Ασθένειες Καναρίνι τριών μηνών χάνει μερικά πούπουλα καθημερινά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Matzik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Matzik

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπέρα, πριν 3 μέρες πήραμε ένα αρσενικό καναρίνι σκουφάτο από pet shop. Ο κύριος ήταν πολύ καλός και μας είπε ότι το καναρίνι είναι μικρό καθώς γεννήθηκε τον Δεκέμβριο. Ο καυμμενούλης σιγά σιγά μας τραγουδά, χαμηλόφωνα ακόμη αλλά προσπαθεί και κάνει γυρίσματα. Του βάζω χαμηλόφωνα να ακούει λίγα λεπτά την ημέρα πουλάκια που κελαηδούν στο youtube και αρχίζει και ο ιδιος και κελαηδάει όταν τα ακούει.

Αυτό που με απασχολεί λίγο είναι ότι πέφτουν πουπουλάκια του. Δηλαδή θα βρω σίγουρα όταν ξυπνήσουμε το πρωί 7-8 πουπουλάκια και κατά τη διάρκεια της ημέρας επίσης άλλα 4-5 σίγουρα. Είναι φυσιολογικό? Έχω ψάξει να βρω πληροφορίες και αυτό που βρήκα (αν είναι σωστό) λέει ότι τα νεαρά χάνουν τα φτερά τους σε κάποια φάση. Ισχύει? Ή να ανησυχήσω?

Επίσης, μου έδωσε μαζί με την τροφή και βιταμίνη KIKI Goldenmousse και μου είπε να την έχω στη μια από τις 2 ταϊστρες και στην άλλη έχω την τροφή. Έτσι πρέπει να την έχω ή δεν πρέπει να τρώει κάθε μέρα βιταμίνη? Ακόμη δεν του έχω δώσει και κάποιο λαχανικό. Θα δοκιμάσω αύριο φύλλο μπρόκολο από τον κήπο ζεματισμένο που διάβασα ότι δεν είναι τοξικό για τα πουλάκια.

Τέλος, νομίζω ότι συνέχεια τρώει... χεχε... είναι φυσιολογικό?

Ευχαριστώ πολύ
 
Ξέχασα μα γράψω ότι κάτω στο κλουβι βάζω ένα κομμάτι χαρτί (από περιοδικό ή τετράδιο) και πάνω βάζω αμμο που είναι για παπαγαλάκια και καναρίνια (Versele Lagga Prestige με γλυκάνισο) και έχω παρατηρήσει ότι κάθεται και τρώει από κάτω. Άμμο τρώει, τροφή που πέφτει κάτω τρώει? Δεν έχω καταλάβει. Είναι φυσιολογικό αυτό?
 
Να το χαίρεσαι το μικρό !
Φρόντισε το κλουβί του να μην βρίσκεται κοντά σε πηγές θερμότητας (καλοριφερ, air-condition) και να κοιμάται και να ξυπνάει με την Ανατολή και Δύση του ήλιου.
Επίσης, μου έδωσε μαζί με την τροφή και βιταμίνη KIKI Goldenmousse και μου είπε να την έχω στη μια από τις 2 ταϊστρες και στην άλλη έχω την τροφή. Έτσι πρέπει να την έχω ή δεν πρέπει να τρώει κάθε μέρα βιταμίνη?
Επειδή είναι μικρό άφησε την διαθέσιμη συνέχεια (είναι αυγοτροφή όχι βιταμίνη).
Θα δοκιμάσω αύριο φύλλο μπρόκολο από τον κήπο ζεματισμένο
Δεν χρειάζεται να είναι ζεματισμένο, όλα τα λαχανικά χρειάζονται καλό πλύσιμο, μπορείς να δίνεις μπρόκολο, άγρια, σπανάκι και πολλά άλλα.
έχω παρατηρήσει ότι κάθεται και τρώει από κάτω
Το κλουβί δεν έχει σχάρα στο πάτωμα ?
Είναι φυσιολογικό αυτό?
Ναι, τους αρέσει η βόσκηση.
Αυτό που με απασχολεί λίγο είναι ότι πέφτουν πουπουλάκια του
Αυτό θα το παρακολουθήσεις, ίσως χρειαστεί να του χορηγήσεις κάποια πολυβιταμίνη στο νερό του.
Επίσης το γεγονός ότι το πουλάκι γεννήθηκε Δεκέμβριο δείχνει ότι γεννήθηκε τελείως λάθος εποχή αλλά με καλή διατροφή και φροντίδα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. το κλουβί έχει κάτω σχάρα ναι και από κάτω ένα συρταρακι όπου εκεί βάζω την άμμο. Πατάει πάνω στη σχάρα και τρώει από κάτω.

