Ασθένειες Καναρίνι 6 μηνών με έντονη φαγούρα ράμφους και ποδιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bady83

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2011
Μηνύματα
63
Πόλη
Αμπελόκηποι
Καλημέρα!
Έχω ένα καναρίνι 6 μηνών το οποίο φαίνεται να ταλαιπρωρείται εδώ και 10 μέρες απο ακαρεα (μάλλον) ποδιών και στο ράμφος.
Συνεχώσ τσιμπάει τα πόδια του και ξύνει το ράμφος του στα ξυλάκια. Του έβαλα λίγο βαζελίνη (μετα κόπων...) αλλά δυστυχώς δεν έχει βελτίωση. Υπάρχει κάτι σε υδατοδιαλυτη μορφή ή σε spray και που μπορώ να βρώ. Υπάρχει κίνδυνος για τραχεία; Στα πόδια του δεν έχει βέβαια την 'πουδρα' που εχω δει σε φωτογραφίες.
Το έχω πάρει από εκτροφέα ο οποίος σε ερώτησή μου αν το έχει ψεκάσει για ψύλλος κτλπ μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται...
 
Καλύτερα βάλε κοντινές φωτογραφίες ποδιών και ράμφους, ώστε όποιος σου απαντήσει να έχει μια πιο σαφή εικόνα της κατάστασης.
Για ψύλλους όχι αλλά για ψείρες χρειάζεται πρόληψη.
Ωστόσο την μαύρη τουλάχιστον ψείρα θα την έβλεπες στο σώμα του πουλιού αλλά και συνήθως μ' αυτή φαγουριάζεται στο σώμα του και ξύνεται συνέχεια.
 
Καλημέρα!
Έχω ένα καναρίνι 6 μηνών το οποίο φαίνεται να ταλαιπρωρείται εδώ και 10 μέρες απο ακαρεα (μάλλον) ποδιών και στο ράμφος.
Συνεχώσ τσιμπάει τα πόδια του και ξύνει το ράμφος του στα ξυλάκια. Του έβαλα λίγο βαζελίνη (μετα κόπων...) αλλά δυστυχώς δεν έχει βελτίωση. Υπάρχει κάτι σε υδατοδιαλυτη μορφή ή σε spray και που μπορώ να βρώ. Υπάρχει κίνδυνος για τραχεία; Στα πόδια του δεν έχει βέβαια την 'πουδρα' που εχω δει σε φωτογραφίες.
Το έχω πάρει από εκτροφέα ο οποίος σε ερώτησή μου αν το έχει ψεκάσει για ψύλλος κτλπ μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται...
Θα χρειαστούν κάποιες φωτογραφίες όπως είπε η Μαρία κοντινές.. Να δούμε... αν δούμε... Τι συμβαίνει...
Να ρωτήσω εγώ πόσο συχνά το κάνει αυτό, πόσες φορές την ημέρα και με τι συχνότητα;
Ακόμη ποια είναι η συμπεριφορά του, η εικόνα του, είναι ευδιάθετο, τρώει, κινείται στο κλουβί;
 
Καθημερινά περίπου ανα 5 λεπτά, απ το πρωί που είναι και πιο έντονα τα συμπτώματα. Φαίνεται ότι κάτι τον ενοχλεί κάτι στα πόδια και στο ράμφος. Κινείται κανονικά μεσά στο κλουβάκι του, είναι δραστήριος, Τρέφεται κανονικά αναμεικτη τροφή, καναβούρι, φρούτα, μαρούλι...
Μπορεί να έχει σχέση με το κελαήδησμα; Γιατί ακόμα δεν... Τα χουμε ξαναπεί.
Τι μπορω να του ρίξω στο νερό έστω και προληπτικά;
Αν το αφήσω το ξεπερνάει μόνο του;
 
