Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε ξαφνικά να κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τη βραχνή την βγάζει μόνο στο θηλυκό όπως κατάλαβα το οποίο είναι φυσιολογικό
 
Νομίζω βραχνή εννοεί αυτό το κιχ που κάνουν όταν είναι να μαλωσουν. Υποθέσεις κάνω βέβαια. Καλό θα είναι να το πιάσει και να βάλει το ράμφος δίπλα στο αυτί της να αποκλείσουμε το άσθμα
 
Καλημέρα... Τα παιδιά δεν ξέρω τι λένε Ελεάννα μου, αλλά επειδή έχω περάσει μια παρόμοια κατάσταση... Εγώ σου λέω να το πάρεις την Τρίτη και να το πας στο γιατρό. Γιατί αφου ανοιγοκλείνει το ράμφος... Βγάζει και βραχνή φωνή... Τότε πάει για αναπνευστικό... Παρτο και πάνε να το δουν τώρα που είναι νωρίς.
Καλημέρα Εύα. Τον έβαλα στο αυτί μου, αλλά δεν βγάζει κάποιο ήχο. Επίσης παρατήρησα πως το κάνει όταν πηγαίνει το θηλυκό δίπλα του. Το κάνει "προς" εκείνη. Σήμερα που του μίλαγα, έκανε πάλι τσίου αλλά όχι όπως παλιά. Δεν μου φαινεται άρρωστος, νομίζω πως και η κανάρα που του έχω βάλει είναι υπερκινητική και τον εκνευρίζει😛 ίσως επειδή τα έχει τα χρονάκια του το αγόρι μου
 
Νομίζω βραχνή εννοεί αυτό το κιχ που κάνουν όταν είναι να μαλωσουν. Υποθέσεις κάνω βέβαια. Καλό θα είναι να το πιάσει και να βάλει το ράμφος δίπλα στο αυτί της να αποκλείσουμε το άσθμα
Καλημέρα Βασίλη. Όπως έγραψα και στην Εύα, το κάνει όταν πηγαίνει το θηλυκό δίπλα του, δεν ανοιγοκλείνει το ράμφος του όταν είναι μόνος του. Ίσως δεν έπρεπε να τον βάλω να ζευγαρώσει, είχε μάθει μόνος του, στο κλουβί εννοώ, δεν ξέρω...
 
Εντάξει τότε...όλα είναι καλά και χαίρομαι πολύ μπράβο!
Σε ευχαριστώ Εύα, τον παρακολουθώ και σήμερα, και πριν λίγο που πήγα και τους έβαλα φύτρες να φάνε, έκανε τσίου
 
Σε ευχαριστώ Εύα, τον παρακολουθώ και σήμερα, και πριν λίγο που πήγα και τους έβαλα φύτρες να φάνε, έκανε τσίου
Αν κάνει λίγο σαν τριγμό, σαν να κράζει προς το θηλυκό, όταν ας πούμε το τελευταίο πηγαίνει πιο κοντά του ή όταν το θηλυκό τρώει ("απ' το φαί του), τότε πιθανά την βρίζει, απειλεί κλπ.
 
Αν κάνει λίγο σαν τριγμό, σαν να κράζει προς το θηλυκό, όταν ας πούμε το τελευταίο πηγαίνει πιο κοντά του ή όταν το θηλυκό τρώει ("απ' το φαί του), τότε πιθανά την βρίζει, απειλεί κλπ.
Αυτό νομίζω ότι κάνει, γιατί δεν το κάνει συνέχεια. Σε μένα ας πούμε κάνει τσίου, σε κείνη κράζει😛 Ίσως το ότι σταμάτησε να κελαηδάει οφείλεται στο γεγονός ότι είναι σε φάση αναπαραγωγής και από ότι έχω διαβάσει εδώ, κάποια καναρίνια το κάνουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν κάνει λίγο σαν τριγμό, σαν να κράζει προς το θηλυκό, όταν ας πούμε το τελευταίο πηγαίνει πιο κοντά του ή όταν το θηλυκό τρώει ("απ' το φαί του), τότε πιθανά την βρίζει, απειλεί κλπ.
Ίσως το ότι σταμάτησε να κελαηδάει οφείλεται στο γεγονός ότι είναι σε φάση αναπαραγωγής
Ακριβώς αυτά! Δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος ανησυχίας μετά από όλα τα μηνύματα που διάβασα. Αυτό που θα σε συμβούλευα Ελεάννα μου να τα έχεις χώρια αφού ακόμα δεν τα πάνε όσο καλά θα έπρεπε. Άστα να ταίζονται απ το χώρισμα! 😉 Και σε λίγο δώσε φωλιά και νήμα στο θηλυκό (η οποία βρε έχει όνομα 😀 😛 )! Εγώ πιστεύω θα τα καταφέρει και ας είναι μιας κάποιας ηλικίας!

Όταν τον έπιασες είδες τίποτα περίεργο από κάτω; Είχε λίπος; Ήταν πυρωμένος; :)
 
Back
Top