Ασθένειες Καναρίνι σφήνωσε στην ταΐστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης foxy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θεωρούσα όμως ότι είχε φοβηθεί απ' το σφηνωμα κι ήταν ξέσπασμα απ' το στρες
@foxy χωρίς να έχω εμπειρία, κ ούτε φυσικά γνώσεις πτηνιατρικης, δεν το νομίζω. Ότι τρομάρα πήρε ήταν εκείνη την ημέρα. Αφού το ξεπέρασε κ έτρωγε, νομίζω ότι η snow ασθενούσε κ ίσως ίσως με πρόβλημα νευρολογικό λόγω αστάθειας που μπορεί να της προκαλέσει το σφηνωμα στην ταιστρα. Όλα αυτά βέβαια υποθέσεις. Μόνο η νεκροψία θα φανέρωνε από τι κατέληξε το πουλάκι. Είδες αν είχε πεταχτεί η καρίνα της; το κόκκαλο στο στήθος της.
 
@MARY58 νομίζω πως ναι . Ειδικά αφού πέθανε και την έπιασα στα χέρια μου Μ κάνε εντύπωση ότι κατευθείαν ένιωσα το ένα πολύ σκληρό καμπυλωτό κόκαλο στο στήθος
 
Ειδικά αφού πέθανε και την έπιασα στα χέρια μου Μ κάνε εντύπωση ότι κατευθείαν ένιωσα το ένα πολύ σκληρό καμπυλωτό κόκαλο στο στήθος

έτρωγε πολύ κι έτσι πέρναγε το μεγαλύτερο μέρος της μέρας στην ανοιχτη ταιστρα. πετούσε αλλά κάποιες φορές έχανε την ισορροπία της.
Αυτά είναι συμπτώματα πολλών ασθενειών, όπως σου είπε η Μαίρη. Μία από αυτές είναι τα κοκκίδια και μια άλλη είναι τα σκουλήκια (ασκαρίδες). Παρατήρησα κι εγώ στο παρελθόν σε δικό μου πουλί αυτά τα συμπτώματα και έδωσα το φάρμακο teniazine και το πουλί από την επόμενη ημέρα άρχισε να ανεβαίνει και επέζησε κανονικά. Την τρίτη ημέρα ήταν αδύνατο μεν (καρίνα), αλλά φυσιολογικό στη συμπεριφορά, δεν την έβγαζε τρώγοντας, πετούσε κανονικά, πιανόταν από τις πατήθρες κανονικά, δεν μάζευε το πόδι του όταν στεκόταν. Όλα αυτά, αφού είδα ότι έρχονταν σπουργίτια στις γλάστρες στις οποίες είχα φυτέψει αγριόχορτα τα οποία τους έδινα να φάνε (πλυμένα φυσικά). Έβγαλα το συμπέρασμα ότι επρόκειτο για ασκαρίδες ή παρόμοια τέλος πάντων παράσιτα τα οποία αντιμετωπίστηκαν με το συγκεκριμένο φάρμακο.
 
Αδύνατη δεν ήταν. Ο,τι ακριβώς μου λες για το δικό σου έκανε κι εμένα .... Αλλά δεν είχα παρατηρήσει πάνω στο σώμα της κάτι... Όσο Μ άφηνε τουλάχιστον ή αυτά είναι εσωτερικά παράσιτα / σκουλήκια; Κι από τι δημιουργούνται; σ εξωτερικό χώρο δεν έβγαινε το κλουβι. Είναι πολλά πράγματα και λεπτομέρειες τελικά που αν δεν γνωρίζεις μπορεί ν αποβούν μοιραία...
 
Αδύνατη δεν ήταν.
Αφού ένιωσες έντονα το κόκκαλο της καρίνας, προφανώς και ήταν αδύνατη, εκτός κι αν κάτι άλλο εννοείς...το αν είναι αδύνατο ή όχι δεν φαίνεται εύκολα λόγω πούπουλων, αλλά μόνο όταν ψηλαφίσεις την καρίνα ή παραμερίσεις τα πούπουλα και κοιτάξεις στήθος, κοιλιά.
Τα σκουλήκια μεταδίδονται συχνά μέσω της τροφής από αυγά τους που έχουν αποβληθεί με περιττώματα από άλλα πουλιά, συνήθως άγρια. Τα κοκκίδια είναι μικροοργανισμοί που επίσης κολλούν από άλλα πουλιά. https://community.petbirds.gr/threads/Η-κοκκιδίωση-των-πτηνών.25097/
Αλλά οι παραπάνω περιπτώσεις δεν αποτελούν παρά υποθέσεις, διότι τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι γενικά και προκαλούνται και από άλλες ασθένειες, και ειδικές εξετάσεις για τον προσδιορισμό τους δεν έγιναν.
 
Back
Top