Γενικά Το καναρίνι μου με φοβάται

Καλημέρα σε όλους! Τελικά ο Φώτης έγινε επιθετικός! Μόνο που πάω κοντά στο κλουβί και του μιλάω φουντώνει τα πούπουλα του ανοιγει το στόμα και μένει ακίνητος! Όσο και να του σφυρίζω του μιλάω τίποτα! Μόνο όταν του βάζω το μπάνιο είναι ήσυχος και όταν το πρωί τον βγάζω για ηλιο. Ο μόνος τρόπος να του βάλω λαχανικό με το μανταλάκι είναι να του αλλάξω μέρος το κλουβί γιατί τότε δεν μένει στο φούντωμα αλλά ανοίγει τα φτερά και ετοιμάζεται για επίθεση! Όταν είμαστε μακριά από το κλουβί είναι όπως πάντα μας παρατηρεί, τραγουδάει κλπ. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η θέση του κλουβιού; Μήπως πρέπει να είναι χαμηλότερα! Πάντως δεν τον έπιασα ποτε ούτε το δοκίμασα. Μπορώ να κάνω κάτι τουλάχιστον να μην κάνει έτσι;
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    144 KB · Προβολές: 22
Μπορώ να κάνω κάτι τουλάχιστον να μην κάνει έτσι;
Μαρία δεν πρέπει να πλησιάζεις καθόλου το κλουβί. Μια φορά την ημέρα για τα απολύτως απαραίτητα, με ήρεμες σύντομες κινήσεις και τέλος. Στη συνέχεια μην πλησιάζεις ξανά το κλουβί. Νομίζω πως έχει γίνει κατάχρηση και νιώθει πλέον απειλητικά.
 
Καλησπέρα ηθελα να ενημερώσω το θέμα. Πήρα μεγαλύτερο κλουβί με χωρισμα οπότε όταν θέλω να βάλω το χέρι μου στο κλουβί με το χώρισμα ο Φώτης κάθεται ήσυχος και απλά παρατηρεί δεν τρομάζει ούτε φουντώνει. Μόνο όταν κλείσω την πόρτα πηδάει κοντά στα κάγκελα και τότε φουντώνει και ανοίγει τα φτερά σα να λέει ως εδώ! Τουλάχιστον δεν φοβάται πια! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 
Οπότε τα πράγματα δείχνουν βελτιωμένα σχετικά με τον τρόμο που βίωνε το πουλάκι. Εφόσον λοιπόν πήρες με χώρισμα (δεν θυμάμαι αν το προηγούμενο είχε αυτή τη δυνατότητα) καλό θα ήταν ό,τι του βάζεις μέσα στο κλουβί π.χ. μπανιέρα, αυγοθήκη, κλπ να το τοποθετείς αφού τον έχεις απομονώσει στην άλλη πλευρά. Έτσι δεν θα σου φύγει ποτέ, και ούτε θα χρειαστεί να τον κυνηγήσεις μέσα στο σπίτι ή έξω για να τον επαναφέρεις στην κατοικία του, κάτι που μάλλον θα τον πανικόβαλε.
 
@ianos ναι έτσι κάνω. Και βρήκαμε όλοι την ησυχία μας! Και αυτός και εγώ! Το παλιό κλουβί είναι μικρό και δεν έχει χώρισμα. Όμως όταν τελειώσουν οι εργασίες έρχεται φουντωμένος προς το μέρος μου να δείξει ποιος είναι το αφεντικό! 😂 Αυτό νομίζω δεν θα αλλάξει ποτε! 🙂
 
Καλημέρα σε όλους! Μετά από 8 μήνες το καναρινάκι είναι ένα εντελώς άλλο πουλάκι! Είμαι σίγουρη πως βοήθησε το μεγάλο κλουβί και το χωρισμα! Ούτε φοβάται ούτε εκφοβίζει! Ανταποκρίνεται όταν πηγαίνω κοντά και σφυρίζουμε μαζί! 😁 Βέβαια πάντα βάζω το χωρισμα για να μην έχουμε πισωγύρισμα. Ευχαριστώ πολύ όλους και ιδιαίτερα τον @ianos 🙂
 
Πολύ καλή
[automerge]1592803803[/automerge]
@ianos είμαι πολύ ευχαριστημένη με την ζευγαρωστρα που έχω και από ποιότητα και από ευκολία( μεγάλο καπάκι από κάτω για να μην γεμίζει σπόρια κάτω και αποσπώμενη σχάρα) είναι η imac cova απλά έχω το 44 και θα πάρω το 65. Αν χρειαστεί το οπτικό Πουλιέται μεμονωμένα;
Εντελώς άκυρο με το θέμα αυτό που θα ρωτήσω, άλλα έγραψα στην αναζήτηση του site "imac cova" και με πέταξε σ' αυτό εδώ το thread. Λοιπόν, ενδιαφέρομαι γι αυτό το κλουβί (το 42άρι) και δε μπορώ να καταλάβω από τις διαθέσιμες πληροφορίες στο ιντερνετ αν όντως η σχάρα του είναι αποσπώμενη ή όχι. Τωρα εσύ το βλέπω που λες πως "ναι είναι", αλλά επειδή δεν του φαίνεται από τις φωτο, μπορείς να το επιβεβαιώσεις άλλη μια φορα; 🙃
Δλδ είναι σχάρα συρόμενη ή κουμπωτή που βγαίνει εύκολα με σκοπό την καθημερινή καθαριότητα;

Επίσης αν έχεις ακόμα το κλουβί, θα μπορούσες να μου πεις το πραγματικό μήκος του κάγκελο με κάγκελο;

 
@mpalitsas Καλημέρα. Το πήρα για να μην γεμίζει σπόρια ο τόπος και επειδή νόμιζα είναι ανοξείδωτο. Τελικά είναι γαλβανιζέ. Φλούδια έβρισκα πάντα κάτω.Η σχάρα δεν είναι συρόμενη στηρίζεται σε 4 clips και για να την καθαρίσεις πρέπει να βγάλεις το πλαστικό από κάτω. Γενικά πολύ δυσκολευόμουν στο καθάρισμα και μετά από ένα χρόνο πήρα κινέζικη ζευγαρωστρα που μου είχε προτείνει ο @ianos και βολεύτηκα μια χαρά! Και εγώ και ο Φώτης! Στερνή μου γνώση... Δεν σου το προτείνω και ευτυχώς που το σχολίασες γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να ολοκληρώσω το θέμα! Το καναρίνι είναι πια ήρεμο με την 90αρα και για τα απλά δεν βάζω καν το διαχωριστικό! Το παλιό κλουβί εκτός από πολύ ακριβό αποδείχτηκε μπελαλίδικο!🙂
ΥΓ τις διαστάσεις από το παλιό δεν τις θυμάμαι αλλά σίγουρα δεν ήταν 42 όπως λέει στο πετ σοπ είναι λίγο μεγαλύτερο 44 ή 45
 
Back
Top