Ασθένειες Καναρίνι χάνει φτερά και κοντεύει να χάσει τελείως την ουρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παρατηρώ τελευταία ότι το συγκεκριμένο καναρινάκι μου χάνει αρκετά φτερά και κοντεύει να χάσει τελείως την ουρά του.
Κατά τα άλλα η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική.
Είναι πτερόροια ή να ανησυχώ;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211103_160033.webp
    IMG_20211103_160033.webp
    17,5 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20211103_160040.webp
    IMG_20211103_160040.webp
    14,5 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20211103_160046.webp
    IMG_20211103_160046.webp
    15,4 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20211103_160048.webp
    IMG_20211103_160048.webp
    15,6 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20211103_160051.webp
    IMG_20211103_160051.webp
    15,8 KB · Προβολές: 29
Δεν είναι φυσιολογικό. Τώρα το πτέρωμά του θα έπρεπε να βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση. Οι λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι είτε παθολογικοί, είτε περιβαλλοντικοί, είτε διατροφικοί. Μπορείς αν θέλεις να μας αναφέρεις λεπτομέρειες σχετικά με τη συμπεριφορά του, τη διατροφή του και το χώρο που ζει ώστε να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι μπορεί να φταίει.
 
@Stavros τα καναρινάκια μου ζουν όλα στο μπαλκόνι, τρώνε την ίδια χύμα τροφή η οποία σύντομα θα αλλάξει και κάθε τόσο τους δίνω κανένα λαχανικό κυρίως μαρούλι γιατί το προτιμούν.
Το συγκεκριμένο καναρινάκι ζει σε μια 60αρα ζευγαρωστρα με χώρισμα μιας και στην άλλη μισή ζει ένα άλλο.
Στην συμπεριφορά του δεν έχω προσέξει να έχει αλλάξει κάτι, είναι δραστήριο, τρώει κανονικά και κάνει τα κλασικά τσιρ τσιρ μιας και είναι θηλυκό ( απ'ότι μου είπαν).
 
Το συγκεκριμένο καναρινάκι ζει σε μια 60αρα ζευγαρωστρα με χώρισμα μιας και στην άλλη μισή ζει ένα άλλο.
Οι 30 πόντοι είναι πολύ μικρός χώρος και για τα δύο.
Αν και το άλλο καναρινάκι είναι θηλυκό μπορείς να βγάλεις το διαχωριστικό για να έχουν και τα δύο όλο το χώρο για να πετάνε και να γυμνάζονται.
Αν το άλλο καναρίνι είναι αρσενικό δεν είναι καλό να είναι δίπλα δίπλα, εκτός από το πρόβλημα του μικρού χώρου μπορεί να αρχίσει να πυρώνει το θηλυκό που αντιλαμβάνεται την παρουσία του αρσενικού.
Γενικά τα θηλυκά μπορείς να τα έχεις μαζί σε μια 60αρα ζευγαρώστρα (μέχρι 3-4) πουλιά και τα αρσενικά μόνα τους σε όσο το δυνατόν πιο ευρύχωρα κλουβιά (από 40-60 cm).
 
Το συγκεκριμένο καναρινάκι ζει σε μια 60αρα ζευγαρωστρα με χώρισμα μιας και στην άλλη μισή ζει ένα άλλο.
Ανέβασε φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρη η ζευγαρώστρα.
 
Καμιά σκέψη παιδιά;
Συγνώμη αν σας πρήζω αλλά είναι επειδή ανησυχώ για το πουλάκι.
Χρειάζεται να πάω σε γιατρό ή να το παρακολουθώ και βλέπουμε;
 
Συγνώμη αν σας πρήζω αλλά είναι επειδή ανησυχώ για το πουλάκι.
Δεν με πρήζεις καθόλου.

Ο χώρος είναι εντελώς ακατάλληλος για μόνιμη διαμονή. Αν το πουλάκι βρίσκεται συνεχώς στα κάγκελα λόγω έλλειψης χώρου, είναι λογικό να φθείρεται η ουρά του.
 
Θα ξαναπροσπαθήσω να τα βάλω μαζί τα υποτιθέμενα θηλυκά τότε για να έχουν χώρο να κινούνται.
Δύο φορές που προσπάθησα μαλωνανε ακόμα και όταν τα έβαλα σε μεγαλύτερο κλουβί που έφτιαξα εγώ.
 
Για να εξηγήσω και τί εννοώ όταν λέω ότι τσακώνονταν, δεν τα έχω δει να ορμάει το ένα στο άλλο αλλά όταν το ένα πλησίαζε το άλλο,το ένα από τα δύο έκανε έναν περίεργο ήχο στρέφοντας το πρόσωπο του προς το άλλο.
Ελπίζω να καταλάβατε από την περιγραφή και να μην σας μπέρδεψα περισσότερο.
Αν τα βάλω μαζί ποιο είναι το όριο για να τα χωρίσω;
 
Για να εξηγήσω και τί εννοώ όταν λέω ότι τσακώνονταν, δεν τα έχω δει να ορμάει το ένα στο άλλο αλλά όταν το ένα πλησίαζε το άλλο,το ένα από τα δύο έκανε έναν περίεργο ήχο στρέφοντας το πρόσωπο του προς το άλλο.
Αυτό σίγουρα δεν είναι τσακωμός.
Αν τα βάλω μαζί ποιο είναι το όριο για να τα χωρίσω;
Αν δεις να υπάρχει φυσική επαφή, τσιμπήματα στα πόδια ή στο κεφάλι ή στα φτερά και ασταμάτητα κυνηγητά που μπορεί να κάνουν το πιο ευάλωτο πουλί να μην τρέφεται σωστά.

Όταν στο κλουβί υπάρχουν 2 ή παραπάνω θηλυκά αυτά θα διαμορφώσουν μια σχέση μεταξύ τους, ένα από αυτά θα γίνει η αρχηγός και οι υπόλοιπες θα ακολουθήσουν, έτσι μπορείς να παρατηρήσεις ότι ένα πουλί θα μπει πρώτο στο μπάνιο ή θα πάει πρώτο να φάει στη νέα αυγοτροφή ή στα λαχανικά.
Αν δεν υπάρχει φυσική επαφή άφησε τες μαζί και αυτές θα τα βρούνε και θα συμβιώσουν μια χαρά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστώ για την απάντηση
Θα τα βάλω μαζί από σήμερα το πρωί κιόλας και ελπίζω να μην έχουμε κανένα χοντρό πρόβλημα.
Αυτό που φοβάμαι είναι ότι λείπω πολλές ώρες από το σπίτι οπότε δεν έχω πολύ χρόνο για να τα παρατηρήσω.
 
Βάλε σωστά τις πατηθρες και άστα στην ησυχία τους. Δεν έγινε τίποτα κι αν μαλώνουν λίγο.

Αλίμονο αν έπρεπε να είμαστε από πάνω τους 24 ώρες τη μέρα.
 
Δεν ξέρω για σπίτια και για ανθρώπους εγώ μια λύση πρότεινα με 30 ευρώ που θα μπορούσες στο μέλλον να την χρησιμοποιήσεις με διάφορους τρόπους.
 
Σας στέλνω ένα μικρό βίντεο για να δείτε τι επικρατεί μέσα στο κλουβί με τις θηλυκές
Αυτό γίνεται όλη μέρα με μικρά διαλείμματα ηρεμίας.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top