Θέλω να του αγοράσω καινούργιο κλουβί γιατί το έχω σε ένα που μου δάνεισαν γιατί το pet shop δεν είχε μεγάλο να πάρω. Αυτό είναι καλό σαν μέγεθος και γενικά?
[automerge]1613498367[/automerge]
Αυτό θα το παρακολουθήσεις, ίσως χρειαστεί να του χορηγήσεις κάποια πολυβιταμίνη στο νερό του.
ποια πολυβιταμίνη προτείνετε? Τώρα που θα πάρω κλουβί να πάρω και πολυβιταμίνη αν είναι να το βοηθήσει. Επίσης, πόση άμμο πρέπει να βάζω κάτω? Ένα παχύ στρώμα ή όχι απλά να ρίξω λίγο?
 
Αυτό είναι καλό σαν μέγεθος και γενικά?
Είναι πολύ καλό, υπάρχει και σε διάσταση 60cm αν το επιτρέπει ο χώρος σας.
ποια πολυβιταμίνη προτείνετε?
Πολυβιταμίνες στο νερό Muta-vit ή Nekton-biotin ή Tabernil-muda ακολουθώντας τις οδηγίες του σκευάσματος.
Επίσης, πόση άμμο πρέπει να βάζω κάτω?
Δεν χρειάζεται να είναι ιδιαίτερα παχύ το στρώμα, καλύπτεις όλη την επιφάνεια του πάτου, βοηθάει να στεγνώνουν γρήγορα οι κουτσουλιές του πουλιού και περιορίζει τις μυρωδιές.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια.. σήμερα βρήκα λιγότερα πουπουλάκια πεσμένα... ελπίζω να σταματήσουν να πέφτουν.

Γνωρίζετε σε πια ηλικία αρχίζει να κελαηδά κανονικά? Τώρα όπως είπα κελαηδά χαμηλόφωνα και όχι με πολλά γυρίσματα. Άμα του βάλω να ακούει πουλάκια χαμηλόφωνα στο youtube ξεκινά και αυτός μετά από κάποια φάση... από μόνος του όμως κάνει πολύ λίγα πράγματα και ελάχιστες φορές τη μέρα για κάποια δευτερόλεπτα...
[automerge]1613567969[/automerge]
Κάτι ακόμη, πρέπει να του βάζω και μπανιέρα να κάνει μπάνιο? Σε κάποιο ποστ είδα ότι γράφουν για 20 λεπτά το πρωί. Αν ναι, το καλοκαίρι ή και τώρα που είναι χειμώνας και το σπίτι είναι αρκετά κρύο. Και πόσο συχνά?
 
Γνωρίζετε σε πια ηλικία αρχίζει να κελαηδά κανονικά?
Συνήθως από 6 μηνών και πάνω.
Άμα του βάλω να ακούει πουλάκια χαμηλόφωνα στο youtube
Να του βάζεις πρωί και απόγευμα για μια ώρα.
Τραγουδάει με ανοιχτό το ράμφος ?
Έχει κάποιο δαχτυλίδι στο πόδι του ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχει δαχτυλίδι στο πόδι του ναι, ένα κίτρινο. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία του να τον δείτε.

Τραγουδά με ανοιχτό το στόμα και ο λαιμός του στο κάτω μέρος φουσκώνει και κινείται. Του βάζω ναι.. όχι όμως καναρίνι που τραγουδα αλλά του βάζω ένα αηδόνι που έχω βρει. Πειράζει? Με τα καναρίνια οσες φορές έβαλα δεν κελαηδά.

Μπάνιο να του βάλω?

Κάτι τετοιο? Ή καλύτερα να καλοκαιριάσει λίγο επειδή είναι μικρό?
bath..webp
[automerge]1613570894[/automerge]
όχι και φουλ ανοιχτο το στόμα.. στο κελάηδισμα.. λίγο... το ανοιγοκλείνει
[automerge]1613571355[/automerge]
Να τος και ο Αποστόλης :-)
 

Συνημμένα

  • Αποστόλης.webp
    Αποστόλης.webp
    50,6 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία:
Του βάζω ναι.. όχι όμως καναρίνι που τραγουδα αλλά του βάζω ένα αηδόνι που έχω βρει. Πειράζει?
Όχι, αυτό θα τραγουδήσει αυτό που έχει ακούσει από τον κάναρο μπαμπά του με μικρές παραλλαγές.
Μπάνιο να του βάλω?
Να του βάζεις τις ζεστές ημέρες, πρωινές ώρες και να το αφήνεις για 10-20 λεπτά, μετά το αφαιρείς.
 
Ευχαριστώ πολύ και πάλι..

Από το δαχτυλιδάκι που έχει (φαίνεται στη φώτο) μπορώ να καταλάβω κάτι? Ή απλά δείχνει ότι είναι από εκτροφέα πιστοποιημένο (αν υπάρχει κάτι τέτοιο, συγχωρέστε με δεν γνωρίζω)?
 
