Διατροφή Καναρίνι φοβάται το μπρόκολο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stelans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stelans

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2020
Μηνύματα
244
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά στα 3 καναρίνια μου μπρόκολο
Το ένα αρσενικό μου δείχνει να το φοβάται. Η ειρωνεία είναι ότι αυτό είναι το πιο ήρεμο από τα 3 κάθε φορά που βάζω το χέρι για να καθαρίσω κλουβί ποτιστρες κτλ η όταν πλησιάζω έρχεται κοντά μου. Να το αφήσω μέσα το μπρόκολο θα το συνηθίσει η δημιουργώ στρες στο πουλάκι; να σημειωθεί ότι το έβαλα όπως όλα τα φρούτα και λαχανικά στο ειδικό μανταλάκι σε μικρή ποσότητα όπως κάνω με όλα.
 
Μπορεις επισης να το κοψεις σε πιο μικρα φουντακια οπως αυτα της φωτογραφιας (λεω γι αυτα που ειναι κατω, που ειναι πιο μικρα σε μεγεθος,οχι στο μπολ που ειναι πιο μεγαλα) και να το βαλεις σε μια αυγοθηκη 😁

brokolosyntagi1.jpg
 
@Elli Ένα τέτοιο μικρό κομματάκι του έβαλα μισό δάκτυλο σε μήκος και πάλι τίποτα. Το περίεργο είναι ότι μετά έβαλα μόνο 2 μικρά φυλλαράκια που είχε το μπρόκολο και ούτε σε αυτά πήγε φοβόταν. Ενώ τα πράσινα χόρτα τα λατρεύει ζοχους ραδίκια γλυστριδα μαρούλι σπανάκι κτλ. Δεν ξέρω με παρεξενεψε που το φοβήθηκε τόσο πολύ δεν πέταγε καθόλου προς τη μεριά που το έβαλα. Τώρα του έβαλα πιπεριά και πριν προλάβω να βγάλω ω το χέρι μου πήγε κατευθείαν.
[automerge]1607598160[/automerge]
@giannisvlg Νομίζω έτσι θα κάνω γιατί ήδη το έβαλα σε πολύ μικρό κομμάτι και δεν πήγε ενδεχομένως σε κάποια Παρασκευή αυγοτροφης η μπορώ και σκέτο χτυπημένο στο μπλέντερ;
 
@Stelans Δοκιμασε το και στην αυγοθηκη αλλα να μην προεξεχει η φουντα και τρομαζει!του το βαζεις ισως πρωτη φορα και δεν το ξερει;ενω τα αλλα του τα βαζεις πιο συχνα και εχει μαθει;
 
@Elli Πρώτη φορά σε όλα είναι. Είναι όλα γεννημένα Απρίλη του 2020 οπότε τώρα που χειμωνιάσε πήρα μπρόκολο για πρώτη φορά να φάνε. Αλλά γενικά 2 φορές την εβδομάδα τρώνε ενναλαξ φρούτα και λαχανικά. Ειδικά για λαχανικά και πράσινα τρελαίνονται
 
@Stelans Καταλαβα!Να βαζεις το μπροκολο καθε μερα στην αυγοθηκη!μηπως και κανει την κινηση να το πλησιασει!βαλε την μια μερα το φουντακι και την αλλη μερα το τριμμενο να δεις ποιον τροπο θα προτιμησει και δεν θα φοβηθει 😁
 
@Elli Ναι γιατι είναι κρίμα να μην το τρώει τόσο θρεπτικό που είναι. Βέβαια και τη πιπεριά τώρα που την έτρωγε δεν την πολύπλησιαζει είναι λίγο φοβισμένος καθώς ρίχνει πολλά μπουμπουνητα σήμερα και είναι τελείως σκοτάδι από τη συννεφιά. Ίσως και αυτά τον έχουν τρομάξει.
 
