Ασθένειες Καναρίνι 6 μηνών με έντονη φαγούρα ράμφους και ποδιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bady83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για ακάρεα της τραχείας με βάση αυτών που έχω διαβάσει ☹. Αλλά περίμενε να σου πούνε και οι άλλοι φίλε. Προχωράει άρα το κακό.
 
Απλά προσοχή γιατί τα συμπτώματα των ακαρέων της τραχείας μοιάζουν πολύ (αν όχι ίδια) με τα συμπτώματα αναπνευστικών προβλημάτων. Βασίλη γιατί δεν το πας σε κάποιον πτηνίατρο και κάθεται και παιδεύεται το καημένο;
 
Μάλλον ακάρεα είναι, από τα πόδια και δια μέσου του στόματος τα μετέφερε και εσωτερικά.
 
Ξέρετε μήπως κάποιον τσεκαρισμένο προς Αμπελόκηπους, Χαλάνδρι, Νέα Ιωνία και πέριξ;
 
Μπορεί να έχει ακάρεα τραχείας χωρίς να έχει στα πόδια και στο ράμφος; Αν και λογικά θα γίνεται εφόσον μικρό ταίστηκε από γονείς που είχανε το πρόβλημα σωστά;
Ρωτάω γιατί βλέπω και γω το δικό μου να ανοιγοκλείνει το στόμα κάποιες φορές και δεν ξέρω γιατί το κάνει. Πάντως σποράκια δεν έχω ακούσει να σπάει. Μήπως το ενοχλεί κάτι σαν ακάρεα ας πούμε. Τί να πω. Πάντως κελαηδάει κάργα.
 
Μα δεν έχουν καμία σχέση τα μέν, με τα δέ. Πρόκειται για άλλα ακάρεα και σαν είδος και σαν διατροφή.
Αυτά της τραχείας (sternostoma tracheaacolum) τρέφονται με αίμα
ενω τα άλλα των ποδιών και της μύτης (https://www.google.co.uk/search?hl=en&q=knemidokoptes-jamaicensis-pilae&spell=1&sa=X&ei=SwwIVaiDHMHsUp2nhMgE&ved=0CBsQBSgA) με κερατίνη.
Pulmosan Anti-windpipemite - Bogena Beaphar
 
Δεν το γνώριζα κ. Μάκη. Το ότι ανοίγει το στόμα σαν νεοσσός κάποιες φορές σημαίνει κάτι; Το κελάηδημά του καλά το ακούω.Αν βάλω χαρτοπετσέτα διπλωμένη για ποιά ακάρεα φαίνεται; Της τραχείας;
Το acarine κάνει για τα πόδια;
 
Η διατροφή δεν είναι ακόμη σαφές. Θεωρείται η διατροφή στις κλίμακες του δέρματος, μέρη φτερών,[x]και[x], και ιδιαίτερα από τις[x]του[], αν και ακάρεα φτερό εμφανίζονται επίσης σε πτηνά που δεν καθαρίζω με το ράμφος αδένα (z. B.[x]). Σχετικά με την διατροφή του Federspulmilben στιγμής τίποτα δεν είναι γνωστό.

Federmilben – Wikipedia
 

Σχετικά θέματα

Back
Top