Να τον χαίρεσαι τον Αποστόλη, κούκλος.
Από το δαχτυλιδάκι που έχει (φαίνεται στη φώτο) μπορώ να καταλάβω κάτι?
Όχι, τα χρωματιστά δαχτυλίδια τα χρησιμοποιούν οι εκτροφείς για να ξεχωρίζουν τα πουλιά πουλιά τους.
Περισσότερα για τα δαχτυλίδια εδώ:
 
Να τον χαίρεσαι τον Αποστόλη, κούκλος.
ευχαριστώ πολύ :-)

και κάτι τελευταίο (για τώρα χεχεχε)
Επειδή είναι μικρό άφησε την διαθέσιμη συνέχεια (είναι αυγοτροφή όχι βιταμίνη).
μέχρι πότε να την έχω συνέχεια την αυγοτροφή?

και πάλι ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :-)
 
μέχρι πότε να την έχω συνέχεια την αυγοτροφή?
Όταν δεις ότι θα σταματήσει να ρίχνει φτεράκια θα του βάζεις 1 κουταλάκι του γλυκού την εβδομάδα.
και κάτι τελευταίο (για τώρα χεχεχε)
Ένα ''τελευταίο΄΄ που σκέφτηκα και εγώ, όταν αγοράσεις το νέο κλουβί να πάρεις 4-6 πατήθρες ξύλινες, πάχους 10mm και 12mm.
Τις μισές θα τις έχεις τοποθετημένες στο κλουβί και τις άλλες θα τις τοποθετείς όταν βγάζεις τις παλιές για καθάρισμα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τις ξύλινες πώς θα τις καθαρίζω? Με ξύδι και νερο και απορρυπαντικό πιάτων?

Του έβαλα σήμερα ένα μεγαλούτσικο φύλλο μπρόκολο. Έχει φάει ήδη το μισό και το ράμφος του έγινε πράσινο... μήπως να το βγάλω το υπόλοιπο? Υπάρχει όριο στο πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το φύλλο ή το λαχανικό γενικότερα?
[automerge]1613575722[/automerge]
πατήθρες ξύλινες
οι πλαστικές δεν είναι καλές ε? Γιατί θα έχει το κλουβί και κάποιες φαντάζομαι, οπότε να μη τις χρησιμοποιήσω καθόλου?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
τις ξύλινες πώς θα τις καθαρίζω? Με ξύδι και νερο και απορρυπαντικό πιάτων?
Με νερό και λίγο απορρυπαντικό πιάτων.
... μήπως να το βγάλω το υπόλοιπο?
Όχι, άφησε το.
Υπάρχει όριο στο πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το φύλλο ή το λαχανικό γενικότερα?
Όχι δεν υπάρχει αλλά καλό είναι να βάζεις όσο συνήθως μπορεί να φάει καθημερινά, αν του βάλεις μεγάλη ποσότητα θα μείνει στο κλουβί και θα αρχίσει να μαραίνεται και δεν πρόκειται να το φάει.
Όριο πρέπει να υπάρχει στα φρούτα (λόγω των σακχάρων που περιέχουν) μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό λίγο μήλο.
 
Οι ορθοστάτες είναι καλοί για να βάζεις το κλουβί? Τους συστήνεις?
[automerge]1613577478[/automerge]
δεν θα το έχω κρεμασμένο σε τοίχο το κλουβι οπότε σκέφτομαι να πάρω ορθοστάτη όμως αναρωτιέμαι δεν θα κουνιέται το κλουβί?
[automerge]1613578427[/automerge]

κάτι τέτοιο εννοώ
[automerge]1613578505[/automerge]
και φυσικά οι ερωτήσεις δεν σταματούν ποτέ... για κλουβί 60cm το μεγάλο βρακάκι είναι οκ ή το μεσαίο? χεχεχε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οι ορθοστάτες είναι καλοί για να βάζεις το κλουβί? Τους συστήνεις?
Όχι, είναι καλύτερα το κλουβί να βρίσκεται κοντά σε τοίχο για να έχει το πουλί ένα αίσθημα ασφάλειας και προστασίας.
οι πλαστικές δεν είναι καλές ε? Γιατί θα έχει το κλουβί και κάποιες φαντάζομαι, οπότε να μη τις χρησιμοποιήσω καθόλου?
Μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις σαν ανταλλακτικές όταν πλένεις τις ξύλινες.
Οι ξύλινες των 10mm και 12mm βοηθάνε να γυμνάζονται τα πόδια τους και να υπάρχει μια φυσιολογική φθορά των νυχιών, έτσι δεν χρειάζονται τακτικό κόψιμο των νυχιών.
 
Back
Top