@Stelans Σιγουρα θα εχει φοβηθει με τα μπουμπουνητα!αλλα αμα τους αρεσει κατι και το τρωνε δεν παει να πεσει και πειροτεχνημα διπλα τους (που λεει ο λογος) δεν χαμπαριαζουν τιποτα!εγω σημερα τους εβαλα μαρουλακι και τα στοματα δεν εχουν σταματησει!προσπαθησε το μπροκολο μην το αφησεις!π.χ τα δικα μου οταν τους βαζω σπανακι άλλα το τρωνε οταν τους το βαζω στα καγκελα με το μανταλακι και άλλα το τρωνε οταν το κοβω κομματακια και το βαζω στην αυγοθηκη γιατι στα καγκελα το φοβουνται ! 🤪τι να κανουμε προτιμησεις ειναι αυτες και προσαρμοζουμε το φρουτο ή το λαχανικο στην θεση που τους αρεσει! 😁
 
@Stelans ο δικός μου (βέβαια είναι παπαγάλος) δεν έτρωγε μπρόκολο, έτσι το κάνω σαν ρίγανη πάνω από την πιπεριά το καρότο και το καλαμπόκι και το τρώει με αυτό τον τρόπο.
 
@Elli Δεν το ήξερα αυτό δεν περίμενα ένα καναρίνι αφού εχει συνηθίσει να τρώει με μανταλάκι ξαφνικά να φοβάται και να το θελει τρίμματα και ψιλλοκομενο. Θα το δοκιμάσω ξανά με μανταλάκι άλλη μια αλλιώς μπλέντερ στην αυγοθήκη.
[automerge]1607603673[/automerge]
@christina07 εξαιρετικό γεύμα ο παπαγάλος ξέρει τι τρώει. Βέβαια στα καναρίνια έχω διαβάσει να μην βάζουμε ταυτόχρονα αρκετά λαχανικά αλλά ένα τη φορά.
 
@Stelans Η γνωμη μου ειναι καλυτερα αυριο γιατι ηδη του εδωσες πιπερια μην πεσουν μαζεμενα πολλα πρασινα σημερα!αυριο που δεν θα εχεις βαλει κατι,να δωσεις μονο μπροκολο για να το αιφνιδιασεις 😂!βαλτου απο περιεργεια στα καγκελα παλι και αν δεις οτι δεν το πλησιαζει μετα απο καμια ωριτσα το κανεις ή πολυ μικρη φουντιτσα στην αυγοθηκη ή τριμμενο στην αυγοθηκη!και μας λες τι εγινε οποτε μπορεσεις πως προτιμησε το μπροκολο τελικα 😁
 
@Stelans 🤣 ωραια παρε το αιμα σου πισω!κερδισε την μαχη γιατι εγω δεν τα καταφερα οταν ειχα παρομοιο προβλημα με το μηλο (τωρα το μηλο το τρωω εγω🤣)!θα περιμενουμε νεα να μας πεις...
 
Δοκίμασε να το βάλεις στο μανταλάκι αλλά η φουντιτσα να κοιτάει προς τα κάτω. ‘Η βάλε το να κοιτάει προς τα πάνω αλλά το μανταλάκι χαμηλά στην πατήθρα. Δηλ να σκύβει λίγο για να φάει μήπως ετσι δεν το φοβαται
 
Σιγουρα θα εχει φοβηθει με τα μπουμπουνητα
@Elli Ο δικός μου ο αρσενικός όχι μόνο δε φοβάται αλλά αυτές τις μέρες που ρίχνει μπουμπουνητα συνεχώς, όταν λέμε να πυροβολαει συνεχώς και συγκεκριμένα εκείνη τη στιγμή που θα αστραψει 😛😂
 
@PanagiotisAgrinio Ειναι τσαμπουκας 😁 άλλα καναρινια φοβουνται και άλλα οχι!και μενα οσο και να βρεχει και να μπουμπουνιζει αυτα τοσο να σφυρανε!ενα καναρινι δεν μπορεις να το πετυχεις πουθενα δηλαδη μπορει να εχει χαλια καιρο και να σφυραει ασταματητα και σε μια καλη μερα να του βαλεις μπροκολο και να γινει πολεμος!δηλαδη επρεπε στον χαλια καιρο να γινεται πολεμος και οταν βαζεις μπροκολο τοτε να σφυραει!κανουν ακριβως τα αντιθετα απο αυτο που πρεπει 😂😁
 
Back
Top