διαχωριστικό και ένα κοριτσάκι, της έκανε νάζια κλπ, συνέχισε για κάποιες ημέρες, τώρα όμως δεν κελαηδάει καθόλου
Μέχρι εδώ είναι εντελώς φυσιολογική συμπεριφορά σε αρσενικό που μπήκε σε διαδικασία αναπαραγωγής...
Συνήθως ησυχάζουν για μερικές μέρες.
ανοιγοκλείνει το στόμα του
Αυτό όντως είναι ανησυχιτικό.
Παρακολουθείς συμπεριφορά και μας ενημερώνεις... ίσως χρειαστείς βοήθεια.
Μήπως στρεσαρίστηκε;
Αυτό θα ήταν πολύ καλή εξήγηση..
Παρακολουθείς για ασθένεια.
Δεν τον χωρίζεις γιατί θα πάει πίσω και πάλι η όλη κατάσταση.
 
Ένα από τα καναρινάκια μου, ο Ερμής
Ας λάβουν υπ'όψιν, οι πιο έμπειροι, οτι μιλάμε για ένα καναρίνι 6 ετών. Δεν ξέρω αυτό σε τί μπορεί να επηρεάσει την συμπεριφορά του.
Ελεάννα με τί κανάρα θέλεις να τον ζευγαρώσεις;
 
τώρα όμως δεν κελαηδάει καθόλου απλώς ανοιγοκλείνει το στόμα του.
Αν αυτό το κάνει κοντά στο θηλυκό ζητιανεύει ταίσματα και αγάπες. Για παρατήρησε την συμπεριφορά του! Δεν κάνει ούτε τσίου τσίου;
 
Ο Ερμής ζευγάρωσε πέρυσι;
Μεγάλο σε ηλικία αλλά όχι όμως ηλικιακά μη μάχιμος.
Οχι δεν ζευγαρωσε, μου τον ειχαν δωσει Μαρτιο, αλλα το ειχαμε συζητησει αν θυμάσαι και ειπα να κανω μια αποπειρα φετος. Καλα να ειναι, δεν θα τον ξαναβαλω γιατι μεγάλωσε ο μικρος μου

Μέχρι εδώ είναι εντελώς φυσιολογική συμπεριφορά σε αρσενικό που μπήκε σε διαδικασία αναπαραγωγής...
Συνήθως ησυχάζουν για μερικές μέρες.

Αυτό όντως είναι ανησυχιτικό.
Παρακολουθείς συμπεριφορά και μας ενημερώνεις... ίσως χρειαστείς βοήθεια.

Αυτό θα ήταν πολύ καλή εξήγηση..
Παρακολουθείς για ασθένεια.
Δεν τον χωρίζεις γιατί θα πάει πίσω και πάλι η όλη κατάσταση.
Ενραξει, θα τον παρακολουθω στενα και θα σας πω

Ας λάβουν υπ'όψιν, οι πιο έμπειροι, οτι μιλάμε για ένα καναρίνι 6 ετών. Δεν ξέρω αυτό σε τί μπορεί να επηρεάσει την συμπεριφορά του.
Ελεάννα με τί κανάρα θέλεις να τον ζευγαρώσεις;
Δεν ειχα προτιμηση, ειναι και μεγαλουτσικος. Μου εδωσε μια ομορφουλα που ταιριαζουν στα χρωματα η Αλικη

Αν αυτό το κάνει κοντά στο θηλυκό ζητιανεύει ταίσματα και αγάπες. Για παρατήρησε την συμπεριφορά του! Δεν κάνει ούτε τσίου τσίου;
Νομιζω πως ουτε αυτο κανει Αλικη μου... Παντα οταη πλησιαζω το κλουβι ή του μιλαω, εκανε σαν τρελος. Τωρα τιποτα
 
Δεν ειχα προτιμηση, ειναι και μεγαλουτσικος. Μου εδωσε μια ομορφουλα που ταιριαζουν στα χρωματα η Αλικη
Με το καλό τότε!
Θα σε παρακαλέσω για φωτογραφίες την επίμαχη περίοδο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η αλήθεια είναι πως αν έχει κάθε χρόνο αναπαραγωγική δράση τότε θα είχε πολλαπλάσιες πιθανότητες να μπει σε αναπαραγωγή.
Σίγουρα η αποχή από αναπαραγωγική δράση αδρανοποιεί σταδιακά τα αντίστοιχα ένστικτα. Όσο μεγαλώνει η αποχή τόσο περισσότερο μεγαλώνει η αδράνεια... Που στην περίπτωση του Ερμή ευχόμαστε να μην υπάρχει.
 