Καθημερινά περίπου ανα 5 λεπτά, απ το πρωί που είναι και πιο έντονα τα συμπτώματα. Φαίνεται ότι κάτι τον ενοχλεί κάτι στα πόδια και στο ράμφος. Κινείται κανονικά μεσά στο κλουβάκι του, είναι δραστήριος, Τρέφεται κανονικά αναμεικτη τροφή, καναβούρι, φρούτα, μαρούλι...
Μπορεί να έχει σχέση με το κελαήδησμα; Γιατί ακόμα δεν... Τα χουμε ξαναπεί.
Τι μπορω να του ρίξω στο νερό έστω και προληπτικά;
Αν το αφήσω το ξεπερνάει μόνο του;
Δε βοηθά το προληπτικά... αν δεν ξέρουμε την αιτία. Απλά θα επιβαρύνουμε τον οργανισμό του άσκοπα και χωρίς λόγο... Ακολούθησε τις παραπάνω συμβουλές και θα σου πουν όσοι γνωρίζουν αμέσως μετά.
 
Πάνω του δεν έχει κάτι σαν μαυράκια; Δεν είναι έτσι;
traitement_poux_gris_10.jpg


Βάλε και μια νωπή χαρτοπετσέτα κοντά στο κλουβί το βράδυ, αν το πρωί έχει μαυράκια τότε έχετε κόκκινη ψείρα.. Αν και δεν νομίζω, γιατί η κόκκινη ψείρα επιτίθεται το βράδυ..
 
Νομίζω αν είχε την όψη της φώτο που έβαλες Αλίκη θα το είχε προσέξει ο Βασίλης.. Αν τα συμπτώματα είναι πιο έντονα το πρωί δεν είναι πιθανόν να έχει (από ψείρα) την κόκκινη;

Ας ελπίσουμε ότι δεν έχει πάντως...
 
Νομίζω αν είχε την όψη της φώτο που έβαλες Αλίκη θα το είχε προσέξει ο Βασίλης.. Αν τα συμπτώματα είναι πιο έντονα το πρωί δεν είναι πιθανόν να έχει (από ψείρα) την κόκκινη;

Ας ελπίσουμε ότι δεν έχει πάντως...
Η κόκκινη ψειρα επιτίθεται το βράδυ, πίνει το αίμα των πουλιών και δεν τα αφήνει να κοιμηθούν ήσυχα μιας και ξυνονται και υποφέρουν όλο το βράδυ. Το πρωί με το φως του ήλιου οι ατιμες κόκκινες ψείρες κρύβονται σε κρυψώνες και ξαναβγαινουν πάλι μόλις νυχτώσει. Τα πουλια την ημέρα είναι μια χαρά μιας και δεν τους πίνουν το αίμα. Για να καταλάβουμε αν έχουμε κόκκινη ψειρα κάνουμε το κόλπο με τη χαρτοπετσετα! 😉
 
Καλημέρα!
Έβαλα χαρτοπετσέτα και ευτυχώς τίποτα!
Σας στέλνω και κάποιες φωτο
 

Συνημμένα

  • IMG_7500.webp
    IMG_7500.webp
    11,7 KB · Προβολές: 195
  • IMG_7508.webp
    IMG_7508.webp
    19,9 KB · Προβολές: 218
  • IMG_7509.webp
    IMG_7509.webp
    18,8 KB · Προβολές: 173
  • IMG_7534.webp
    IMG_7534.webp
    20,9 KB · Προβολές: 199
  • IMG_7555.webp
    IMG_7555.webp
    17,3 KB · Προβολές: 178
  • IMG_7571.webp
    IMG_7571.webp
    15,3 KB · Προβολές: 194
Από ότι είδα στις φωτο ασχολείται με το αριστερό πόδι, εάν δεν έχει κάποιο τραύμα, μάλλον έχει ακάρεα
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Γνωρίζετε κάποιο spray που και που μπορώ να το αγοράσω;

Ευχαριστώ πολύ
Είσαι σίγουρος πως έχει ακάρεα των ποδιών; Για τα ακάρεα των ποδιών θα πρέπει να βάλει epithol κρέμα. Για τη μαύρη ψείρα pinex και chevitren.
 
