Ασθένειες Καναρίνι στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nicktheo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nicktheo

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2019
Μηνύματα
7
Καλησπέρα σας και από εμένα. Είμαι νέο μέλος εδώ.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πριν 3 μέρες το καναρίνι μου άρχισε να κάθεται στο πάτο του κλουβιού. Τρώει κανονικά και πίνει νερό. Του έχω σποράκια αυγοτροφη ή αυγό σκέτο ανάλογα και στο νερό του βάζω συχνά βιταμίνες. Αυτές τις μέρες όμως κάθεται κάτω και κοιμάται αρκετά. Το μόνο που άλλαξε στη ζωή του καναρινιού αυτές τις μέρες είναι ότι του έκοψα τα νύχια.. Ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων
 
Καλώς ήρθες @Nicktheo.

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι.. Ίσως το τραυμάτισες άθελα σου..

Μια ή περισσότερες φωτογραφίες θα βοηθούσαν για να υπάρξει μια συνολικότερη εικόνα..
Ειδικότερα από πόδια, κοιλιά, στέρνο.
Εαν μπορείς το πιανεις και στα γρήγορα παραμερίζεις με νωπά τα δάχτυλα σου τα πούπουλα στην περιοχή της κοιλιάς και του στέρνου και πάρε μερικές φωτογραφίες.

Σε κάθε περίπτωση, εάν θέλεις, μας λες και την περιοχή σου για την σύσταση κάποιου πτηνιάτρου. Για παν ενδεχόμενο.
 
Καλησπέρα. Δε μάτωσε κάποιο νύχι. Απλά κάθεται κάτω. Όταν ξυπνάει τρώει ανεβαίνει στο κωλαράκι τρώει αυγό, μπορεί να πιει νεράκι και μετά πάλι κάτω.
 
Μήπως πίεσης τα δαχτυλάκια του λίγο παραπάνω;
Μήπως πόνεσε το ποδαράκι του;
Αν το παρατηρήσεις την ώρα που πάει να φάει ή να πιει νερό ή να πιαστεί στο κλαδί θα διακρίνεις εύκολα την αστάθεια από τον μικροτραυματισμό.
Απότομα "έπεσε" και δεν μου μοιάζει να μην έχει συμμετοχή το κόψιμο των νυχιών.
 
Ηλιούπολη είναι η περιοχή μου. Προσπαθώ να κάνω upload φωτογραφίες αλλά λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο. Όλα φαίνονται φυσιολογικά.. Κόπρανα φαΐ και τα σχετικά.
 
Μήπως πίεσης τα δαχτυλάκια του λίγο παραπάνω;
Μήπως πόνεσε το ποδαράκι του;
Αν το παρατηρήσεις την ώρα που πάει να φάει ή να πιει νερό ή να πιαστεί στο κλαδί θα διακρίνεις εύκολα την αστάθεια από τον μικροτραυματισμό.
Απότομα "έπεσε" και δεν μου μοιάζει να μην έχει συμμετοχή το κόψιμο των νυχιών.
Στέκεται κανονι
Το καναρίνι βρίσκεται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
Σε εσωτερικό χώρο είναι σε ζευγαρωστρα.στεκεται κανονικά όταν πατάει. Είναι δίπλα σε παράθυρο για φως. Δεν άλλαξα τπτ εδώ και 4 μήνες
 
Υπάρχει δλδ πιθανότητα να κάθεται κάτω από τα νύχια που του έκοψα;
[automerge]1552920263[/automerge]
2 με 3 φορές την εβδομάδα
[automerge]1552921383[/automerge]
Τώρα κάθεται κάτω και κοιμάται πάλι... Αν έχω τραυματισει το ποδαράκι του κάνω κάτι γιαυτό ή απλά περιμένω μέχρι να γίνει καλά; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και πάλι.
[automerge]1552922645[/automerge]
PicsArt_03-18-05.18.34.webp
PicsArt_03-18-05.18.34.webp
 

Συνημμένα

  • PicsArt_03-18-05.22.37.webp
    PicsArt_03-18-05.22.37.webp
    41,8 KB · Προβολές: 21
  • PicsArt_03-18-05.21.55.webp
    PicsArt_03-18-05.21.55.webp
    64 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία:
Τραυματισμό στα νύχια πάντως δεν έχει. Λογικά κάτι άλλο έιναι. Για να το εξακρίβωσεις θα πρέπει, όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω, να επισκεφθείς άμεσα κάποιο πτηνιατρο!
 
Το πάνω μέρος του ράμφους δείχνει αρκετά πιό ανεπτυγμένο, χρειάζεται κόψιμο.
Καταναλώνει την ίδια ποσότητα τροφής που έτρωγε συνήθως;
Είναι δίπλα σε παράθυρο για φως
Μήπως το χτυπάει απευθείας ο ήλιος σε αυτή την θέση;
 
Μόλις έκοψα το ράμφος... Νομίζω ότι τρώει όπως ακριβώς και πριν. Όσο για το φως είναι η κουρτίνα μπροστά που δεν έχει άμεση επαφή με τον ήλιο. Δε βλέπω κάτι περίεργο ούτε στη κοιλιακή του χώρα. Μήπως να τον φέρω σε επαφή με τη θηλυκια; Μήπως φταίει αυτό, η ψυχολογία του δλδ?
 
Εγώ νομίζω πως πριν το φέρεις σε επαφή καλό είναι να συμβουλευτεις έναν πτηνιατρο.. Οταν κάθεται ένα πουλάκι κάτω σημαίνει ότι κάτι το ενοχλεί.. Πονάει.. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ψυχολογίας.
 
Στην διατροφή του θα πρότεινα να προσθέσεις και τα λαχανικά (μπρόκολο-ραδίκι-σπανάκι)

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να στρεσαρίστηκε με την διαδικασία κοπής των νυχιών.
Ήταν η πρώτη φορά που του έκοψες να νύχια;

Άν συνεχίσει να κάθεται κάτω η επίσκεψη στον Πτηνίατρο είναι μονόδρομος.

Έυχομαι να συνέλθει σύντομα!
 
Στην διατροφή του θα πρότεινα να προσθέσεις και τα λαχανικά (μπρόκολο-ραδίκι-σπανάκι)

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να στρεσαρίστηκε με την διαδικασία κοπής των νυχιών.
Ήταν η πρώτη φορά που του έκοψες να νύχια;

Άν συνεχίσει να κάθεται κάτω η επίσκεψη στον Πτηνίατρο είναι μονόδρομος.

Έυχομαι να συνέλθει σύντομα!
Ναι ήταν η πρώτη φορά που του τα έκοψα. Πάντως αύριο θα το πάω στον γιατρό να τον δει. Ευχαριστώ πολύ.
 
Το πουλάκι ασθενεί. Απομόνωση,ζέστη, καλή διατροφή και γρήγορα τις κουτσουλιές του για ανάλυση.
Υ. Γ Αυτά τα νύχια δεν δείχνουν κομμένα ή κόπηκαν πολύ "ρηχά", αλλά δεν έχουν και υπερβολικό μήκος. Μπορούν να κοπούν αργότερα.
 
Back
Top