Η αλήθεια είναι πως αν έχει κάθε χρόνο αναπαραγωγική δράση τότε θα είχε πολλαπλάσιες πιθανότητες να μπει σε αναπαραγωγή.
Σίγουρα η αποχή από αναπαραγωγική δράση αδρανοποιεί σταδιακά τα αντίστοιχα ένστικτα. Όσο μεγαλώνει η αποχή τόσο περισσότερο μεγαλώνει η αδράνεια... Που στην περίπτωση του Ερμή ευχόμαστε να μην υπάρχει.
Σίγουρα πέρυσι δεν είχε ζευγαρώσει, για το 2015 δεν γνωρίζω αλλά θα ρωτήσω. Πάντως τώρα που τον παρατηρούσα, ανοιγοκλείνει το στόμα όταν πάει κοντά του η θηλυκιά σαν να πάει να την δαγκώσει, όμως δεν επιτίθεται, μένει στην θέση του. Το ανησυχητικό είναι πως δεν κάνει "τσίου" και τον είδα να ξύνει την μύτη του στο κλαδί. Αύριο που θα είμαι όλη μέρα σπίτι θα τον παρακολουθήσω επισταμένα και θα σας πω πως συμπεριφέρεται
 
Βρε παιδιά, όλα όσα έχουμε γράψει ωραία και καλά, και πραγματικά Ελεάννα εύχομαι να γίνουν τα μωράκια και να πάνε τα πάντα κατ' ευχήν. Αλλά εδώ δεν βγάζει ούτε κιχ το πουλί. Το θεωρείτε φυσιολογικό; Δεν κάνει καν τσίου.
Μήπως λοιπόν έχει κάποιο πρόβλημα; Μήπως κόλλησε κάτι από το θηλυκό; έπαθε αναπνευστικό; Μακάρι να μην συμβαίνει τίποτα από όλα, αλλά; Κι αυτό το "αλλά" θα με προβλημάτιζε πολύ.
 
Βρε παιδιά, όλα όσα έχουμε γράψει ωραία και καλά, και πραγματικά Ελεάννα εύχομαι να γίνουν τα μωράκια και να πάνε τα πάντα κατ' ευχήν. Αλλά εδώ δεν βγάζει ούτε κιχ το πουλί. Το θεωρείτε φυσιολογικό; Δεν κάνει καν τσίου.
Μήπως λοιπόν έχει κάποιο πρόβλημα; Μήπως κόλλησε κάτι από το θηλυκό; έπαθε αναπνευστικό; Μακάρι να μην συμβαίνει τίποτα από όλα, αλλά; Κι αυτό το "αλλά" θα με προβλημάτιζε πολύ.
Έχεις δίκιο, γι' αυτό αύριο που δεν δουλεύω και θα είμαι περισσότερες ώρες στο σπίτι θα τον παρατηρήσω να δω αντιδράσεις
 
γιατι μεγάλωσε ο μικρος μου

αν είναι καλά στην υγεία του ζευγάρωσέ τον. Από προσωπική εμπειρία, αρσενικό 9 ετών βάτευε καλύτερα και από χρονιάρη.
 
αν είναι καλά στην υγεία του ζευγάρωσέ τον. Από προσωπική εμπειρία, αρσενικό 9 ετών βάτευε καλύτερα και από χρονιάρη.
Καλημέρα, για να δούμε, δεν νομίζω ότι την θελει πια:D Πριν βγάλω το χώρισμα όλο γλύκες ήτανε, τώρα τίποτα
 
Καλημέρα σε όλους. Εχθές που καθάρισα το κλουβί, πάλι δεν έκανε τσίου. Όταν άρχισα να του μιλάω, ξαναβρήκε την λαλιά του😛 για λίγο,έκανε 3-4 τσίου, άρα μπορεί να κελαηδήσει, και μετά τίποτα. Και το μπάνιο του έκανε, και τρώει. Οπότε αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι άρρωστος; Έτριβαν και τις μύτες τους μεταξύ τους. Παρατήρησα επίσης, πως ανοιγοκλείνει το ράμφος τους όταν τον πλησιάζει η θηλυκιά, και αυτή το ίδιο, όμως δεν μαλώνουν. Εν τω μεταξύ παρατήρησα, τώρα που τον πλησίασα πάλι, όταν τον πλησιάζει, ανοίγει το στόμα του και βγάζει έναν βραχνό ήχο, σαν "καρακάξα😱" αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Και μετά μου έκανε τσίου, άρα... έχει φωνή

Πραγματικά εύχομαι να έχει χάσει τη λαλιά του στη θέα της πανέμορφης (αλήθεια πώς τη λέν; Ιλέν; 🙄)
Η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη για το όνομα 😀😛

Έτσι είναι οι άντρες Ελεάννα
Εεεε, αυτό να δω και στα καναρίνια!meh
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εν τω μεταξύ παρατήρησα, τώρα που τον πλησίασα πάλι, όταν τον πλησιάζει, ανοίγει το στόμα του και βγάζει έναν βραχνό ήχο,
Καλημέρα... Τα παιδιά δεν ξέρω τι λένε Ελεάννα μου, αλλά επειδή έχω περάσει μια παρόμοια κατάσταση... Εγώ σου λέω να το πάρεις την Τρίτη και να το πας στο γιατρό. Γιατί αφου ανοιγοκλείνει το ράμφος... Βγάζει και βραχνή φωνή... Τότε πάει για αναπνευστικό... Παρτο και πάνε να το δουν τώρα που είναι νωρίς.
 
Μπορεί απλά να μαλώνει με το θηλυκό. Και πολλές φορές αρσενικά στην θέα θηλυκού σταματάνε το κελαηδησμα
 
Back
Top