Αν είναι ακάρεα χρησιμοποιούμε το Epithol - Bogena Beaphar είναι αλοιφή. Κάνεις επάλειψη και μασάζ σε όλο το ποδαράκι του προσέχοντας να μην λερώσεις τα γύρω φτερά γιατί είναι ελαιώδους μορφής και δεν αφαιρείται.
 
Η αλήθεια είναι ότι έχει ξεκινήσει κ κάνει πληγές στα πόδια του απ τα τσιμπήματα... Οπότε θα ξεκινήσω από αύριο. Τώρα για τις πολλές επαναλήψεις σε μια μέρα επιφυλάσσομαι δεν το χω κ πολύ😵 γι αυτό θα προτιμούσα κάποιο άλλο (spray ή σε νερό) αλλά οκ θα το προσπαθήσω.

Επίσης έχει γύρω απ το ένα μάτι του μια αραίωση να φανταστώ ότι είναι από τα ξυσίματα που κάνει;
 
επειδή και εμένα είδα ότι ξυνότανε λίγο στο σώμα όχι στα πόδια αυτό σημαίνει ότι κάτι έχει ή μπορεί να σημαίνει ότι καθαρίζεται το πουλί απλά; Φτιάχνει δηλαδή το φτέρωμα.υπόψιν το έκανε από το απόγευμα και μετά. Να βάλω προλήπτικα σπρέυ για ψείρες; Παρεπιπτόντως παίζουνε ψείρες τώρα με το κρύο;
 
Η αλήθεια είναι ότι έχει ξεκινήσει κ κάνει πληγές στα πόδια του απ τα τσιμπήματα... Οπότε θα ξεκινήσω από αύριο.

Επίσης έχει γύρω απ το ένα μάτι του μια αραίωση να φανταστώ ότι είναι από τα ξυσίματα που κάνει;
Αυτά δεν είναι καθόλου καλά νέα.. Εγώ θα ξεκινούσα με betadine στα ποδαράκια αφού έχει πληγές και φυσικά καθαριότητα καθημερινή και εξονυχιστική ειδικά στις πατήθρες! Το epithol δεν είναι καλή ιδέα με τις πληγές που έχει... Η αραίωση στο μάτι μπορεί να σχετίζεται με το έντονο ξύσιμο μπορεί και όχι.. Μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο να δούμε την αραίωση γύρω από το μάτι που περιγράφεις;

επειδή και εμένα είδα ότι ξυνότανε λίγο στο σώμα όχι στα πόδια αυτό σημαίνει ότι κάτι έχει ή μπορεί να σημαίνει ότι καθαρίζεται το πουλί απλά; Φτιάχνει δηλαδή το φτέρωμα.υπόψιν το έκανε από το απόγευμα και μετά. Να βάλω προλήπτικα σπρέυ για ψείρες; Παρεπιπτόντως παίζουνε ψείρες τώρα με το κρύο;
Απλά καθαρίζεται. Όταν μιλάμε για έντονο ξύσιμο, μιλάμε όλη μέρα να κάνει μόνο αυτό! Μπορείς μια φορά τον μήνα και το καλοκαίρι κάθε 15 μέρες να ψεκάζεις το κλουβί με το πουλάκι μέσα με Chevitren ή με Pinex Spray. Δε θα το έλεγα κρύο με 15 βαθμούς! Από τους 15 και πάνω εμφανίζονται και επιβιώνουν μια χαρά οι άτιμες!
 
Αυτές κατάφερα να βγάλω
 

Συνημμένα

  • DSC_0182.webp
    DSC_0182.webp
    12,1 KB · Προβολές: 159
  • DSC_0181.webp
    DSC_0181.webp
    9,9 KB · Προβολές: 164
  • DSC_0190.webp
    DSC_0190.webp
    8,9 KB · Προβολές: 137
Πληγές στα πόδια δε βλέπω.. Ούτε ακάρεα/λέπια στα πόδια.. Στο ματάκι tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη πρωί και βράδυ και σε λίγες μέρες θα βγουν φτεράκια! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: bady83

Σχετικά θέματα

Back
Top